Świetna alternatywa dla Zakopanego. Poznaj piękno Tatr bez tłumów

Trudno jest dorównać urokom Zakopanego, jednak zniechęcające potrafią być korki i tłumy odwiedzających. Ciekawą opcją dla osób kochających góry może być Murzasichle. To tatrzańska miejscowość, której niczego nie brakuje. Wypoczynkowi będzie towarzyszyć cisza oraz spokój.

Jesienna wycieczka w góry? Pomyśl o Murzasichle
Jesienna wycieczka w góry? Pomyśl o MurzasichleCezary WojtkowskiAgencja FORUM

Świetna alternatywa dla Zakopanego. Gdzie leży Murzasichle?

Murzasichle to miejscowość leżąca w województwie małopolskim, a dokładnie w powiecie tatrzańskim. Położona jest u podnóża Tatr Wysokich i na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Murzasichle to dobra alternatywa dla Zakopanego. Może przypaść do gustu osobom, którym zależy na wypoczynku bez tłumów i z dala od zgiełku miasta. Sprawdzi się także jako baza wypadowa. Wieś znajduje się zaledwie 8 km od Zakopanego i 12 km od granicy ze Słowacją. W tym miejscu zakochają się miłośnicy natury, którzy lubią napawać się malowniczymi krajobrazami i aktywnie spędzać swój czas na szlakach górskich. Wyprawom sprzyja położenie wsi, czyli na wysokości ok. 820-950 m n.p.m., na zboczach wzgórz Budzowy Wierchu i Za Sichłą.

Widoki w Murzasichle nie mają sobie równych
Widoki w Murzasichle nie mają sobie równychGetty Images

Murzasichle oferuje wiele atrakcyjnych noclegów w klimatycznych ośrodkach. Na stronach gromadzących oferty hotelarskie,  ceny są zróżnicowane i zaczynają się od ok. 500 zł za 6 dni dla dwóch osób. Ciekawą propozycją na urlop są góralskie domki do wynajęcia.

Wynajęcie góralskiego domku to dobry sposób na poznanie tamtejszej kultury
Wynajęcie góralskiego domku to dobry sposób na poznanie tamtejszej kulturyGetty Images
Kliknij w obrazek i weź udział w ankiecie
Kliknij w obrazek i weź udział w ankiecieINTERIA.PL

Atrakcje dla aktywnych w tatrzańskiej wsi

Jesienią nie da się nudzić w Murzasichle. To dobre miejsce dla osób lubiących spacery po górach. Do dyspozycji turystów jest kilka szlaków. Jedno z najbliższych wejść znajduje się w Brzezinach, czyli niecałe 2,5 km od centrum Murzasichle. Szlakami można udać się np. na Kasprowy Wierch. Trasa prowadzi przez Dolinę Gąsienicową. Pieszo można udać się także na Świnicę, czyli jeden z najważniejszych szczytów Tatr Wysokich. Trasa również prowadzi przez Dolinę Gąsienicową i jest jedną z bardziej wymagających w okolicy.

Następne wejście znajduje się w Toporowej Cyrhli ok. 4 km od centrum miejscowości. Jednak wędrówkę można rozpocząć już w Murzasichle. Warto kierować się szlakiem, który mogą pomóc wskazać lokalni mieszkańcy. Po dotarciu na górę można cieszyć się wspaniałymi widokami na okoliczne Tatry i otaczającą przyrodę.

Murzasichle to świetna baza wypadowa
Murzasichle to świetna baza wypadowaMarek Grzegorz KoperkiewiczAgencja FORUM

Oprócz wędrówek górskich w Murzasichle można uprawiać także kolarstwo górskie, wspinaczki skałkowe lub paralotniarstwo. W Tatrzańskim Parku Narodowym znajdują się specjalnie oznaczone ścieżki dydaktyczne, które pozwalają na poznanie i zrozumienie tatrzańskiej przyrody.

Dodatkowo w okolicach Murzasichla znajduje się wiele malowniczych wodospadów, takich jak Wodospad na Bystrym Potoku czy Wodospad Roztoki, które można odwiedzić podczas spacerów. Można także wybrać się na przejażdżki konne po okolicznych terenach. To też doskonała okazja do poznania kultury góralskiej. W okolicy organizowane są występy folklorystyczne, a w niektórych miejscach można spróbować tradycyjnych potraw.

Kolarstwo górskie to bardzo wymagający sport
Kolarstwo górskie to bardzo wymagający sportGetty Images

Zimowe atrakcje w Murzasichle

A może myślisz już o zimowym wyjeździe? Murzasichle chętnie odwiedzane jest w sezonie zimowym i nie ma czemu się dziwić. Najwięcej okolicznych atrakcji turystycznych dostosowane jest właśnie na tę porę roku. Zima to idealny okres na odwiedzenie wsi przez rodziny z dziećmi, aby aktywnie wypocząć. W Murzasichle można znaleźć przede wszystkim ośrodek narciarski Hajduk, który łączy ze sobą miłośników sportu.

W  Murzasichle można wypożyczyć sprzęt narciarski
W Murzasichle można wypożyczyć sprzęt narciarski@pexelsmateriał zewnętrzny

Dla fanów łyżew również się coś znajdzie. W Murzasichle są dwa lodowiska dostosowane do potrzeb dorosłych oraz dzieci. Lodowisko Murzasichle jest ulokowane tuż obok stacji narciarskiej. Natomiast będąc na lodowisku Hajduk, można podziwiać otaczające krajobrazy gór. W miejscowości dla najmłodszych dostępne są szkoły narciarskie. Niektórzy gospodarze oferują również organizację kuligów oraz góralskich biesiad.

Kulig to świetny sposób na spędzenie czasu całą rodziną
Kulig to świetny sposób na spędzenie czasu całą rodzinąGetty Images
Kapadocja. To nie efekty specjalne, ta bajkowa kraina istnieje naprawdę Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas