Reklama

Turkusowe jezioro niedaleko Poznania. Plaża wygląda jak z bajki

Turkusowa, czysta woda otoczona ze wszystkich stron bujnym zielonym lasem. Można się zdziwić, że tak bajkowe miejsce wciąż pozostaje dziewicze i nie zostało jeszcze odkryte przez turystów. Prawdopodobnie zniechęca ich jego nazwa, jednak Jezioro Miejskie nie ma jednak nic wspólnego z zatłoczonymi miejskimi akwenami. Znajduje się jedyne 30 minut drogi od Poznania.

Jezioro Miejskie położone jest w miejscowości Okoniec w gminie Murowana Goślina. Leży na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, gdzie znajdziemy się około 100 pięknych jezior w tym malownicze i czyste Jezioro Powidzkie, które przyciąga wielu turystów. Pojezierze Gnieźnieńskie słynie z dzikich i czystych akwenów, a jezioro Miejskie jest tego idealnym przykładem.

Zobacz również: Polskie akweny jak światowe kurorty. Tam poczujesz się jak na zagranicznych wakacjach

Reklama

Jezioro Miejskie - perła Wielkopolski 

Niech nas nie zmyli nazwa tego akwenu - Jezioro Miejskie to tak naprawdę dzikie i dziewicze miejsce, w którym możemy rozkoszować się pięknem otaczającej nas natury. Nie zastaniemy tam deptaków, placów zabaw, knajp czy też tłumów plażowiczów. Zamiast tego, na miejscu naszym oczom ukaże się ukryty w lesie akwen o niebywałym kolorze wody. Samo jezioro nie jest szczególnie duże, a jego powierzchnia wynosi 13 ha.

Bajkowości temu miejscu nadaje niewielka skarpa na plaży, którą przecinają odsłonięte korzenie sosen. Tworzą one niebywałe kompozycje, splatając się w ciekawe wizualne formy. Lata temu korzenie te znajdowały się pod wodą. Jak jednak twierdzą okoliczni mieszkańcy jezioro wysycha, czego efektem jest spektakularna plaża, idealna na odpoczynek na łonie natury. W tym miejscu możemy również zażyć kąpieli w czystej, turkusowej wodzie jeziora. Jednakże należy pamiętać, że brzegi jeziora w niektórych miejscach są dość strome, a ponieważ nie znajdują się tam żadne strzeżone kąpieliska, wchodząc do wody, musimy zachować szczególną ostrożność. 

Odwiedzając Jezioro Miejskie, warto wybrać się na spacer leśną ścieżką, z której możemy nieustannie podziwiać taflę turkusowego jeziora oraz otaczającą ją naturę. Podczas spaceru możemy napawać się zapachem sosnowego igliwia oraz wsłuchiwać się w relaksujący śpiew ptaków. Trasa ma niecałe dwa kilometry. Możemy pokonać ją również rowerem, jednak musimy wtedy uważać na wystające korzenie drzew. 

Jezioro to jest mało znane wśród turystów, a nawet mieszkańców Poznania, którzy w letnie weekendy chętnie odwiedzają pobliskie zalewiska. Nad Jezioro Miejskie przychodzą zazwyczaj miejscowi mieszkańcy, wędkarze, a także rowerzyści, którzy wyruszają na przejażdżki Pierścieniem Rowerowym Dookoła Poznania. Ta piękna, malownicza trasa, liczy 173 kilometry długości i jest jedną z ulubionych tras rowerowych poznaniaków.

Zobacz również: Kąpiel z widokiem na góry. Polskie "Jezioro Como" w Sudetach to raj dla wczasowiczów

Jak dojechać do jeziora?

Jak już pisaliśmy, jezioro znajduje się w miejscowości Okoniec, około 30 kilometrów od Poznania. Samochodem dojedziemy tam w niecałą godzinę. Na miejscu możemy zostawić pojazd na parkingu leśnym, z którego nad jezioro prowadzi urokliwa ścieżka wśród drzew. Po około 5 minutach wędrówki dochodzimy do punktu, z którego rozpościera się piękny widok na plażę ukrytą za sosnami. Stamtąd, na plażę prowadzi dość strome zbocze, a schodząc nim, musimy uważać na wystające korzenie drzew.

Zobacz również: Mało znane uzdrowisko tuż przy granicy z Polską zachwyca. Jest jedyne w Karkonoszach

Co zobaczyć w okolicy?

Jezioro Miejskie położone jest w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka - kompleksie leśnym, który rozciąga się na powierzchni prawie 11,5 ha. Jest to obszar mało zurbanizowany, o niebywałej wartości przyrodniczej. Miejsce to przyciąga osoby, które chcą zrelaksować się na łonie natury i pragną odpocząć z dala od hałasu i miejskiego zgiełku. 

Puszcza Zielonka to przede wszystkim idealne miejsce na wycieczkę rowerową. Oprócz Pierścienia Rowerowego Dookoła Poznania możemy udać się tam na wycieczkę Szlakiem Kościółków Drewnianych. Po drodze zobaczymy tam aż 12 drewnianych świątyń z różnych epok, wykonanych w najróżniejszych stylach architektonicznych - od gotyku po barok. 

Prawdopodobnie najpopularniejszym miejscem wśród turystów odwiedzających Puszczę Zielonkę jest Dziewicza Góra w gminie Czerwonak, około 10 kilometrów od Poznania. Stanowi ona popularny punkt widokowy z wysoką na 40 metrów wieżą. Taras widokowy udostępniony dla turystów znajduje się na wysokości 30 metrów. Możemy z niego podziwiać panoramę Puszczy Zielonki, a w oddali dostrzeżemy również Poznań. Na zboczach Dziewiczej Góry znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Tam odbywają się wystawy zdjęć, a także zajęcia edukacyjne, natomiast przy budynkach ośrodka znajdziemy plac zabaw, a także wiatę na ognisko, którą możemy zarezerwować. To doskonałe miejsce na wakacyjny weekend z dziećmi.

Przy okazji wizyty nad Jeziorem Miejskim warto również zwiedzić Arboretum Leśne w miejscowości Zielonka. Możemy podziwiać tam prawie 1000 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Obiekt oferuje zwiedzanie z przewodnikiem, a także gry terenowe dla rodzin z dziećmi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jeziora | Wielkopolska | wakacje | urlop | turystyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy