Reklama

Tanie noclegi - na co uważać rezerwując budżetowy pobyt?

Wszyscy lubimy płacić mniej, także jeśli chodzi o noclegi. Często wybierając hotel, pensjonat czy kwaterę sugerujemy się ceną. Trzeba jednak pamiętać, że czasem niższe opłaty wiążą się z pewnymi niedogodnościami. Na co uważać, korzystając z tanich noclegów?

“Tanie noclegi" to hasło bardzo często wpisywane w internetową wyszukiwarkę. Nieprzypadkowo też niezwykle popularne są wszelkie serwisy, oferujące pomoc w znalezieniu hoteli z filtrami cenowymi. Wielu z nas nie chce przepłacać, niezależnie od tego, czy chodzi o wypad ze znajomymi, wakację z rodziną czy służbowe spotkanie.

Ale jak określił to jeden z użytkowników Tik Toka, którego tekst stał się powielanym często sloganem: "Czy jest tanio? Jest tanio. Czy jest dobrze? Jest tanio". Niekiedy rzeczywiście możemy oszczędzić parę złotych, kosztem jednak są nerwy, stres i rozczarowanie. W najgorszym wypadku możemy nawet zostać oszukani.

Reklama

Reklamacji nie przyjmujemy

Część serwisów i stron do rezerwacji noclegów często oferuje użytkownikom dwie opcje: tańszą, bez możliwości zwrotu w przypadku anulowania, oraz nieco droższą, w ramach której dopłacamy za to, że w razie potrzeby do kilku dni przed przyjazdem możemy odwołać pobyt, a pieniądze trafią do nas z powrotem.

Wybierając tę pierwszą, płacimy mniej, ale naturalnie musimy liczyć się z pewnym ryzykiem. W przypadku odwołanego lotu, choroby czy innego zdarzenia losowego, nie otrzymamy w zamian ani grosza. Tańszy wybór może więc ostatecznie okazać się droższym.

Podobnie sytuacja ma się z noclegami w małych obiektach “dogadywanymi" bezpośrednio z właścicielem, opłacanymi gotówką do ręki. Może zdarzyć się tak, że już w trakcie pobytu będziemy musieli zmienić miejsce ze względu na dyskomfort lub jakiś wypadek. Wtedy zazwyczaj pieniądze przepadają.

Przykład z życia wzięty: właściciel kwatery prywatnej w stolicy Gruzji, Tbilisi, znaleziony w serwisie do rezerwacji noclegów, oferuje pobyt za niższą cenę. Warunkiem jest to, że pieniądze wędrują bezpośrednio do niego, a w sieci oferta zostaje anulowana.

Już drugiego dnia w całym centrum pada sieć wodociągowa ze względu na wypadek przy pracach budowlanych. Brak bieżącej wody w łazience, w kuchni i w toalecie daje się mocno we znaki. Nie ma jednak prawa do tego, by żądać zwrotu. Nie wstawi się za nami portal, na którym anulowaliśmy rezerwację, nie mamy także żadnego śladu zapłaty.

Nieopodal centrum

Rezerwując tani nocleg zawsze dobrze jest sprawdzić jego lokalizację względem atrakcji, które chcemy zobaczyć, plaży czy centrum miasta. Nawet jeśli w opisie wyraźnie napisano, iż hotel znajduje się kilkanaście minut drogi od interesującego nas punktu. W dzisiejszych czasach dysponujemy internetowymi mapami, dzięki którym w kilka minut możemy zweryfikować taką informację.

Ci, którzy często podróżują, mogli natknąć się na właścicieli, którzy na stronach zapewniają o bliskości atrakcji, podczas gdy w rzeczywistości mocno naginają prawdę. Czasami “15 minut do centrum" może oznaczać orientacyjny czas jazdy samochodem spod hotelu, nie licząc korków. Nie ma  to żadnego przełożenia na rzeczywistość, nie mówiąc o poruszaniu się pieszo czy komunikacją miejską.

Czytaj więcej: Zrób tę jedną rzecz po wejściu do hotelowego pokoju. Możesz odkryć coś odrażającego

Jaka cena, taki standard

Nie zdziwmy się, gdy w miejscu, oferującym tanie noclegi, nie znajdziemy pełnego wyposażenia na wysokim poziomie. W jednym obiekcie będzie to błahostka, jak niedziałający telewizor, w innym poważne uniedogodnienie, jak brak ciepłej wody czy nieszczelne okna.

Osoby, którym zależy na dobrym połączeniu internetowym, chociażby ze względu na pracę, także powinny brać pod uwagę stosunek ceny do jakości. Chociaż mogłoby się wydawać, że sieć WiFi jest już standardem na całym świecie, nie wszędzie jest to normą. Nawet gdy w opisie danego miejsca widnieje informacja o tym, że obiekt udostępnia klientom sieć, może być ona naprawdę kiepska. Gdzieniegdzie nadal w pokojach o niższym standardzie goście muszą dodatkowo dopłacić za dostęp do internetu.

Najlepiej spojrzeć wcześniej na komentarze osób, które już korzystały z usług danego obiektu. Jeśli jest z nim coś nie tak, ktoś na pewno dał o tym znać. Dobrym pomysłem jest też zadanie pytania na grupach w mediach społecznościowych. Zawsze można również po prostu zadzwonić lub napisać do pracownika hotelu i zapytać. W razie jakichkolwiek nieporozumień będziemy mieli wtedy szansę powołania się na rozmowę.

Płatne ekstra

W niektórych obiektach dodatkowo płaci się nie tylko za internet. Są takie rzeczy i usługi, za które ekstra dopłata to standard. Pranie ubrań, sesja w hotelowym salonie SPA czy śniadanie przyniesione do pokoju niemal wszędzie figurują jako usługi dodatkowe. Ale ten, kto oferuje tani nocleg, oszczędza na czym się da.

Rezerwując budżetowy pobyt w obiekcie turystycznym, dobrze jest sprawdzić dokładnie, czy nie trzeba będzie dopłacić za podstawowe rzeczy, takie jak chociażby klimatyzacja (często spotykane w krajach śródziemnomorskich), pościel (to zdarza się w państwach byłego bloku wschodniego czy parking (najczęściej w dużych miastach).

Czytaj więcej: Hotele dla dorosłych: erotyka i imprezy czy spokój i cisza?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Ostatnia rzecz, o której warto nie zapomnieć, to nasze bezpieczeństwo. To tyczy się zarówno obiektów samych w sobie, jak i okolic, w których się znajdują. Część budżetowych hosteli i guesthouse’ów to duże, słabo strzeżone miejsca.Wiedzą o tym lokalni złodzieje, którzy czasem wykorzystują okazję, by okraść turystów. Nie zaszkodzi sprawdzić też, czy nasz lokalizacja obiektu, w którym nocujemy, nie jest podejrzaną, niebezpieczną okolicą.

Oczywiście nie zawsze tani nocleg oznacza niski standard, problemy z anulowaniem czy dużą odległość od centrum. W dobie internetu znalezienie budżetowej opcji pobytu nie stanowi problemu. Ale poza ceną, dobrze zwrócić uwagę na oceny, opinie czy lokalizację.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tanie podróżowanie | noclegi | hotele

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy