Bezpieczne zimowanie Sundaville, tropikalnej ozdoby balkonów i tarasów

Tę wieloletnią egzotyczną roślinę pokochało wielu ogrodników oraz właścicieli działek i tarasów. Sundaville ceniona jest nie tylko za wygląd, ale także obfitość i wyjątkową długość kwitnienia. Okazałymi i barwnymi kwiatami zachwyca aż do pierwszych przymrozków. Sprawdź, jak bezpiecznie ją przezimować, by ponownie odżyła na wiosnę.

Sundaville to roślina, która nie jest w stanie przetrwać mrozu
Sundaville to roślina, która nie jest w stanie przetrwać mrozu123RF/PICSEL

  • Sundaville nie lubi być zbyt często przenoszona w nowe miejsce - ten czynnik stresujący wzmaga opadanie jej liści.
  • Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie jest podlewanie. Nawadniajmy ją tak, by stale miała wilgotne podłoże.
  • Jeśli chcemy, by roślina długo i obficie kwitła, pamiętajmy o regularnym nawożeniu. W ten sposób nie tylko poprawimy strukturę podłoża, ale także dostarczymy jej niezbędnej materii organicznej.

Pochodzenie Sundaville

Sundaville to jedna z nowszych i bardziej okazałych odmian popularnej w Polsce dipladenii, a konkretnie - Mandevillii, która oryginalnie pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie obficie porasta drzewa tropikalne. Jeśli chodzi o Sundaville, to jest ona typowym mieszańcem gatunku Mandevilla atroviolacea. Została stworzona w Japonii przez firmę Suntory.

Pnącze wyróżnia się pięknymi kwiatami i ciemnozielonymi liśćmi. Pędy rośliny są wiotkie i bardzo długie - bez odpowiedniego i regularnego przycinania szybko zaczynają przewieszać się z doniczki. Sundaville w optymalnych warunkach osiąga wysokość aż do 3 metrów. Niebywałym atutem liści jest ich skórzasta faktura oraz nieco wydłużony kształt.

Kwiaty zachwycają soczystymi kolorami w odcieniach czerwieni, różu oraz bieli. Jedną z największych zalet tego gatunku jest długi okres kwitnienia, który rozpoczyna się w maju i trwa do października, a nawet listopada. W polskim klimacie z powodzeniem uprawia się ją w skrzynkach lub donicach na balkonach i przydomowych tarasach.

Uprawa i pielęgnacja rośliny

Sundaville jest ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów
Sundaville jest ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów123RF/PICSEL

Najprostszym i jednym z bardziej skutecznych sposobów uprawy Sundaville jest zakup gotowej sadzonki w sprawdzonym i polecanym sklepie lub centrum ogrodniczym. Ważne, by wcześniej upewnić się, że wybrana roślina jest silna, zdrowa i posiada dobrze wykształcony system korzeniowy.

Roślinę powinno się uprawiać w lekkim i przepuszczalnym podłożu. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną mieszankę ogrodową, która zawiera w sobie piasek. Starsze okazy z powodzeniem przyjmą się w podłożu z dodatkiem torfu. Istotną kwestią jest wykonanie odpowiedniego drenażu. W tym celu dobrze jest użyć keramzytu lub żwiru, a także kawałków potłuczonej ceramicznej donicy. Sundaville wymaga dość ciepłego i mocno nasłonecznionego stanowiska. Toleruje również półcień, ale wtedy nie kwitnie tak obficie.

Sundaville - rozmnażanie

Tę odmianę rośliny najlepiej rozmnażać z pozyskanych sadzonek wierzchołkowych. Pobieramy je zazwyczaj wczesną wiosną, pamiętając o tym, by miały chociaż 8-10 cm długości. W kolejnym kroku wkładamy je do wilgotnego i ciepłego podłoża. Wyższa temperatura jest niezbędna do dalszego i prawidłowego rozwoju sadzonek, postarajmy się zapewnić im przynajmniej 25 st. C.

Choć nie jest to metoda trudna do wykonania, nie zawsze przynosi pożądane efekty. Rozmnażanie Sundaville z sadzonek wierzchołkowych najczęściej kończy się wytworzeniem roślin dość słabych i mało odpornych na choroby. Czy zatem da się rozmnożyć roślinę z nasion? Jest to niestety niemożliwe, ponieważ uprawa pojemnikowa Sundaville charakteryzuje się tym, że roślina nie wytwarza nowych nasion.

Zimowanie w warunkach domowych

Roślinę z powodzeniem przezimujemy w warunkach domowych
Roślinę z powodzeniem przezimujemy w warunkach domowych123RF/PICSEL

Decydując się na uprawę Sundaville, warto pamiętać, że nie jest ona mrozoodporna. W październiku lub początkiem listopada przenosimy ją do jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura ok. 15-18 st. C. Zapewnienie roślinie takich warunków sprawi, że z powodzeniem przetrwa całą zimę. Roślinę ponownie wynosimy na balkon lub taras dopiero wtedy, gdy temperatura w nocy utrzymuje się na poziomie 15 st. C.

Podczas zimowania rośliny ograniczamy jej podlewanie, ale pilnujemy, by nie doszło do nadmiernego przesuszenia bryły korzeniowej. W okresie jesienno-zimowym zaprzestajemy także używania nawozów. W tym czasie zauważymy, że roślina gubi liście. Nie należy się tym zbytnio martwić, gdyż wiosną w ich miejscu wyrosną nowe.

Pod koniec zimy możemy przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne. Skupiamy się przede wszystkim na starych i uszkodzonych pędach. W ten sposób nadamy roślinie pożądany kształt. Początek wiosny to idealny moment na przesadzenie Sundaville. Warunkiem do wykonania tej czynności są widoczne korzenie, które nie mieszczą się w starej doniczce.

Najczęstsze choroby i szkodniki

Tylko prawidłowa pielęgnacja jest w stanie uchronić roślinę przed zachorowaniem oraz atakiem szkodników. Liczne błędy uprawowe narażają Sundaville na zniszczenie przez mączlika szklarniowego, wełnowce, przędziorki oraz tarczniki. Równie niebezpieczne są choroby grzybowe, wśród których najczęściej występują fuzarioza.

Maja Popielarska radzi, jakie rośliny sadzić jesieniąNewseria Lifestyle/informacja prasowa

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas