Bez w wazonie długo będzie wyglądać świeżo. Zastosuj prosty trik

Wiosną wystarczy przejść obok lilaka pospolitego, by zanurzyć się w cudownym aromacie jego kwiatów. Zwany potocznie bzem, często gra główną rolę w bukietach, którymi zdobimy nasze wnętrza. Zastanawiasz się, co zrobić, aby bez długo stał w wazonie? Trzymaj się kilku prostych zasad, a jego fioletowe, różowe lub białe kwiaty będą zachwycać zapachem i atrakcyjnym wyglądem przez wiele dni.

Poznaj wskazówki, by utrzymać bez w wazonie w dobrej kondycji
Poznaj wskazówki, by utrzymać bez w wazonie w dobrej kondycji123RF/PICSEL

To był maj, pachniała Saska Kępa... Czyli kiedy kwitnie bez?

Co świadczy o tym, że mamy wiosnę w pełni? Kwitnący lilak pospolity! Jego atrakcyjne i intensywnie pachnące kwiaty pojawiają się pod koniec kwietnia, a ich widokiem cieszyć się można do pierwszej połowy czerwca. Kwiaty bzu najpiękniej prezentują się w maju, więc jest to idealny moment na to, aby zaprosić go do mieszkania i stworzyć efektowny bukiet. Barwne kwiatostany mogą osiągać rozmiar nawet 25 centymetrów, więc trudno będzie przejść obok nich obojętnie.

Lilak pospolity czaruje urodą
Lilak pospolity czaruje urodą123RF/PICSEL

Kiedy ścinać bez do wazonu?

Aby długo utrzymać bez w wazonie, trzeba wziąć pod uwagę właściwą porę jego ścinania z krzewu. Lepiej nie zdawać się tu na własną spontaniczność, ponieważ ta kwestia ma niebagatelny wpływ na trwałość bukietu.

Kwiaty bzu należy ścinać wcześnie rano lub pod wieczór. To pierwszy krok do zachowania ich świeżego wyglądu. Zbierane w południe, zmęczone słońcem i upałem, będą szybko tracić wigor w wazonie. Nie zapomnij też o odpowiedniej technice. Bez zaleca się ścinać ostrym nożem lub sekatorem.

Zrób to z bzem przed włożeniem do wazonu. Dłużej zachowa świeżość

Po powrocie do domu atrakcyjne kwiaty wymagają jeszcze trochę uwagi. W pierwszej kolejności usuń dolne liście, które w wazonie przyspieszyłyby proces gnicia i były źródłem brzydkiego zapachu. Nawet aromat bzu go nie zamaskuje. W wodzie powinny znaleźć się tylko łodygi, które skrócisz o kilka centymetrów, obcinając je pod kątem 45°. Cięcie pod skosem zwiększa powierzchnię, przez którą roślina będzie pobierać życiodajną wodę.

Trik florystów: Przed włożeniem kwiatów bzu do wazonu, zahartuj jego końcówki wrzątkiem. Umieść je w gorącej wodzie dosłownie na moment — wystarczy 10-20 sekund. To prosty patent na przedłużenie świeżości bzu w wazonie.

Jak dbać o lilak w wazonie?

Pielęgnacja bukietu nie jest skomplikowana, ale wymaga regularności. Bez potrzebuje dużej ilości wody. Wymieniaj ją raz dziennie. Najbardziej oddani miłośnicy kwiatów ciętych wykonują tę czynność dwa razy w ciągu dnia.

Zmianę wody wykorzystaj na obserwację dolnej części łodyg. Obmyj je delikatnie, jeśli zauważysz, że zrobiły się śliskie. Możesz je także skrócić o kilkanaście milimetrów. Pamiętaj, że woda w wazonie powinna być chłodna, ale nie lodowata.

Co zrobić, gdy bez więdnie?

Zauważyłeś, że kwiaty od momentu zerwania do przyniesienia do domu nieco oklapły? A może zaczęły tracić wigor po kilku dniach stania w wazonie? Jest na to rada! Regenerująca kąpiel dla bzu pozwoli roślinie wrócić do formy.

Wystarczy, że kwiaty w całości zanurzysz w misce z zimną wodą na dwie godziny. Wcześniej dobrze jest także minimalnie skrócić końcówki. Po takiej kuracji bez odżyje.

Jak utrzymać bez w wazonie domowymi sposobami?

Co prawda istnieją gotowe odżywki do kwiatów ciętych, ale wrzucanie kolejnych porcji podczas każdej wymiany wody byłoby średnio opłacalne. Tym bardziej że istnieją sprytne triki, dzięki którym przedłużysz trwałość bukietu z bzu.

Do wazonu możesz wlać kroplę wybielacza. Zahamuje on rozwój niszczycielskich bakterii. Podobnie zadziała miedziana moneta oraz połówka tabletki aspiryny.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas