Przez lata był tajemnicą dla naukowców. Zaginiony ogród Zamku Książ

Agata Zaremba

Oprac.: Agata Zaremba

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
581
Udostępnij

Dziś niewiele pozostało po zaginionym ogrodzie, którym niegdyś mógł poszczycić się słynny Zamek Książ. W ostatnich latach naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr) prowadzili badania nad jego historią. Najnowsze ustalenia wskazują, że projekt ogrodów z lat 70. XIX wieku był dziełem Eduarda Neide, dyrektora królewskich ogrodów Tiergarten w Berlinie.

Naukowcy z UPWr odkryli kto tak naprawdę zaprojektował ogrody przy Zamku Książ
Naukowcy z UPWr odkryli kto tak naprawdę zaprojektował ogrody przy Zamku Książ123RF/PICSEL

Zamek Książ to jeden z największych zamków w Polsce. Jakie skrywa tajemnice?

Zamek Książ zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim to jedno z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku. Ten malowniczo położony kompleks jest wyjątkowy w skali całej Europy.

Zamek Książ ma bogatą historię sięgającą średniowiecza. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII wieku. Przez wieki zmieniał swoich właścicieli, aż w końcu w XIX wieku stał się rezydencją rodu Hochbergów. Jeden z najbardziej znanych przedstawicieli tego rodu, książę Hans Heinrich XI von Hochberg-Pless, zainicjował obszerną przebudowę zamku i jego otoczenia.

Miejsce to skrywa wiele tajemnic, a jedną z nich udało się niedawno rozgryźć badaczom z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zaginione ogrody zamku. Naukowcy z UPWr odkryli kto je zaprojektował

Według ustaleń naukowców to Eduard Neide, znany z projektów dla berlińskiego parku Tiergarten, Albrechtsberg w Dreźnie i terenów miejskich w Hamburgu, był architektem odpowiedzialnym za modelowy park Książa. Następnie ogród wraz z otoczeniem, a także i samym zamkiem został przebudowany na zlecenie księcia Hansa Heinricha XI von Hochberg-Pless.

Dr Justyna Jaworek-Jakubska z Katedry Architektury Krajobrazu UPWr podkreśla, że końcowy efekt zmian z tamtego okresu jest znany dzięki zachowanym fotografiom z przełomu XIX i XX wieku. Jednak obecnie niewiele pozostało z ogrodów zaprojektowanych przez Neide'a. Zachowały się tylko dwa wyjątkowo cenne elementy dawnej kompozycji ogrodowo-parkowej — szpaler drzew na Tarasie Kasztanowcowym oraz parkowa promenada, dawniej znana jako "Kunsstrasse".

Zamek Książ w Wałbrzychu to wyjątkowy kompleks na skalę Europy
Zamek Książ w Wałbrzychu to wyjątkowy kompleks na skalę Europy 123RF/PICSEL

Planowana jest rewaloryzacja ogrodu. Już dziś turyści mogą zauważyć pierwsze wdrożenia

Współpraca UPWr i Zamku Książ, rozpoczęta w 2018 roku, skupiła się na wypracowaniu zintegrowanego podejścia do zarządzania zabytkowym ogrodem. Projekt realizowany był w ramach dwóch modułów. Pierwszy z nich obejmował badania historyczne i konserwatorskie, których celem była ocena stanu zachowania, a także wskazanie możliwych kierunków ochrony i rewaloryzacji ogrodu. Drugi element zakładał przygotowanie inwentaryzacji danych przestrzennych metodą fotogrametryczną i naziemnego skaningu laserowego, a także przygotowanie przestrzennej bazy danych 2D i 3D dla tarasów ogrodowych przy zamku. W rezultacie udało się stworzyć nowoczesne narzędzie do zintegrowanego zarządzania ogrodami.

Ogrody wokół zamku Książ w Wałbrzychu
Ogrody wokół zamku Książ w Wałbrzychu123RF/PICSEL

Chociaż wszystkie działania są jeszcze w fazie realizacji, to już teraz można zauważyć pierwsze wdrożenia. Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Taras Daisy stopniowo odzyskuje historyczny wygląd, a na Tarasie Wejściowym przewidziana jest kompleksowa rewaloryzacja. Projektowane działania opierają się na unikatowych fotografiach z lat 30. XX wieku, dostarczonych przez Fundację Księżnej Daisy von Pless.

Kamil Cieliński, Kierownik Działu Rozwoju i Zarządca Książańskiej Zieleni, podkreśla, że to dopiero początek planowanych działań. Proces rewaloryzacji będzie trwał latami, ale uzyskana wiedza na temat ogrodów Książa i dostęp do niej ułatwiają podejmowanie decyzji konserwatorskich i projektowych.

INTERIA.PL
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
319
Super
relevant
122
Hahaha
haha
56
Szok
shock
30
Smutny
sad
24
Zły
angry
30
Lubię to
like
Super
relevant
581
Udostępnij
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na