Reklama

Reklama

Kwatera zamiast hotelu, Mazury zamiast Sopotu. Są sposoby na tańsze wakacje w kraju

Z jednej strony pogoda, z drugiej inflacja i drożyzna. Polacy ruszyli na wakacje w kraju i to jeszcze tłumniej niż w zeszłym roku, chociaż skrócili urlopy. Dla tych, którzy nie chcą zrujnować domowego budżetu, są też inne rozwiązania — można wybrać kwatery zamiast hotelu i poszukać mniej obleganych miejsc, w których średnia cena za dobę może być nawet o połowę niższa niż w popularnych miejscowościach — wynika z analizy platformy rezerwacyjnej Noclegi.pl.

Wakacje właśnie się rozpoczęły i wiele wskazuje na to, że sporo Polaków zdecydowało już co zrobić z czasem wolnym w najbliższych tygodniach.

Krótsze wyjazdy Polaków

Skraca się też długość rezerwowanych pobytów. W zeszłym roku długość średniej rezerwacji wynosiła 5 dni, w tym roku jest to o jeden dzień mniej. Może to oznaczać, że Polacy planują więcej niż jeden wyjazd albo szukają oszczędności.

To drugie jest o tyle prawdopodobne, że w najpopularniejszych wakacyjnych miejscowościach, takich jak Gdańsk średnio za dobę zapłacić trzeba już 115 złotych. Nieco taniej - średnio 104 złote za nocleg dla jednej osoby - zapłacimy w Krakowie. Z kolei Kołobrzeg to średnio 99 złotych za osobę, tak więc wyjazd rodziny czteroosobowej na zaledwie 4 dni to koszt 1393 złotych.

Reklama

Góry wychodzą taniej

Taniej jest w górach. W Zakopanem trzeba się liczyć z kosztem 88 złotych za osobę za noc, w Bukowinie Tatrzańskiej czy Poroninie - 67 złotych. Powyżej 70 zł za dobę, ale cały czas w rozsądnej cenie wypocząć można w Wiśle, gdzie średnia cena za osobę za noc wynosi 72 złote, co za rodzinę czteroosobową na 4 doby wyniesie średnio 959 złotych.

Czy to znaczy, że oszczędni muszą zrezygnować z wylegiwania się na plaży? Niekoniecznie. Nad morzem również da się znaleźć tańszy nocleg. W Rowach w województwie pomorskim przyjdzie zapłacić średnio za jedną noc dla jednej osoby 67 złotych, a w Darłówku 61. 

Jeszcze taniej wypoczną ci, którzy nie potrzebują zgiełku wielkich kurortów i wybiorą miejscowości takie jak np. Chłopy. W tej nadmorskiej wsi letniskowej na Wybrzeżu Słowińskim, zapłacić trzeba średnio 54 złote za osobę za noc. Bardzo zbliżona średnia cena jest w tej chwili w Mrzeżynie.

Zamiast plaży - Mazury

Eksperci proponują też, aby zainteresować się województwem warmińsko-mazurskim. W Olsztynie średnia cena za noc dla jednej osoby to 77 złotych, w Ełku 71, a w Pasymiu 64.

Skrócenie wyjazdu, omijanie głównych kierunków turystycznych i wybór tańszych miejsc zakwaterowania to niejedyny sposób na budżetowe wakacje. Eksperci radzą, aby ci, którzy wybierają wypoczynek w kraju postarali się zorganizować wyjazd samodzielnie, a nie przez biuro podróży i żeby uważnie porównywali ceny w platformach rezerwacyjnych, porównywarkach cenowych i na stronach obiektów. Ze względu na koszty paliwa warto rozważyć jazdę pociągiem lub autokarem. Dobrze też jest roztropnie się spakować, zabrać wszystko, co może okazać się potrzebne, żeby nie przepłacać na miejscu w wakacyjnych cenach. 

***

Zobacz również:

Zdrowotne właściwości bursztynu. Na co pomaga "bałtyckie złoto"?

Podlej drożdżami, a efekty cię zaskoczą! Trik nie tylko na storczyki

Nie tylko 13. i 14. emerytura. Oto wszystkie ulgi dla seniorów

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wakacje 2022 | tani urlop

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy