W tych krajach Polacy będą wypoczywać najczęściej. Trzy kierunki wakacyjnym hitem

Najpopularniejsze wakacyjne kierunki na lato 2024. W których krajach Polacy będą wypoczywać najczęściej? Serwis eSky postanowił przyjrzeć się nie tylko popularnym kierunkom, ale również wakacyjnym wydatkom Polaków.

Wakacje 2024. Oto ulubione kierunki Polaków
Wakacje 2024. Oto ulubione kierunki Polaków123RF/PICSEL

  • Wybór numer jeden? Wśród Polaków największą popularnością cieszą się trzy europejskie kraje. Latem 2024 odwiedzi je aż 74 proc. osób z Polski
  • Eksperci eSky.pl zwracają uwagę, że podróże coraz częściej przybierają formułę lot+hotel, czyli tzw. pakietów dynamicznych
  • Jeden kraj wyróżnia się na tle innych jako najkorzystniejsza opcja dla domowego budżetu

Sezon na podróżowanie dopiero się rozpędza. Z okazji rozpoczęcia sezonu turystycznego eksperci serwisu eSky.pl postanowili sprawdzić, w jakich krajach Polacy najchętniej będą spędzali tegoroczne wakacje. Wzięli pod lupę również ceny wyjazdów w formule lot+hotel. Analiza powstała w oparciu o liczbę zarezerwowanych pakietów "Wakacje" na platformie podróżniczej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024. Jak czytamy w raporcie, przedstawione kierunki reprezentują 78 proc. wszystkich rezerwacji.

Trzy kierunki wakacyjnym hitem wśród Polaków. Tu będą wypoczywać najczęściej

Włochy, Hiszpania i Malta — to w tych krajach latem 2024 najczęściej będą wypoczywać Polacy (74 proc.).

Do Włoch poleci 35 proc. osób rezerwujących lot i hotel. Polacy najczęściej będą wypoczywać w Rzymie, Rimini, Wenecji, Bari, Mediolanie i Neapolu. Sporo rodaków wybiera się też na Sycylię, przede wszystkim do Katanii i Palermo.

- Mediana cen za pakiet wakacyjny wynosi tu 2,6 tys. zł od osoby za 6-dniowy odpoczynek w formule pakietowej. Jednak w kategorii cenowej prym wiodą Giardini Naxos na Sycylii (średnio 1,1 tys. zł za 5 dni), Lierna nad jeziorem Como (ok. 1,2 tys. zł za 6 nocy), Montesilvano i Pescara nad Adriatykiem w regionie Abruzja (blisko 1,4 tys. za 6 dób) oraz Wenecja (średnio 1,5 tys. zł za 5 noclegów) - podaje w komunikacie e-Sky.pl.

Włochy to numer jeden wśród polskich turystów
Włochy to numer jeden wśród polskich turystów123RF/PICSEL

Drugim najpopularniejszym kierunkiem będzie Hiszpania (22 proc. rezerwacji pakietowych). Polacy najchętniej będą spędzać urlop w regionach Costa Brava (Barcelona, Lloret de Mar), Costa Blanca (m.in. Alicante), Costa del Sol (m.in. Malaga) czy Majorka (Palma, Manacor) i Teneryfa (np. Puerto de la Cruz).

- Nie były to jednak najtańsze opcje, gdyż przy medianie cen wynoszącej na tym kierunku 4,2 tys. zł za 7 dni od osoby za lot i hotel w pakiecie można było zapłacić dużo mniej. Przykładowo pakiet z przelotem i sześcioma dniami w hotelu w miejscowościach Cala d'Or (Majorka), Santa Eulària des Riu (Ibiza) i S'Illot (Majorka) Polacy rezerwowali kolejno za 1,3 tys. zł, 1,5 tys. zł czy 1,9 tys. zł w przeliczeniu na jedną osobę - zwraca uwagę eSky.pl.

Podium zamyka Malta, na którą tego lata wybierze się co szósty turysta z naszego kraju (17 proc.). Polacy najchętniej będą odwiedzać Qawrę, Melliehę, Sliemę, Pembroke i Gżirę.

- Pakiet z przelotem i zakwaterowaniem kosztuje tu ok. 3,8 tys. zł dla jednej osoby za 7 dni (mediana), a najniższe ceny odnotowano w miastach Gżira, Bugibba i Sliema: średnio za sześć nocy płacimy kolejno 2,1 tys. zł, 2,4 tys. zł oraz 2,7 tys. zł - podaje raport.

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów będzie Hiszpania
Jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów będzie Hiszpania123RF/PICSEL

Wielkie greckie wakacje

Polacy chętnie wybiorą się również do Grecji (16 proc.). Najczęściej wybierane miejsca to Korfu i Rodos. Na Krecie będą to Hersonissos, Chania i Platanias, a w lądowej części Grecji - Ateny i Saloniki.

- Ten ostatni kierunek może pochwalić się najniższą średnią ceną pakietu wakacyjnego, która wynosi ok. 1,3 tys. od osoby za przelot i 5 dób w hotelu. Następnie najkorzystniejsza dla budżetu domowego jest Kasandra w Chalkidikach (ok. 1,8 tys. zł od osoby za 7 nocy), Panormo na Krecie (blisko 1,9 tys. zł za 6 dni) oraz Faliraki na Rodos (średnio 2,1 tys. zł za 7 noclegów). Co ciekawe, mediana cen za 7-dniowy pakiet dynamiczny w Grecji kształtuje się na poziomie 4,2 tys. zł za osobę - czytamy w analizie.

Podczas wakacji 10 proc. Polaków odwiedzi Cypr. Najczęściej wybieranymi miejscami będą Pafos, Larnaka, Peja, Protaras i Chlorakas.

- Odpoczynek na wyspie z lotem i hotelem w pakiecie kosztuje ok. 4,3 tys. zł za 8 dni dla jednej osoby (mediana), przy czym najniższy średni wydatek polscy podróżnicy ponieśli w przypadku rezerwacji wakacji w formule pakietowej do Larnaki i Oroklini na 6 nocy, a także Protaras na 7 dób. Było to odpowiednio 2,2 tys. zł, 3,1 tys. zł oraz 3,7 tys. zł w przeliczeniu na jedną osobę - podaje raport.

Grecja znajduje się w pierwszej piątce najczęściej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków
Grecja znajduje się w pierwszej piątce najczęściej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków123RF/PICSEL

- W tym roku najkorzystniejszą opcją dla domowego budżetu okazała się słoneczna Italia, gdzie mediana cen za pakiet wakacyjny wyniosła 2,6 tys. zł od osoby za 6-dniowy odpoczynek. Natomiast najdroższe w tym sezonie są wyjazdy na Cypr: tu mediana osiągnęła poziom 4,3 tys. zł za 8 nocy dla jednej osoby - wymienia Eugeniusz Triasun z biura prasowego eSky.pl.

***

Źródło: materiały prasowe platformy podróżniczej eSky.pl

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc.103: Tomasz SchuchardtINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas