Reklama

5 sposobów na zaoszczędzenie ciepła. Różnicę szybko zobaczysz na rachunkach

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Temperatury mocno spadły, a grzejniki zaczęły pracować na pełnych obrotach. Tegoroczna zima wcale nie musi jednak zasiać spustoszenia w portfelu. Co zrobić, aby zaoszczędzić nieco na rachunkach, a jednocześnie nie zmarznąć? Oto 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym oszczędzisz ciepło w mieszkaniu.

Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu? Zwróć uwagę na te zachowania

Dyskusja nad opłatami za ogrzewanie w okresie zimowym wraca co roku jak bumerang. Jak się jednak okazuje wystarczy zastosować kilka prostych trików, aby zaoszczędzić ciepło w mieszkaniu, zmniejszając również nieco kwotę, która pojawi się na ostatecznym rachunku. Oto jakich nawyków warto się nauczyć.

Podstawą powinno stać się odpowiednie gospodarowanie promieniami słonecznymi, które w ciągu dnia nagrzewają nasze mieszkanie. Wraz z nadejściem zmroku, kiedy temperatura spada, warto od razu zasłonić rolety lub żaluzje. Te stanowią bowiem dodatkową izolację, pozwalając zaoszczędzić nieco ciepła. To jednak dopiero początek.

Reklama

Zobacz również: Oszczędzasz na ogrzewaniu? Skręcenie grzejników może cię sporo kosztować

Jak tanio i dobrze ogrzać mieszkanie? Te triki pomogą ci zaoszczędzić

Najzdrowszą temperaturą dla człowieka jest 20 st. C - potwierdza Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Aby ją utrzymać warto zadbać o szczelność okien i drzwi. Te mogą bowiem wpuszczać z zewnątrz sporo zimnego powietrza, pozbawiając mieszkanie ciepła. Jeśli uszczelki nie spełniają swojego zadania, najwyższy czas wymienić je na nowe - zanim mrozy zadomowią się w Polsce na dobre.

Na parapecie warto położyć również zwinięty w rulon ręcznik. Prosty zabieg sprawi, że przez ościeżnice do wnętrza mieszkanie będzie dostawało się nieco mniej zimna. Zadbać warto również o odpowiednią regulację okna na zimę.

Zobacz również: Niższe rachunki i więcej ciepła. Ten trik z uszczelnianiem okien musisz znać

W drzwiach wejściowych warto dodatkowo zawiesić kotarę.

W jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania? Nic prostszego!

Zimą nie warto zapominać o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń, które sprzyja utrzymaniu właściwej wilgotności powietrza. Ten zabieg należy jednak, w trakcie chłodniejszych miesięcy, wykonać szybko i sprawnie.

Na 10 minut przed wietrzeniem wyłącz kaloryfer, by nie marnować ciepła, a potem na krótko otwórz całe okno. Zrezygnuj z uchylania, gdyż wówczas pomieszczenia będą wietrzyć się powoli, a ciepło szybko z nich ucieknie. Po zamknięciu okien ponownie odkręć kaloryfer. Zakręcenie termostatu z wyprzedzeniem pozwoli uniknąć sytuacji, w której ten, rejestrując spadek temperatury wywołany otwarciem okna, automatycznie zintensyfikuje grzanie.

Zobacz również: Weź kawałek folii aluminiowej i włóż za kaloryfer. Sporo zaoszczędzisz

Uważaj na kaloryfer. Oto jak możesz zaoszczędzić

Dużą uwagę zwróćmy na kaloryfery w poszczególnych pomieszczeniach. W trakcie chłodniejszych miesięcy starajmy się ich nie zasłaniać. Aby odpowiednio odprowadzać ciepło do pomieszczenia grzejniki potrzebują około 10 cm przestrzeni wokół siebie. Usuńmy więc meble, firanki czy zasłony, które mogą to utrudniać. Na kaloryferach zimą nie suszmy również ubrań.

Na noc warto zniżyć nieco panującą w pomieszczeniach temperaturę, przekręcając grzejnik na zakres od 17 do 18 st. C. A potem obserwować różnicę na rachunkach.

Zobacz również: Prosty sposób na zamarznięte drzwi w samochodzie. Kupisz za 10 zł w aptece


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie ciepła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy