Wyprzedane miejsca siedzące w pociągu? Zastosuj "zasadę 24 godzin"
Oprac.: Agata Zaremba
Lato to czas wzmożonego ruchu turystycznego, a pociągi PKP Intercity przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie. Z uwagi na wygodę, dużą siatkę połączeń, a także brak konieczności stania w korkach, Polacy chętnie wybierają ten środek transportu. Niestety, w szczycie sezonu, zakup biletu na popularne połączenia często graniczy z cudem. Czy istnieje sposób na zdobycie miejsca siedzącego w zatłoczonym pociągu? Okazuje się, że tak!
Spis treści:
Prosty trik na miejsce siedzące w pociągu. Zasada 24 godzin
Kluczem do sukcesu może być zastosowanie tak zwanej "zasady 24 godzin". Patentem tym podzielił się użytkownik TikToka @przygody.poza.biurem, który przez 10 lat zdobywał doświadczenie w branży podróżniczej. Jak to działa?
Otóż niekiedy zdarza się, że kilka dni przed planowaną podróżą sprawdzamy dostępność biletów i widzimy, że wszystkie miejsca są zajęte. Taka sytuacja nie musi jednak prowadzić do rezygnacji z naszych planów podróżniczych lub wyboru innego pociągu. Zwróćmy uwagę na wagon z miejscami dla osób z niepełnosprawnością. Choć takie miejsca mogą zarezerwować jedynie uprawnieni pasażerowie, to na 24 godziny przed odjazdem pociągu sytuacja może się zmienić.
Dokładnie na dobę przed wyruszeniem pociągu ze stacji początkowej PKP Intercity odblokowuje miejsca wcześniej zarezerwowane dla osób z niepełnosprawnością, które nie zostały wykorzystane. Wówczas stają się one dostępne dla wszystkich pasażerów. Wystarczy, że sprawdzimy dostępność miejsc w tym wagonie na 24 godziny przed odjazdem i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, uda nam się zakupić bilet na wcześniej niedostępne miejsce.
Zobacz również: Jedyny taki rejs na świecie możliwy jest w Polsce. Tu statki pływają nie tylko po wodzie
Metoda ta niesie pewne ryzyko. Nie czekaj na ostatnią chwilę z zakupem biletu
Oczywiście, jak to w życiu bywa, istnieje pewne ryzyko związane z tą metodą. Miejsca dla osób z niepełnosprawnością mogą zostać wykupione przez uprawnionych pasażerów wcześniej, co oznacza, że na 24 godziny przed odjazdem mogą już być zajęte.
Ponadto, jeśli zdecydujemy się sprawdzić dostępność dopiero na 23 godziny przed odjazdem, może się okazać, że inni podróżni zdążyli już wykupić dostępne miejsca. Niemniej jednak wielu pasażerów, którzy wypróbowali ten trik, podzieliło się pozytywnymi doświadczeniami, co sugeruje, że warto zaryzykować.
Ja tak zrobiłam i udało się dorwać bilety
Zobacz również: Jedna z najpiękniejszych takich tras w Polsce? Raj dla rowerzystów w Beskidach. "Niesamowite widoki"
Skuteczny patent, o którym mało kto wiedział. Przyda się w szczycie sezonu
Pod filmem na TikToku pojawiło się wiele komentarzy od użytkowników, którzy dziękowali za podzielenie się tą przydatną informacją. Wielu z nich nie miało pojęcia o istnieniu takiej możliwości.
Dzięki tej metodzie nawet w szczycie sezonu możemy zwiększyć swoje szanse na zdobycie siedzącego miejsca w pociągu.
Zobacz również: Mało znane miejsce na kameralny wypoczynek w górach. Brak tłumów, bliskość natury i niskie ceny