Pięć "tajnych" zakątków nad Bałtykiem. Tu odpoczniesz bez tłumów

W sezonie wakacyjnym tłumy Polaków zmierzają w kierunku Morza Bałtyckiego. Bywa, że pogoda nie rozpieszcza, a w dodatku trudno jest wypocząć tam w spokoju - nadmorskie kurorty tętnią bowiem życiem niemal non stop. Okazuje się, że można jednak znaleźć "tajne" miejsca nad Bałtykiem, które nie mają nic wspólnego z gwarem i ściskiem na plaży. Gdzie można odpocząć bez tłumów?

Liczba turystów nad Bałtykiem co roku przechodzi najśmielsze oczekiwania
Liczba turystów nad Bałtykiem co roku przechodzi najśmielsze oczekiwaniaKarol Makurat/REPORTER / Piotr Kamionka/ REPORTEREast News

Polacy nad Bałtykiem

Nie da się ukryć, że Polacy uwielbiają wypoczywać nad Bałtykiem. Dane pokazują jasno, nadmorskie kurorty w zeszłym roku przeżywały oblężenie. Jak podaje GUS, w obiektach turystycznych nad Morzem Bałtyckim przebywało 1,7 mln turystów - 880,4 tys. w lipcu i 857,6 tys. w sierpniu.

Polacy nigdy nie zawodzą hotelarzy i właścicieli kwater w nadbałtyckich kurortach. Liczba odwiedzających co roku zaskakuje i przechodzi najśmielsze oczekiwania.

Tłumy turystów oznaczają jednak gwar, brak miejsc parkingowych, kolejki do restauracji i barów, a także ścisk na plażach. Nad Bałtykiem można jednak wypocząć. Oto miejsca, które gwarantują ciszę i spokój.

Poddąbie

Chcąc uniknąć tłumów, hałasu i walki o kawałek miejsca na plaży, warto wybrać się do małej miejscowości leżącej między Ustką a Rowami. Poddąbie to osada, która ma charakter turystyczny. Wieś liczy zaledwie kilkadziesiąt stałych mieszkańców.

Plaża w Poddąbiu usytuowana jest pod wysokim klifem, a dojść na nią trzeba przez bukowe i sosnowe lasy oraz strome schody. Wyznaczono tam letnie kąpielisko o łącznej długości linii brzegowej 100 metrów.

Poddąbie różni się od typowych nadmorskich kurortów. W sezonie funkcjonuje tu zaledwie lodziarnia, kilka knajp i smażalni ryb. Poddąbie jest małe, więc z pewnością można tu wypocząć w spokoju, bez gwaru i tłoku.

Między Ustką a Rowami znajduje się miejscowość Poddąbie
Między Ustką a Rowami znajduje się miejscowość PoddąbieAndrzej Iwanczuk /ReporterEast News

Sarbinowo

Sarbinowo jest położone siedem kilometrów od zatłoczonego Mielna. To niewielkie, spokojne letnisko na zachodnim wybrzeżu idealnie sprawdzi się na letni wypoczynek z dala od tłumów.

W Sarbinowie znajduje się piaszczysta plaża. Wyznaczono tam strzeżone kąpielisko o długości 100 metrów. Tuż przy plaży znajduje się kamienno-betonowy mur oporowy chroniący Sarbinowo przed silnymi falami Bałtyku. Na zaporze wybudowano deptak, z którego można podziwiać morze, a wzdłuż promenady położone są liczne kawiarnie, restauracje, a także hotele i pensjonaty.

W Sarbinowie jest położony XIX-wieczny neogotycki kościół z pięknymi witrażami, a tuż obok leży zabytkowa rybacka wieś Chłopy. W tej małej miejscowości można znaleźć wszystko, co potrzebne zarówno do aktywnego, jak i spokojnego wypoczynku.

Sarbinowo leży siedem kilometrów od zatłoczonego Mielna
Sarbinowo leży siedem kilometrów od zatłoczonego MielnaPiotr Kamionka/ REPORTEREast News

Pustkowo

Pustkowo to niewielka miejscowość położona niedaleko Rewala. Mieszka tam nieco ponad 100 osób, ale urlopowicze mogę liczyć na atrakcje turystyczne.

Plaża w Pustkowie jest szeroka i piaszczysta. Można na nią dotrzeć po betonowym zjeździe, który ułatwia drogę osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z wózkami dziecięcymi.

100 metrów od morza postawiono "Bałtycki Krzyż Nadziei", czyli replikę krzyża ustawionego na Giewoncie. Mierzy 19 metrów i stoi w Pustkowie od 2007 roku.

Tuż nad samym brzegiem morza znajduje się Park Przyjaciół Pustkowa. Jest chętnie odwiedzany przez turystów oraz mieszkańców. Można tam podziwiać kwietne rabaty oraz w spokoju słuchać szumu morza. Dla dzieci zapewniono plac zabaw.

Wiele osób lubi odwiedzać park tuż po zmroku. Położona tam kostka brukowa tworzy obraz Układu Słonecznego. W nocy jest podświetlana, co sprawia, że widok staje się niesamowity.

Mechelinki

Nad Zatoką Pucką leży niewielka wieś Mechelinki. Chcąc odpocząć od zatłoczonego Trójmiasta, warto się tam wybrać i w spokoju spędzić wolny czas. Sporą atrakcją w tej kaszubskiej wsi jest molo oraz niewielka przystań rybacka, w której można kupić świeże ryby.

Wielu osobom podczas urlopu zależy na ciszy i spokoju. Mało kto chce się stresować brakiem miejsca nad wodą. Plaża w Mechelinkach wydaje się więc idealna. Jest piaszczysta i przede wszystkim wolna od tłumu turystów. Poza tym można tam też znaleźć fragment strzeżonego kąpieliska.

W Mechelinkach znajdują się bary i tawerny ze świeżymi rybami. Miejscowość powinna przypaść do gustu fanom sportów wodnych.

W Mechelinkach jest molo oraz niewielka przystań rybacka
W Mechelinkach jest molo oraz niewielka przystań rybackaPrzemek Swiderski/REPORTEREast News

Dębki

Dębki leżą między Karwią a Białogórą. Ta kaszubska osada niegdyś była wioską rybacką, a dziś jest letniskiem, w którym można wypocząć od zgiełku miasta.

Jeszcze do niedawna Dębki były nieznane, ale z biegiem lat z zaledwie kilku miejsc noclegowych powstała turystyczna miejscowość. Pojawiły się kwatery, pensjonaty i domki, a także liczne bary, puby, restauracje inne atrakcje turystyczne. Mimo to Dębki są miejscowością, w której można liczyć na spokojny wypoczynek.

Dębki uwielbiają przede wszystkim rodziny z dziećmi. Znajduje się tam jedna z najładniejszych plaż polskiego wybrzeża. Wielu uważa, że tego miejsca nie da się porównać do żadnej innej nadmorskiej miejscowości.

W Dębkach znajduje się ujście rzeki Piaśnicy
W Dębkach znajduje się ujście rzeki PiaśnicyAndrzej Iwanczuk /ReporterEast News

***

Zobacz także:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 16: Oskar CymsINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas