Biją na głowę borowiki i inne grzyby. Możesz mieć je w swoim ogródku

W kwietniu zaczynają pojawiać się jedne z bardzo smacznych i pożywnych grzybów, a mianowicie smardze. Dziko rosnących nie można zrywać - są pod ochroną, jednak bez problemu wyhodujesz je w swoim ogródku. Podpowiadamy jak to zrobić i wyjaśniamy, dlaczego warto.

Smardze to jednej z najszlachetniejszych grzybów. Są wyjątkowo aromatyczne i delikatne
Smardze to jednej z najszlachetniejszych grzybów. Są wyjątkowo aromatyczne i delikatne123RF/PICSEL

Smardze w Polsce pod ochroną

Smardze to wiosenne grzyby, które można zauważyć już w kwietniu, a szczyt owocowania osiągają na przełomie maja i czerwca. Z lasów prawie całkowicie zniknęły, za co wini się degradację środowiska - są bowiem bardzo wymagające pod względem warunków. Mogą pojawiać się jeszcze w starodrzewach, ale również na skrajach łąk, przy drogach, w parkach, a także w łęgach czy zaroślach nadrzecznych. Należy jednak pamiętać, że gatunki smardzów występujące w Polsce poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych czy szkółek leśnych są objęte ochroną i wpisano je do "Czerwonej listy roślin i grzybów Polski". Grzyby te w naturalnych warunkach można zbierać na terenach innych europejskich krajów: na Słowacji, w Czechach, w Austrii, na Ukrainie, w Danii, Norwegii, Francji oraz Turcji.

Smardze - jakie mają właściwości?

Smardze dziko rosnące są zaliczane do gatunków rzadkich i zostały objęte ochroną
Smardze dziko rosnące są zaliczane do gatunków rzadkich i zostały objęte ochroną 123RF/PICSEL

Miąższ smardzów zawiera znaczące ilości białka, błonnika, a także sporo tłuszczów i węglowodanów. Grzyby te obfitują ponadto w potas i żelazo, wykazują działanie antyoksydacyjne, a ich jedzenie wspomaga pamięć, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz działa przeciwzapalnie.

Jak smakują smardze i co można z nich przygotować?

Smardze zaliczane są do jednych z najszlachetniejszych polskich grzybów. Mają wyjątkowy aromat z orzechową nutą oraz kruchy, delikatny miąższ. Niektórzy uważają, że są nawet lepsze od borowików - nie tylko ze względu na walory smakowe ale też wartości odżywcze. Nie bez powodu wielu ich miłośników decyduje się na własną, przydomową hodowlę. Smardze doskonale smakują zarówno w daniach przyrządzanych ze świeżych okazów, ale gdy dysponujemy większą ilością możemy je śmiało ususzyć. Jeden suszony smardz wystarczy, by podbić smak potrawy.

Smardze warto zasuszyć i dodawać do potraw. Już jedna sztuka potrafi wspaniale podbić smak każdego dania
Smardze warto zasuszyć i dodawać do potraw. Już jedna sztuka potrafi wspaniale podbić smak każdego dania123RF/PICSEL

Jak wyhodować smardze w ogródku?

Smardze to grzyby, które czasami wyrastają w ogródku na korze przy rabatach i najczęściej pojawiają się w drugim roku po jej wysypaniu, a potem znikają bezpowrotnie. Jeśli chcesz jednak, by zadomowiły się u ciebie na stałe, nie będzie to najmniejszy problem. W tym celu wystarczy jedynie zakupić gotową mieszankę podłoża uprzednio zaszczepioną grzybnią smardzową.

„Zdrowie na widelcu”: Gotowe produkty z kurczaka. Problem z tłuszczem i panierkąPolsat Cafe