Reklama

Kąpiel z widokiem na góry. Polskie "Jezioro Como" w Sudetach to raj dla wczasowiczów

Marzy ci się kąpiel w jeziorze, ulokowanym u stóp gór? Lubisz sporty wodne, piesze wycieczki i odpoczynek na łonie przyrody? Wcale nie musisz wyjeżdżać do innego kraju, by spędzić czas w pięknym miejscu i solidnie się zrelaksować. „Polskie Como”, czyli Jezioro Bielawskie, przyciąga turystów nie tylko wspaniałymi widokami, ale i licznymi atrakcjami. Co warto o nim wiedzieć?

Bielawa to miasto i gmina w województwie dolnośląskim, a konkretnie na Podgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich. Miasto leży wzdłuż potoku Bielawica, a na jego zachodnich obrzeżach znajduje się sztuczny zbiornik — Jezioro Bielawskie. Według wielu osób jest to najpiękniejszy zbiornik wodny Gór Sowich, nazywany nawet "polskim Como". Co warto zobaczyć w Bielawie i jakie atrakcje czekają na nas nad Jeziorem Bielawskim?

Reklama

Co warto zobaczyć w Bielawie?

Z czego słynie Bielawa? Miasto oferuje szereg atrakcji, a spośród nich zdecydowanie największą jest Jezioro Bielawskie. To sztuczny zbiornik, ulokowany około 60 km od Wrocławia. Porównywany jest do słynnego Lago di Como, czyli Jeziora Como. To popularne jezioro w północnych Włoszech, będące trzecim co do wielkości jeziorem Włoch, a jednocześnie najgłębszym jeziorem Alp. "Polskie Como" ulokowane jest u podnóża Gór Sowich i jest olbrzymią atrakcją przede wszystkim dla fanów sportów wodnych.

Na Jeziorze Bielawskim — podobnie jak na Jeziorze Como — znajduje się wyspa. Istnieje i inne podobieństwo — włoskie miasto Como słynie z produkcji jedwabiu, a Jezioro Bielawskie pełniło kiedyś funkcję zbiornika wody na potrzeby lokalnych zakładów włókienniczych. W okolicy także jest co robić. Będąc na Dolnym Śląsku, warto podjechać między innymi do zamku Czocha, zamku Książ czy Smoczej Jamy w Kamionkach. Turystów urzeka jednak przede wszystkim górski krajobraz Bielawy i jej okolic, będącej idealnym punktem do pieszych wycieczek.

 

Czytaj też: Uważaj podczas kontroli. Czego nie wwozić do Czarnogóry, Turcji, Egiptu? 

Jezioro Bielawskie — historia

Historia Jeziora Bielawskiego jest niezwykle ciekawa. Obiekt powstał w latach 70’ XX wieku na potrzeby miejscowych zakładów włókienniczych. Już pod koniec ubiegłego wieku, po ogłoszeniu ich upadłości, obiekt zaczął pełnić funkcję sportowo-rekreacyjną. Ten sztuczny zbiornik był wcześniej znany jako "Zalew Sudety". Swoją oficjalną nazwę "Jezioro Bielawskie" zyskało dopiero 1 stycznia 2018 roku. Jego średnia głębokość przekracza 6 m, a powierzchnia wynosi 0,23 km². 

Czytaj również: Jak szybko odebrać bagaż na lotnisku? Pracownik zdradza trik. Twoja walizka wyjedzie jako pierwsza 

Jezioro Bielawskie — atrakcje

Nad Jeziorem Bielawskim najlepiej odpoczną miłośnicy sportów wodnych. Fani windsurfingu czy żeglarstwa mogą przy tym użyć własnego sprzętu lub skorzystać z ofert miejscowych wypożyczalni. Ci, którzy wolą rowery wodne czy kajaki także będą się doskonale bawić. Każdy może również spróbować swoich sił na rowerowych katamaranach, czyli dwukadłubowych pojazdach wodnych, wyposażonych w kierownicę.

Kto woli przemieszczać się przy pomocy tradycyjnych rowerów, w okolicy jeziora znajdzie wiele tras, które zachwycą go pięknem, choć uchodzą za wymagające. W sezonie letnim turyści mogą przyjrzeć się zawodom kajakarskim. Camping Sudety zapewnia z kolei plażę, na której można rozłożyć koc i oddać się lekturze lub po prostu się poopalać. Fani dobrego jedzenia i ci, którzy chcą przywieźć z podróży jakąś pamiątkę, powinni zaś wybrać się na molo, gdzie znajdują się liczne wiaty turystyczne.

Wczasowicze mogą skorzystać nie tylko z miejsca kempingowego, ale też basenu czy ścianki tenisowej. Po intensywnym dniu można zaś udać się na przykład do miejskiego parku. Atrakcji zatem nie brakuje. 

Czytaj również: Mało znane miejsca w polskich górach. Tutaj odpoczniesz od miejskiego zgiełku i turystów 

Jezioro Bielawskie — wędkowanie

Miłośnicy wędkarstwa znajdą nad Jeziorem Bielawskim idealne miejsce do łowienia ryb. Niekiedy organizowane są nawet zawody wędkarskie, w których każdy może spróbować swoich sił. Ostoją wędkarzy jest wyspa, usypana na środku jeziora.

Czytaj też: 

Chorwacja: Nowy zakaz utrudni życie turystom. Popularny bagaż na cenzurowanym 

Zieleń, spokój i… zaskoczenie. Region kowieński odkrywa swoje tajemnice 

Co warto zobaczyć w Bardejowie na Słowacji? Poznaj powody, dla których warto się tam wybrać. "Miejsce, w którym odnajdziesz spokój"

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jezioro | sudety | urlop | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy