Wybrano najpiękniejszą wieś w Polsce. Jej rynek to żywy skansen

Polacy coraz chętniej spędzają czas wolny na łonie natury, uciekając od zgiełku miasta i szukając sielskich oraz urokliwych miejsc na wypoczynek. W efekcie coraz więcej turystów odwiedza polskie wsie, które oferują ciszę, spokój i wyjątkową atmosferę. Zapytaliśmy naszych czytelników, która polska wieś jest najpiękniejsza. Oto wyniki naszego plebiscytu.

Nasi czytelnicy wybrali najpiękniejszą wieś w Polsce
Nasi czytelnicy wybrali najpiękniejszą wieś w PolsceLukasz Dejnarowicz / FORUMAgencja FORUM

Wybrano najpiękniejszą wieś w Polsce. Położona jest niedaleko Krakowa

Zabytkowa architektura i malownicze krajobrazy Lanckorony. Idealne miejsce na wypoczynek

Nazwa Lanckorona pochodzi z języka niemieckiego, od słów "Land" i "Krone", co można przetłumaczyć jako "korona kraju" lub "korona ziemi". Wieś została założona w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego i ma wyjątkowo bogatą historię, w tym epizody z czasów konfederacji barskiej, kiedy to miały tam miejsce ważne bitwy.

Położona niecałą godzinę drogi od Krakowa, miejscowość ta przyciąga turystów swoją XIX-wieczną architekturą, uroczymi uliczkami i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Położona na zboczu Góry Lanckorońskiej, oferuje unikalny klimat małego miasteczka z przytulnymi kawiarniami i pięknymi widokami.

Jednym z największych skarbów Lanckorony jest jej rynek, który zyskał miano "żywego skansenu". Otoczony drewnianymi chatami z XIX wieku, brukowany rynek to miejsce, które przeniesie nas w czasie. Architektura wsi, z charakterystycznymi domami z gontem, ganeczkami i podcieniami, tworzy niezwykle klimatyczną scenerię, która na myśl przywodzi urokliwe włoskie miasteczka.

Obecnie jest znana z corocznego Festiwalu Aniołów, który odbywa się w grudniu. Podczas festiwalu rynek ożywa dzięki jarmarkom, wernisażom i koncertom. Anioły, będące symbolem Lanckorony, można znaleźć na każdym kroku w miejscowych galeriach i sklepach, a także w formie ceramiki, z której miejscowość również słynie.

Lanckorona nazywana jest "Miastem Aniołów"
Lanckorona nazywana jest "Miastem Aniołów"123RF/PICSEL

Co zobaczyć w Lanckoronie? Oto najciekawsze atrakcje turystyczne

W Lanckoronie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, w tym Muzeum Regionalne prof. Antoniego Krajewskiego. Muzeum to gromadzi zbiory etnograficzne, w tym meble, narzędzia rolnicze i stroje z regionu. Szczególnie interesująca jest makieta przedstawiająca wygląd wsi sprzed wielkiego pożaru w 1869 roku.

Na wzgórzu nad wsią znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku zbudowanego z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Z zamku, choć obecnie w ruinie, roztaczają się piękne widoki na okolicę. Spacer po Górze Lanckorońskiej pozwala na podziwianie malowniczych krajobrazów i odwiedzenie licznych tras turystycznych, takich jak Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów, czy Dawny Trakt Królewski.

Lanckorona to również idealne miejsce na romantyczne wycieczki. Miejscowość oferuje wiele urokliwych miejsc na spacery i rowerowe przejażdżki, dzięki czemu jest popularnym celem dla zakochanych. Z Góry Lanckorońskiej roztacza się panoramiczny widok, który zachwyca o każdej porze roku.

Turyści odwiedzający Lanckoronę powinni odwiedzić Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckoronskiej
Turyści odwiedzający Lanckoronę powinni odwiedzić Muzeum Etnograficzne Ziemi LanckoronskiejAndrzej Zbraniecki/East NewsEast News

Jak turystyka wpływa na codzienne życie mieszkańców?

Od lat Lanckorona cieszy się dużą popularnością wśród turystów, którzy chętnie odwiedzają to miejsce, zwłaszcza w weekendy. Mali przedsiębiorcy i właściciele obiektów noclegowych bardzo optymistycznie oceniają obecną sytuację turystyki w Lanckoronie.

- Dla mnie sezon turystyczny w tym roku jest bardzo dobry jak od kilku lat. Mam w większości gości przyjeżdżających w ramach sympozjów, szkoleń, plenerów, warsztatów, choć indywidualne osoby też. - wyjaśniła nam pani Tatiana, właścicielka Willi "Zamek" w Lanckoronie.

Z turystycznego ruchu w Lanckoronie zadowolony jest również pan Jacek właściciel galerii ceramiki artystycznej oraz kawiarni Cafe Arka. Jak też wyjaśnia, napływ turystów nie wpływa negatywnie na życie mieszkańców, a wręcz przeciwnie:

- Myślę, że lanckoronianie od dawna już przyzwyczaili się do turystów. Są pomocni i wyrozumiali, bo wiedzą, że ogrom osób i lokali korzysta z zysków z turystyki, w tym lokale gastronomiczne, sklepy spożywcze, hotele, czy pensjonaty. To cieszy, miasteczko żyje.

Sektor turystyczny rozkwita, jednak pojawiają się problemy

Jednakże padają też nieco inne opinie. Napływ turystów w sezonie, zwłaszcza tych odwiedzających Lanckoronę na jeden dzień lub weekend, stanowi wyzwanie dla nowej władzy wsi i bywa uciążliwy dla mieszkańców.

- W Lanckoronie dużym problemem jest sprawa nieprawidłowego parkowania - wyjaśnia nam pani Tatiana.

Jak wytłumaczyła, najbardziej uciążliwe dla mieszkańców są krótkie wizyty turystów, którzy przyjeżdżają do Lanckorony samochodami na kilka godzin lub jeden dzień.

- Moim zdaniem przyczyną tego jest brak bezpośredniego połączenia z Krakowem. Zapewne wiele osób wolałoby przyjechać busem niż swoim autem, ale nie mają innego wyjścia - dodaje pani Tatiana.

Rzeczywiście, dojazd do Lanckorony środkami transportu publicznego jest uciążliwy. Podróż autobusem wymaga przesiadki, a podróż pociągiem kończy się godziną marszu ze stacji kolejowej na Rynek w Lanckoronie.

Bezpośrednie autobusy z Krakowa, oddalonego o zaledwie 35 kilometrów, przestały kursować w 2019 roku, gdyż przewoźnik uznał linię za nierentowną. W międzyczasie w centrum wsi wprowadzono strefę zamieszkania, w której parkować można jedynie w wyznaczonych miejscach. Miało to na celu uspokojenie ruchu w centrum, ale okazało się, że miejsc parkingowych jest zbyt mało, by zaspokoić potrzeby mieszkańców, nie mówiąc już o turystach.

Od tego czasu problem z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów narastał, jednak nowy wójt Lanckorony nie pozostaje bierny w obliczu problemu. Mimo że przez pewien czas turyści mogli bezpłatnie parkować na parkingach koło kościoła, w okolicy urzędu gminy i przy szkole podstawowej, to takie rozwiązanie okazało się uciążliwe dla mieszkańców. W związku z tym wójt zapowiedział zmiany:

Są już wstępne plany między innymi powiązania komunikacji z tymi przedsiębiorcami, bo chcemy rozwiązać problem parkowania samochodów czy transportu turystów, którzy będą chcieli przyjechać na przykład z Krakowa
mówił w rozmowie z Radiem Kraków.
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas