Reklama

Reklama

Tajemniczy znak w polskim lesie. Czegoś takiego nie ma na całym świecie

W Bukownie między Krakowem a Katowicami znajduje się niezwykły znak, który przyciąga miłośników fotografii i lotów, a w szczególności ich połączenia - zdjęć z lotu ptaka. Zobacz, jak wspaniale prezentuje się to miejsce.

Bukowno to małe miasto liczące około 10 tysięcy mieszkańców. Położone jest w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w połowie drogi między Krakowem a Katowicami.

"Kompas z Bukowna" - niezwykłe miejsce

Nieopodal tego miasta znajduje się "Kompas z Bukowna", który jest unikatem na światową skalę. Jest to gigantyczny marker o długości 520 i szerokości 100 metrów. Stworzony został dzięki specjalnemu zalesieniu drzewami w taki sposób, aby powstała wielka litera N z jeszcze większą strzałką, czyli oznaczenie kierunku północnego. Ten znak geodezyjny pomaga pilotom i nawigatorom.

Reklama

Jego pomysłodawcą był leśniczy Jacek Chmura z Nadleśnictwa Chrzanów. W 2000 roku wpadł on na pomysł, aby stworzyć taki znak nawigacyjny na terenie dawnej kopalni odkrywkowej piasku "Szczakowa" w gminie Bukowno, nieopodal Boru Biskupiego. Dokładne współrzędne wynoszą 50°14’46.6" N oraz 19°24’59.4" E. 

Największy na świecie znak geodezyjny powstał z posadzenia w odpowiedni sposób brzóz, sosen i czerwonych dębów. Powszechnie nazywa się go właśnie "Kompasem z Bukowna" czy "Strzałką Północy" i przyciąga miłośników fotografii. Najlepiej widoczny jest z lotu ptaka, gdyż dopiero wtedy naszym oczom może ukazać się litera N i strzałka.

Czytaj również: To już potwierdzone. Do Polski po 100 latach powrócił jeden z najdroższych grzybów świata

"Strzałka Północy" to niejedyny taki znak

Leśniczy Chmura nie poprzestał na jednym pomyśle. Sześć lat po powstaniu "Strzałki Północy" wyszedł z inicjatywą stworzenia kolejnego, podobnego znaku w tej okolicy. Tym sposobem w 2006 roku powstał napis JPII. Była to pierwsza rocznica śmierci papieża z Polski, na pamiątkę którego utworzono nowy marker.

Napis upamiętniający Karola Wojtyłę znajduje się 2,5 kilometra na wschód od "Kompasu z Bukowna". Marker ma być dobrze widoczny nawet przez kilkadziesiąt lat dzięki specjalnemu zabiegowi, jakim było otoczenie brzóz olchami. Dzięki tym niezwykłym znakom geodezyjnym region jest popularny wśród amatorów lotów i nawigacji.

***

Zobacz również:

Maryja pokazała jej przyszłość świata. Co zobaczyła Mirjana Soldo?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | podróże po Polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy