Bez przepychania i drażniącej chemii. Skuteczny patent na udrożnienie odpływu

Zatkany zlew w kuchni to jedna z najbardziej irytujących sytuacji domowych, z jakimi możemy się spotkać. Słyszymy podejrzane bulgotanie, z odpływu wydobywa się brzydki zapach, a woda spływa bardzo powoli lub całkiem zatrzymuje się w komorze zlewu. Czy konieczna jest interwencja hydraulika? Najpierw wypróbuj domowy sposób na zatkany odpływ. Z dużą skutecznością upora się z problemem, a potrzebne akcesoria najpewniej masz pod ręką.

Dlaczego zlew w kuchni się zatyka? Uporasz się z tym dzięki znanej przyprawie
Dlaczego zlew w kuchni się zatyka? Uporasz się z tym dzięki znanej przyprawie123RF/PICSEL

Najwięksi wrogowie odpływu. Dlaczego zlew w kuchni się zatyka?

Często powodem jest nasza własna niefrasobliwość. Właśnie przez nią w zlewie lądują resztki jedzenia, które najczęściej są przyczyną zatkanego odpływu. Nawet niewielkie okruszki z czasem mogą odkładać się w instalacji, tworząc kłopotliwe zatory.

W rurach lądują fusy z kawy i herbaty czy resztki ziół. Nadal wielu z nas nie wie, co zrobić z olejem po smażeniu i niesłusznie wylewa go do zlewu. Do tłustej warstwy tworzącej się w odpływie resztki żywności przyczepiają się jeszcze łatwiej, powodując niemałe kłopoty w korzystaniu z kuchennego wyposażenia.

Ekologicznie: Porządki bez chemii

Domowy sposób na niedrożny odpływ

Zanim wezwiesz fachowca lub zaopatrzysz się w chemiczne i żrące preparaty, wypróbuj bardziej naturalny sposób. Ominą cię drażniące opary i niepotrzebne wydatki, ponieważ wykorzystasz produkt, którego zwykle spore ilości mamy w kuchennych zapasach. Mowa o zastosowaniu soli do udrożnienia zatkanego odpływu.

Popularna przyprawa wykazuje się właściwościami ściernymi. Dlatego działa jak tarka, oczyszczając rury z resztek jedzenia. Poradzi sobie nawet z osadami z tłuszczu. Jak się za to zabrać? Gdy woda już opadnie, pięć łyżek stołowych soli wsyp do odpływu i zalej dwoma litrami wrzątku. Szybko zauważysz, że zator w zlewie zniknął.

Podczas gotowania bądź uważny i nie dopuszczaj, by resztki produktów spożywczych lądowały w zlewozmywaku
Podczas gotowania bądź uważny i nie dopuszczaj, by resztki produktów spożywczych lądowały w zlewozmywaku123RF/PICSEL

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z odpływu?

Pozostałości posiłków i napojów, które przez nieuwagę lądują w odpływie, dają kolejny nieprzyjemny objaw. Brzydki zapach wydobywający się ze zlewu skutecznie zniechęca do spędzania czasu w kuchni. Niestety, problem sam się nie rozwiąże i nie minie samoistnie. Konieczna jest nasza reakcja. Na szczęście uporanie się z tym kłopotem też nie musi być skomplikowane.

Kolejny raz zajrzyj do miejsca, w którym przechowujesz przyprawy. W celu zwalczenia nieprzyjemnego zapachu w kuchni sięgnij po cynamon. Ma wspaniały aromat, a do tego silne właściwości dezynfekujące. Możesz dodać łyżeczkę do soli we wspomnianym wcześniej patencie. Możesz również zadziałać intensywniej, gdy już udrożnisz odpływ.

  • Wsyp do niego cztery łyżeczki cynamonu.
  • Odczekaj 30 minut.
  • Zalej litrem wrzątku.

Podobną skuteczność wykazują sproszkowany cynamon oraz gałka muszkatołowa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas