Zrób to od razu po wyjściu z lotniska. Jeśli zapomnisz, mogą spotkać cię problemy

Po podróży samolotem każdy z nas pragnie jak najszybciej wyjść z lotniska i dotrzeć do domu lub hotelu. W tym czasie często zapominamy o wielu drobnych, ale istotnych czynnościach. Jedną z nich jest usunięcie starych naklejek z kodami kreskowymi z naszej walizki. To mały, ale bardzo ważny krok, który może zaoszczędzić nam wielu problemów podczas kolejnej podróży.

Pamiętaj, by zrobić to po wyjściu z lotniska. Unikniemy problemów i opóźnień podczas przyszłych podróży
Pamiętaj, by zrobić to po wyjściu z lotniska. Unikniemy problemów i opóźnień podczas przyszłych podróży 123RF/PICSEL

Dlaczego na walizkach umieszczane są naklejki z kodami kreskowymi?

Naklejki z kodami kreskowymi odgrywają kluczową rolę w identyfikacji bagażu. Na lotnisku każda walizka rejestrowana jest oznaczana dużą etykietą bagażową, która zawiera niezbędne informacje dotyczące lotu.

Dodatkowo małe naklejki z kodami kreskowymi są przyklejane do walizek jako zapasowe środki identyfikacyjne, które pomagają w prawidłowej identyfikacji i sortowaniu bagażu, w przypadku, gdyby główna etykieta oderwała się lub stała się nieczytelna.

Pozostawienie na walizce starej naklejki może mieć poważne konsekwencje

Ekspert lotniczy, Cord Schellenberg cytowany przez portal Onet.pl podkreśla, że stare przywieszki bagażowe powinny być usunięte zaraz po podróży. Jeśli pozostaną na walizce, mogą powodować poważne problemy podczas kolejnych lotów.

Jeśli zapomnimy usunąć taką etykietę z naszej walizki, a pracownik podczas odprawy jej również nie zauważy, może to wywołać niemałe zamieszanie podczas sortowania bagażu. W skrajnych przypadkach walizka może zostać skierowana do ręcznego sprawdzenia, co zwiększa ryzyko opóźnienia i zagubienia bagażu.

Mimo że opisana wyżej sytuacja wydaje się mało prawdopodobna, może przydarzyć się każdemu z nas. Na jednym z podróżniczych forów internetowych, możemy zapoznać się z historią jednego internauty, który przed kolejną podróżą zapomniał usunąć starą etykietę ze swojej walizki.

Mężczyzna, po dwóch miesiącach ponownie leciał tą samą linią lotniczą. Jego walizka, oznaczona starą naklejką, została błędnie skierowana na lot do Bangkoku, mimo że celem jego podróży było Abu Zabi.

Pozostawienie starej etykiety na walizce może prowadzić do opóźnienia i zagubienia bagażu
Pozostawienie starej etykiety na walizce może prowadzić do opóźnienia i zagubienia bagażu123RF/PICSEL

Usuń naklejkę zaraz po opuszczeniu lotniska. Ma to znaczenie dla bezpieczeństwa

Etykiety na bagażach pełnią również ważną funkcję w kontekście bezpieczeństwa. Naklejki bagażowe są również ważne dla służb celnych. Na ich podstawie celnicy mogą określić pochodzenie walizki. Jeśli etykieta wskazuje na podróż z kraju spoza Unii Europejskiej, mogą oni poprosić o dodatkową kontrolę. W takich przypadkach stare naklejki mogą wprowadzić ich w błąd, co prowadzi do niepotrzebnych problemów i opóźnień.

Aby uniknąć problemów, najlepiej usunąć etykiety bagażowe i naklejki z kodami kreskowymi zaraz po przybyciu na miejsce. Warto także upewnić się, że nowe etykiety bagażowe podczas odprawy są prawidłowo przypisane do naszego lotu.

Pamiętajmy też, by zachować część reklamacyjną etykiety bagażowej w bezpiecznym miejscu, ponieważ zawiera ona numer rejestracyjny walizki, który może być niezbędny w przypadku zgubienia bagażu.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas