Przysmak grzybiarza pojawił się w lasach. Ruszaj na poszukiwania
Grzybobranie to aktywność, którą uwielbia wielu Polaków. Kojarzy nam się przede wszystkim z zakończeniem lata oraz jesienią. Okazuje się jednak, że wiosną również możemy zbierać grzyby jadalne. Jakie gatunki rosną o tej porze roku?
Beztroskie spacery po zielonym lesie, w którym czeka nas cisza i spokój. Grzybobranie to świetny sposób na relaks z dala od zgiełku miasta i nie trudno się dziwić, że wielu Polaków je uwielbia. Wielu z nas czeka na “sezon grzybowy", w którym zabierzemy koszyki i udamy się do lasu, aby pozbierać nasze ulubione gatunki. Jak się jednak okazuje, wcale nie musimy czekać do jesieni. Niektóre grzyby jadalne rosną już wiosną.
"Liczba gatunków wyrastających wiosną nie jest duża. Nie ma też co specjalnie liczyć na zbieranie grzybów do konsumpcji. Trzeba się sporo nachodzić lub mieć "namierzone" miejsca, aby w ogóle znaleźć grzyby"- napisał Marek Snowarski, autor portalu grzyby.pl.
Jakie grzyby możemy zbierać wiosną?
Smardz
Pierwszy wiosenny rodzaj grzyba, który pojawia się w Polsce już na początku kwietnia, a także w maju to smardz. Można wyróżnić blisko 70 gatunków tych grzybów - niektóre z nich są dość rzadkie, inne zaś zupełnie powszechne. W Polsce w wilgotnych i cienistych lasach możemy odnaleźć pewien rzadki gatunek, jakim jest smardz półwolny. Należy jednak pamiętać, że w naszym kraju są one objęte ochroną. Oznacza to, że zbieranie tych grzybów w lasach jest karalne. Prawo nie zabrania jednak zbierania tego gatunku na łąkach, czy w prywatnych ogrodach.
Gęśnica wiosenna
Innym wiosennym gatunkiem, na który warto zwrócić uwagę, jest gęśnica wiosenna.
To duży i dość smaczny grzyb jadalny, rosnący od końca kwietnia do czerwca
Możemy spotkać je zarówno w lasach, jak i w parkach, czy też na łąkach i pastwiskach. Grzyby te często ukryte są w kępach wysokich traw. Gęśnica wiosenna jest bardzo smaczna i może być wykorzystywana w kuchni na wiele różnych sposobów, jednak nie nadaje się ona do suszenia.
Żółciaki siarkowe
Na drzewach liściastych, od połowy maja, wyrastają jaskrawożółte, nieraz olbrzymich rozmiarów, owocniki żółciaka siarkowego
Pojawiają się najczęściej tam, gdzie rosną drzewa liściaste. Najczęściej rośnie na korze wierzb, dębów czy też topoli. Grzyb ten jest potencjalnie jadalny, jednak jest to kwestią gustu oraz prawidłowego przyrządzania. Najsmaczniejsze są młode okazy, ponieważ z wiekiem grzyb nabiera nieprzyjemnego smaku. Żółciak siarkowy ma też pozytywny wpływ na zdrowie i wykorzystuje się go w przemyśle farmaceutycznym jako składnik wielu lekarstw.