Oto najpiękniejsze miasto na świecie, wyprzedziło Wenecję i Londyn. Szybko dotrzesz tam z Polski

Zespół matematyków uznał Chester w Anglii za najładniejsze miasto na świecie. W rankingu pokonało ono Wenecję, a także Londyn. Dlaczego zdaniem matematyków, miasto to jest tak wyjątkowe i jak dostać się tam z Polski?

Według matematyków to angielskie miasto Chester jest najpiękniejsze na świecie
Według matematyków to angielskie miasto Chester jest najpiękniejsze na świecie123RF/PICSEL

Ranking najpiękniejszych miast na świecie. Matematycy kierowali się "złotą proporcją"

O wynikach badania przeprowadzonego przez zespół matematyków z Wielkiej Brytanii poinformował brytyjski dziennik The Independent. Celem badaczy, było przeanalizowanie architektury oraz układów urbanistycznych znanych miast i znalezienie tych, które w największym stopniu spełniały założenia tzw. złotej proporcji. Na tej podstawie matematykom udało się stworzyć ranking najpiękniejszych miast świata.

Złoty podział reprezentuje zestaw proporcji, który intrygował matematyków już od czasów starożytnych. Z nie do końca znanych naukowcom powodów, jest on odbierany przez człowieka jako naturalnie piękny i estetyczny. Złoty podział możemy zaobserwować w świecie przyrody. Określa on proporcje budowy kwiatów, muszli, a nawet ludzkiego ciała.

Złotą proporcję od wieków wykorzystują matematycy, malarze, rzeźbiarze, muzycy, a także architekci. To właśnie zgodnie z nią wybudowano Świątynię Ateny Partenon na Akropolu w Atenach.

Oto trzy najpiękniejsze miasta świata. Podium zaskakuje

Budynki mieszkalne i budynki o innym przeznaczeniu, a także charakterystyczne punkty orientacyjne odzwierciedlają tu "naturalną doskonałość estetyczną". Według badania, w mieście Chester aż 83,7% analizowanych budynków było zgodnych ze złotą proporcją.

Co ciekawe wyprzedziło ono Wenecję, która uzyskała wynik 83,3 procent, podczas gdy na trzecim miejscu uplasował się Londyn z wynikiem 82 procent.

Gdzie znajduje się miasto Chester i co warto tam zobaczyć?

Chester to miasto w północno-zachodniej Anglii, położone nad rzeką Dee w bezpośrednim sąsiedztwie walijskiej granicy. Jest ono jednym z najbardziej znaczących historycznie miast w Anglii, z 1000-letnią katedrą, największym rzymskim amfiteatrem w Wielkiej Brytanii i najstarszym torem wyścigowym w kraju.

Chester założone zostało przeszło dwa tysiąclecia temu przez Rzymian jako Castra Devana. Wówczas stanowiło ono bazę zaopatrzeniową dla stacjonujących w okolicy wojsk. Po upadku Cesarstwa osada trafiła w ręce Celtów, a później przejęli ją Anglosasi.

W Chester w pełni zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z doskonale utrzymanymi murami obronnymi. Jednakże najbardziej charakterystyczną częścią architektury miasta są domy szkieletowe, wybudowane w czasach wiktoriańskich.

Miasto dzięki bogatej historii oferuje turystom wiele ciekawych zabytków. Zwiedzić tam możemy m.in.:

  • Wielką Fortecę Cesarstwa Rzymskiego i mury miejskie,
  • Chester Rows - jedną z najbardziej charakterystycznych cech architektonicznych Chester,
  • Katedrę oraz kościół Jana Chrzciciela,
  • Amfiteatr Rzymski.
Miasto Chester wyróżnia się charakterystyczną architekturą
Miasto Chester wyróżnia się charakterystyczną architekturą123RF/PICSEL

Jak dotrzeć z Polski do Chester? Tanie loty do Liverpoolu

Mimo że do Chester nie dolecimy bezpośrednio z Polski, do najpiękniejszego miasta na świecie możemy dostać się w bardzo prosty sposób - lecąc najpierw do Liverpoolu, a następnie jadąc bezpośrednio pociągiem do Chester. Podróż koleją trwa około 40 minut i kosztuje około 35 zł. 

Natomiast do Liverpoolu bezpośrednio polecimy z:

  • Warszawy,
  • Katowic,
  • Szczecina,
  • Wrocławia,
  • Poznania,
  • Gdańska,
  • Krakowa.

Ceny biletów w dwie strony w zależności od miasta wylotu oraz terminu możemy dostać już od 170 złotych. W takiej cenie do Chester polecimy w kwietniu ze Szczecina. Nieco więcej, bo 197 zł zapłacimy za loty w dwie strony z Warszawy.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas