Sycylia się chowa? Włoskie krajobrazy godzinę jazdy od Wrocławia
Oprac.: Bartosz Stoczkowski
Włoskie krajobrazy uważane są za najbardziej malownicze w Europie. Aby je podziwiać nie musimy wcale odbywać długiej podróży — do "polskich Włoch" dojedziemy z Wrocławia w zaledwie godzinę.
Zagórze Śląskie to niewielka miejscowość położona na granicy Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, w Dolinie Bystrzycy. Początkowo miejscowość ta była związana z zamkiem Grodno i nosiła tą samą nazwę. Dzisiejszą nazwę przyjęto w 1947 roku. Ze względu na zachwycające krajobrazy przywodzące na myśl malownicze włoskie miasteczka, Zagórze zostało okrzyknięte "polskimi Włochami". Dojazd z Wrocławia zajmuje nieco ponad godzinę samochodem. Można również skorzystać z publicznych środków transportu, takich jak autobusy i pociągi, które regularnie kursują z Wałbrzycha i innych większych miast w regionie.
Zamek Grodno
Największą atrakcją Zagórza Śląskiego jest niewątpliwie górujący nad okolicą zamek Grodno zlokalizowany na Górze Choina (450 m n.p.m.). Pierwotna średniowieczna forteca w tym miejscu została zbudowana w okresie panowania Piastów Śląskich. Na przełomie XVI i XVII wieku, zamek przeszedł przebudowę i przekształcono go w renesansową rezydencję. Współcześnie Zamek Grodno uchodzi za jedną z najbardziej znaczących i najlepiej zachowanych struktur obronnych na obszarze Dolnego Śląska.
Obecnie zamkiem zarządza Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Gospodarze zadbali, by pobyt nie ograniczał się jedynie do zwiedzania średniowiecznych murów i podziwiania panoramy okolicy. Goście mogą również posilić się i odpocząć w Karczmie Rycerskiej, a także odwiedzić Centrum Bioedukacji Multimedialnej poświęcone rezerwatowi przyrody "Góra Choina" utworzonemu w 1957 r.
Pod kuratelą Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu znajduje się nie tylko zamek Grodno, ale również inna atrakcja — Sztolnie Walimskie. Sztolnie są częścią tajemniczego systemu podziemnych tuneli wykonywanych w ramach największego niemieckiego projektu górniczo-budowlanego w Górach Sowich oraz na zamku Książ w latach 1943-1945.
Pałac w Zagórzu Śląskim
Oprócz zamku, Zagórze może poszczycić się również pałacem, tym bardziej, że budynek przeszedł niedawno gruntowną renowację. Pałac został wybudowany w 1837 roku. W czasie II wojny światowej służył Niemcom jako kryjówka, w której przechowywali zrabowane w Polsce dzieła sztuki. Gdy pałac zajęła Armia Czerwona, cenne malowidła i wiele innych, cennych zabytków wpadło w ręce radzieckich żołnierzy.
Przewieziono je do ZSSR, gdzie były pokazywane publiczności w kilku muzeach. Po jakimś czasie udało się sprowadzić je z powrotem do Polski. Odzyskane obrazy, w tym "Stańczyka" Jana Matejki, czy "Wyjazd z Wilanowa Jana Sobieskiego z Marysieńką" pędzla Józefa Brandta można podziwiać w Muzeum Narodowym.
Pałac jest obecnie własnością Caritasu Diecezji Świdnickiej, który planuje prowadzenie w budynku domu seniora.
Jezioro Bystrzyckie
Nieopodal zamku Grodno położone jest Jezioro Bystrzyckie. Zbiornik powstał w latach 20. XX wieku w wyniku budowy zapory wodnej na rzece Bystrzycy. Jezioro stanowi doskonałą strefę relaksu dla tych, którzy szukają spokoju, ciszy i kontaktu z przyrodą. Jego wody sąsiadują z rezerwatem przyrody Góra Choina. Swoje siedlisko mają tu rzadkie i chronione gaunki roślin i zwierząt. Znajdziemy tu niespotykane w Polsce gatunki storczyków.
Wartym odwiedzenia jest również Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim z olbrzymim akwarium słodkowodnym. Centrum znajduje się nad Jeziorem Bystrzyckim i jest dobrym punktem wypadowym na zwiedzanie jeziora i okolicznych atrakcji.
Czytaj także: Tych polskich słów prawie nikt nie pamięta