Reklama

Reklama

15 sierpnia 2022: Jakie to święto i czy to dzień wolny od pracy?

15 sierpnia 2022 roku obchodzimy w Polsce święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, czyli Dzień Wojska Polskiego, ustanowiony na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. To jednak nie jedyne święto, które obchodzimy tego dnia. Co warto wiedzieć o 15 sierpnia i czy jest to dzień wolny od pracy?

15 sierpnia 2022 roku obchodzimy w Polsce dwa ważne święta. Pierwsze, Dzień Wojska Polskiego upamiętnia tzw. "cud nad Wisłą”, czyli wspomnianą Bitwę Warszawską. Tego dnia w całym okraju organizowane są pokazy sił wojska polskiego, transmitowane tradycyjnie w telewizji. 

15 sierpnia to również ważny dzień dla katolików. Tego dnia W Kościele rzymskokatolickim obchodzone jest bowiem Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. Święto to upamiętnia wzięcie Maryi do nieba razem z ciałem i duszą. Tego dnia wierni odwiedzają kościoły, przynosząc piękne bukiety, składające się najlepiej z dzikich, polnych kwiatów, choć zgodnie z tradycją taki bukiet powinien składać się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów. W Starym Testamencie siódemka postrzegana jest bowiem jako symbol doskonałości. 

Święto Matki Boskiej Zielnej jest nakazane, więc uczestnictwo we mszy świętej jest tego dnia obowiązkowe. 

15 sierpnia 2022: Czy to dzień wolny od pracy?

15 sierpnia wypada w tym roku w poniedziałek. Jest to ustawowo dzień wolny od pracy, więc większość pracowników może liczyć na "długi weekend". Co ciekawe, rok 2022 obfituje w takie weekendy, a na kolejny będziemy mogli liczyć już w listopadzie - 11 listopada wypada bowiem w piątek. 

Reklama

Zobacz również:

Urlop wychowawczy: Kto może skorzystać i kiedy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta | długi weekend | Matki Boskiej Zielnej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy