Aborygeni znali właściwości tego specyfiku. Dziś kupisz go w aptece za kilka złotych

Jest niemal tak stary jak świat i leczy ciało zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Znany był rdzennym mieszkańcom Australii, a dziś także w Polsce ma swoich zwolenników. Mowa o olejku z drzewa herbacianego, który zawiera cenne składniki, leczące stany zapalne naszego ciała.

Do czego używać olejku z drzewa herbacianego?
Do czego używać olejku z drzewa herbacianego?123RF/PICSEL

Rdzenna ludność Australii stosowała go od wieków. Dziś jest powszechnie znany

Dziś kosztuje do 10 złotych w aptece w niemal całej Polsce. Swoją historię jednak olejek z drzewa herbacianego zaczyna w odległej Australii. To właśnie tam od wieków był wykorzystywany przez rdzenną ludność Australii, Aborygenów.

Używali oni liści drzewa herbacianego do leczenia ran, owrzodzeń, problemów skórnych oraz chorób układu oddechowego. Sam jednak olejek zyskał światową popularność dopiero w XX wieku. Wtedy to właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne zostały potwierdzone przez naukowców.

Australijski chemik Arthur Penfold rozpoczął badania nad olejkiem z drzewa herbacianego w latach 20. XX wieku i to on odkrył, a tak naprawdę określił w naukowym świecie, to, co od wieków wiedzieli Aborygeni.

Wówczas na świecie ruszył proces pozyskiwania olejki poprzez destylację parową. Polega on na gotowaniu liści, a następnie skraplaniu pary, co pozwala na oddzielenie olejku od wody. Tak pozyskany olejek z liści Melaleuca alternifolia, jest silnie skoncentrowany i posiada charakterystyczny, intensywny zapach.

Leczy skórę i pomaga zwalczyć wirusy. Miej go w swojej apteczce

Jesienią i zimą doskonałym sposobem na inhalacje, będzie dodanie do pary olejku z drzewa herbacianego
Jesienią i zimą doskonałym sposobem na inhalacje, będzie dodanie do pary olejku z drzewa herbacianego123RF/PICSEL

Olejek z drzewa herbacianego zawiera ponad 100 aktywnych związków chemicznych. Z nich najkorzystniejsze i mające wpływ na nasze zdrowie mają:

  • Terpinen-4-ol - Ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.
  • α-Terpinen - Przeciwdziała rozwojowi mikroorganizmów.
  • γ-Terpinen - Wykazuje działanie antyoksydacyjne.
  • Pineny - działają przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalne.
  • 1,8-Cyneol (Eukaliptol) - wspiera działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

To wszystko sprawia, że olejek z drzewa herbacianego jest stosowany na wszelkie zmiany skórne, ale przede wszystkim jest pomocy przy zwalczaniu trądziku, grzybicy paznokci, ran i otarć.

Stosowany na skórę głowy pomoże w uporaniu się z łupieżem, a po ugryzieniu komara sprawdzi się jako środek łagodzący swędzenie i opuchliznę wokół wkłucia. 
Co ciekawe, olejek może działać także na układ oddechowy. W inhalacjach pomaga udrożnić drogi oddechowe i działa przeciwbakteryjnie, a stosowany jako płukanka do jamy ustnej, może pomóc w leczeniu stanów zapalnych zębów i dziąseł.

Matteo Brunetti: We Włoszech trudno wyszukać dobrą włoską restaurację, bo oceny turystów wprowadzają w błąd INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas