Pilny komunikat ministerstwa. Obowiązkowo sprawdź w paszporcie

Wakacje nadchodzą wielkimi krokami, a wraz z nimi sezon urlopowy. Planując zagraniczne wojaże warto pamiętać o jednej kluczowej rzeczy. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnej niespodzianki np. na lotnisku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało komunikat w tej sprawie.

Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Lepiej sprawdź ważność paszportu
Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Lepiej sprawdź ważność paszportuBartłomiej MagierowskiEast News

Turcja, Chorwacja, Dominikana, a może Włochy? Niezależnie od tego, w jakim zakątku świata planujesz wakacje, warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło przypomnieć zapominalskim o tym, że przed wyjazdem na urlop, odpowiednio wcześniej należy sprawdzić ważność swojego paszportu. Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek np. na lotnisku.

Pilny komunikat ministerstwa. Lepiej sprawdź w paszporcie

To ważne w przypadku zmiany danych w rejestrze PESEL. Każdy paszport ma określoną datę ważności, ale w niektórych sytuacjach dokument traci ją przed upływem tej daty. A nie każdy pamięta, że we wskazanych przypadkach wymiana paszportu jest obowiązkowa.

- Zanim wyjedziesz na wakacje, upewnij się, że Twój paszport jest nadal ważny lub wkrótce nie straci ważności. Niestety wiele osób o tym zapomina. Pamiętaj, że gdy zmieniasz swoje dane osobowe (np. nazwisko po ślubie) - twój paszport traci ważność i musisz wyrobić nowy. Bez ważnego paszportu nie będziesz mógł wyjechać za granicę! Dlatego nie zwlekaj i sprawdź swoje dokumenty już teraz - apeluje resort.

Odpowiednio wcześniej przed wylotem sprawdź ważność paszportu. Unikniesz przykrej niespodzianki
Odpowiednio wcześniej przed wylotem sprawdź ważność paszportu. Unikniesz przykrej niespodzianki123RF/PICSEL

Unieważnienie paszportu

Kiedy paszport zostaje unieważniony? Dochodzi do tego w kilku przypadkach takich jak utrata obywatelstwa polskiego, kradzież lub zgubienie paszportu, zmiana danych osobowych ( np. imię, nazwisko, numer PESEL).

- Paszport staje się nieważny z mocy prawa po 120 dniach od wprowadzenia zmiany imienia i nazwiska w rejestrze PESEL. Natomiast przy zmianie w rejestrze daty urodzenia, płci czy samego numeru PESEL - paszport jest nieważny od razu - informuje w komunikacie MSWiA.

Jeśli paszport stracił ważność lub - ze względu na wymienione wyżej przypadki - konieczna jest jego wymiana, nie pozostaje nam nic innego, jak wyrobienie nowego dokumentu.

Jak otrzymać nowy paszport? Udaj się do urzędu paszportowego w Polsce lub do konsulatu za granicą. Miej ze sobą aktualną fotografię, zabierz też dowód wpłaty (lub opłać na miejscu, jeśli urząd oferuje taką możliwość). Miej również przy sobie zaświadczenie o konieczności noszenia okularów, jeżeli jest to wymagane.

- Nie musisz wypełniać żadnego wniosku - urzędnik zrobi to za Ciebie na podstawie danych, które gromadzi się w rejestrach. Ty tylko potwierdzisz i podpiszesz wniosek na specjalnym urządzeniu - dodaje resort w komunikacie.

Podróże po krajach Unii Europejskiej. Kiedy potrzebny jest paszport?

Paszport traci ważność? Konieczna będzie wizyta w urzędzie paszportowym
Paszport traci ważność? Konieczna będzie wizyta w urzędzie paszportowymPiotr Kamionka/REPORTEREast News

Obywatele Unii Europejskiej mają prawo do swobodnych podróży na terenie 27 państw należących do wspólnoty. Warto zaznaczyć, że chociaż Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria nie są członkami UE, to należą do strefy Schengen. Podczas podróży należy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Podczas przekraczania granic wewnętrznych strefy Schengen zazwyczaj nie musisz pokazywać dowodu tożsamości. Jednakże wszystkie kraje do niej należące mają prawo do przywrócenia tymczasowych kontroli granicznych. Taki krok jest zazwyczaj podyktowany nadzwyczajnymi okolicznościami, np. zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

- Jeżeli dany kraj strefy Schengen wprowadził tymczasowe kontrole graniczne, musisz okazać ważny paszport lub dowód osobisty. Musisz także okazać ważny paszport lub dowód osobisty, jeżeli podróżujesz między krajem Schengen a Cyprem lub Irlandią. Należy również okazać ważny paszport lub dowód osobisty, jeśli jeden z krajów wprowadził tymczasowe kontrole graniczne - czytamy na oficjalnej stronie poświęconej Unii Europejskiej.

***

Źródło: gov.pl, europa.eu

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas