Co zrobić z chryzantemami po przekwitnięciu? Jeszcze możesz je uratować
Chryzantemy mają swoje pięć minut na przełomie października i listopada. Nie należy jednak postrzegać ich jedynie w kategorii kwiatów odpowiednich na cmentarz wykorzystywanych w charakterze ozdoby na Wszystkich Świętych. Jesienią prezentują najpiękniej, ale co zrobić z chryzantemami po przekwitnięciu? Ich wyrzucanie to zwyczajne marnotrawstwo!
Spis treści:
Jesienne bogactwo barw, ale na tym nie koniec!
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tylko część chryzantem to odmiany jednoroczne. Wiele z nich nadaje się do zimowania, a do przechowywania chryzantem wcale nie potrzeba profesjonalnej szklarni i skomplikowanych zabiegów. Jeśli będziesz kierować się podstawowymi zasadami uprawy tych efektownych półkrzewów, w kolejnym sezonie ponownie zachwycą się bujnym kwitnieniem.
Jak przechowywać chryzantemę w doniczce? Zimowanie krok po kroku
Nasze wskazówki przydadzą się zarówno ogrodnikom, którzy donice z chryzantemami ustawili w ramach przydomowej ozdoby, jak i osobom zastanawiającym się, co zrobić z chryzantemami po Wszystkich Świętych. Ten sposób przechowywania okaże się niezawodny również w przypadku odmian, które nie są mrozoodporne. Jeśli rośliny przekwitły, ale nie były narażone na przymrozki, nadal można je z powodzeniem zimować. Jak się za to zabrać?
- Po przekwitnięciu chryzantemy należy przyciąć ostrym i zdezynfekowanym sekatorem. Skróć je o 10-20 centymetrów. Dokładna długość zależy od rozmiaru danej rośliny. Pozostawione pędy nie powinny być dłuższe niż kilka centymetrów.
- Znajdź dla chryzantemy chłodne pomieszczenie, w którym temperatura w zimie oscyluje w przedziale 4-7°C. Nie może spadać poniżej zera! Z kolei zbyt wysoka temperatura doprowadzi do jej usychania. Sprawdzi się garaż lub piwnica, ale koniecznie z dostępem do światła słonecznego.
- Przez najbliższe miesiące roślina nie będzie potrzebować twojej uwagi. Należy ją jedynie sporadycznie i niezbyt obficie podlewać. Po czym poznać, że chryzantema potrzebuje wody? Dostarczaj ją dopiero w momencie, gdy ziemia w doniczce będzie sucha na głębokości 2 centymetrów.
- Zrezygnuj z nawożenia - jest to dla rośliny czas uśpienia i regeneracji, nie ma więc sensu pobudzać jej do wzrostu.
- Na przełomie lutego i marca przenieś chryzantemy do cieplejszego pomieszczenia. Jest to odpowiedni czas, by podlewać je intensywniej.
- Gdy pojawią się nowe pędy, każdą roślinę podziel na mniejsze sadzonki i umieść w świeżej glebie. Jaka ziemia pod chryzantemy sprawdzi się najlepiej? Wybierz żyzne, przepuszczalne podłoże o odczynie zasadowym. Jeśli zdecydujesz się na sadzenie chryzantem do gruntu, znajdź dla nich miejsce słoneczne i osłonięte przed wiatrem.
Drugie życie suchych chryzantem
Jeśli chryzantemy pozostawione na zewnątrz nie zostały oszczędzone przez pierwsze przymrozki i są już przesuszone, nie musisz od razu kierować się z nimi na śmietnik. Takie okazy nadal nadają się do kompostownika, którym użyźnisz w przyszłości inne swoje okazy ogrodowe lub wykorzystasz w charakterze ściółki.
Polecamy: