Polska kraina wyróżniona na liście UNESCO. Znajdziemy tam pozostałości aktywności wulkanicznej

Kraina Wygasłych Wulkanów, położona w Sudetach Zachodnich została wpisana na listę Światowych Geoparków UNESCO. To już trzeci wyróżniony w ten sposób geopark w Polsce. Eksperci podkreślają, że takie wyróżnienie oznacza, iż nasz kraj może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu.

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła na listę UNESCO, fot. Paweł Zasada
Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła na listę UNESCO, fot. Paweł Zasadamateriały prasowe

Światowe Geoparki UNESCO. Ile miejsc znajdziemy na słynnej liście?

Światowe Geoparki UNESCO to obszary geograficzne o międzynarodowym znaczeniu geologicznym, które są zarządzane zgodnie z holistyczną koncepcją ochrony, edukacji i zrównoważonego rozwoju. Ich zadaniem jest promowanie i ochrona dziedzictwa geologicznego, przyrodniczego i kulturowego, przy jednoczesnym aktywizowaniu lokalnej społeczności.

Obecnie na liście znajduje się 213 geoparków w 48 krajach.

Kraina Wygasłych Wulkanów na liście UNESCO. To ogromne wyróżnienie dla regionu

Kraina Wygasłych Wulkanów leży w obrębie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Rozciąga się na terenach między Złotoryją a Jelenią Górą. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów Polski pod względem tektonicznym i geologicznym. 27 marca wyjątkowe miejsce w Polsce zostało wpisane na listę Światowych Geoparków UNESCO.

Jak podkreślają eksperci, jest to ogromne wyróżnienie dla regionu. Karol Wiak z Nocowanie.pl w rozmowie z WP przyznał, że Kraina Wygasłych Wulkanów wraz z jej unikalnym krajobrazem, bogatą historią geologiczną oraz kulturowym dziedzictwem, jest idealnym miejscem na edukacyjne oraz przygodowe wyprawy dla osób w każdym wieku. Według eksperta wpis na listę Geoparków UNESCO podkreśla międzynarodowe znaczenie tego obszaru, a także jego unikalne wartości przyrodnicze.

"Kraina Wygasłych Wulkanów to - jak sama nazwa wskazuje - przede wszystkim dawne wulkany, a tak właściwie zachowane w różnym stopniu pozostałości aktywności wulkanicznej: skały i minerały, ale również formy terenu - powiedziała w rozmowie z PAP dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Sedziszowa, bazaltowy czop wulkanu z widocznymi ciosami słupowymi
Sedziszowa, bazaltowy czop wulkanu z widocznymi ciosami słupowymiBartlomiej Kudowicz Agencja FORUM

To już trzecia pozycja na liście. Jakie jeszcze miejsca wyróżniono?

W Polsce oprócz Krainy Wygasłych Wulkanów na listę Światowych Geoparków UNESCO jako pierwszy został wpisany Łuk Mużakowa, będący polsko-niemieckim obiektem transgranicznym. Jest to piętrzona morena czołowa, rozciągająca się w kształcie łuku na granicy Polski i Niemiec.

Drugim miejscem na liście jest Geopark Świętokrzyski wraz z największym miastem znajdującym się w jego granicach, czyli Kielcami. Położony w zachodniej części Gór Świętokrzyskich geopark jest bardzo istotnym obiektem dla badań nad geologiczną przeszłością Europy. Znajduje się on w strefie tzw. Transeuropejskiego Szwu Tektonicznego (TESZ), czyli obszaru granicznego między trzema platformami geologicznymi Europy. Jest to jedyny obszar, gdzie na powierzchni znajdziemy odsłonięte skały osadowe pochodzące ze wszystkich okresów historii Ziemi od kambru do czwartorzędu.

Widok ze szczytu Miedzianka w Górach Świętokrzyskich koło Kielc
Widok ze szczytu Miedzianka w Górach Świętokrzyskich koło Kielc123RF/PICSEL
Agnieszka Sienkiewicz-Gauer: Dziecko potrzebuje granic. Wtedy czuje się bezpiecznieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas