Polacy uwielbiają wakacje w tym kraju. Jest tylko jedno "ale"

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Wyjeżdżając na wakacje, marzymy o błogim wypoczynku, dzięki któremu odpoczniemy od codziennych zmartwień. Niestety podczas podróży mogą przydarzyć się nam sytuacje, które przysporzą nam niemałego stresu, a nawet zrujnują nasz wypoczynek. Jednej z nich zaskakująco często doświadczają turyści wybierający się do Hiszpanii.

Turyści odwiedzający Hiszpanię mogą napotkać pewien problem na lotnisku
Turyści odwiedzający Hiszpanię mogą napotkać pewien problem na lotnisku123RF/PICSEL

Wakacje to czas, na który wielu z nas czeka z niecierpliwością, planując wymarzony urlop w ciepłych krajach, takich jak Hiszpania. Jednak nawet najlepiej zaplanowaną podróż może zrujnować jeden irytujący problem — zagubiony lub zniszczony na lotnisku bagaż. Według danych to właśnie turyści przylatujący do Hiszpanii najczęściej doświadczają problemów z bagażem.

Na tych lotniskach najczęściej dochodzi do zagubienia bagażu. Liderem rankingu chętnie odwiedzane przez Polaków państwo

Według rankingu stworzonego przez serwis Reclamio, w 2023 roku aż 25,5 proc. skarg pasażerów na zagubiony bagaż dotyczyło jednego portu lotniczego. Mowa tutaj o skargach złożonych nie tylko w Hiszpanii, ale w całej Europie! Według danych, problemów z bagażem najczęściej w Europie doświadczają turyści lądujący na lotnisku Madryt-Barajas.

Na drugim miejscu rankingu znalazł się port El-Prat w Barcelonie, gdzie odsetek skarg wyniósł 13,2 proc.

Na podium znalazła się także Portugalia, a zaraz za nią Francja, choć dane dotyczące lotnisk w stolicach tych krajów nie są aż tak zatrważające jak te z Madrytu. Trzecie miejsce przypadło lotnisku Humberto Delgado w Lizbonie, z odsetkiem skarg na poziomie 5,8 proc., a na czwartym uplasował się port Paryż-Orly z wynikiem 2,7 proc.

Zagubienie lub zniszczenie bagażu podczas podróży samolotem może dotknąć każdego z nas
Zagubienie lub zniszczenie bagażu podczas podróży samolotem może dotknąć każdego z nas123RF/PICSEL

Co zrobić, gdy nasz bagaż zostanie zagubiony na lotnisku?

Zagubienie lub zniszczenie bagażu podczas podróży może przydarzyć się każdemu z nas, dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Kluczowym krokiem jest zgłoszenie problemu w Biurze Bagażu Zagubionego na lotnisku oraz wypełnienie protokołu PIR (Property Irregularity Report). To niezbędny krok do wszczęcia procedury poszukiwania bagażu i ubiegania się o ewentualne odszkodowanie.

W tym celu musimy mieć ze sobą kwitek bagażowy, który otrzymaliśmy podczas nadawania naszych walizek. Pamiętajmy więc, aby nigdy nie wyrzucać go przed odebraniem bagażu w hali przylotów! Warto również wcześniej sfotografować swoją walizkę - zdjęcie ułatwi poszukiwania.

Po zgłoszeniu zagubienia bagażu informacja ta wprowadzana jest do centralnego systemu, co ułatwia odnalezienie zguby i dostarczenie jej z powrotem do pasażera, na adres wskazany przez niego w formularzu.

Jeśli bagaż nie zostanie odnaleziony w ciągu określonego czasu, możemy złożyć reklamację w biurze przewoźnika. Termin na złożenie reklamacji wynosi siedem dni w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia bagażu oraz 21 dni, jeśli bagaż zostanie zagubiony. Odszkodowanie za zagubiony bagaż zazwyczaj wynosi około 1500 euro.

Warto zatem być przygotowanym na różne scenariusze podróży i mieć świadomość swoich praw jako pasażera.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas