Prosty patent grzybiarzy. Patrz do góry, a znajdziesz wielkie skupisko borowików
Zaczął się sezon na najcenniejsze i zdaniem wielu najsmaczniejsze grzyby - borowiki. Powrót z lasu z koszem wypełnionym tymi grzybami to dla każdego grzybiarza ogromna radość. Aby móc nazbierać ich całą masę, muszą jednak wiedzieć, w jakich miejscach można spodziewać się wysypów. Eksperci mają na to genialny patent.
Wielu grzybiarzy zastanawia się, jak i gdzie trafić na wielkie skupisko borowików - grzybów, które w lasach zwykle wypatruje się ze z dwojoną uwagą. Te niezwykle smaczne i cenne pod względem właściwości odżywczych grzyby można wykorzystać na masę sposobów. Wielu poddaje je suszeniu, niektórzy zamrażają, a z części świeżych przygotowują aromatyczne zupy, sosy itp. Nie jest jednak łatwo trafić na moment i miejsce, w którym uda się jednorazowo nazbierać dużo zdrowych okazów. Zapaleni grzybiarze mają na to jeden genialny, prosty patent.
Zobacz też: Tych grzybów szukaj w polskich lasach. Oto lista najzdrowszych i najsmaczniejszych gatunków
Gdzie i kiedy można zebrać całą masę borowików?
Na forach internetowych i w mediach społecznościowych grzybiarze bardzo chętnie chwalą się swoimi znaleziskami i wrzucają zdjęcia. Udzielają też nierzadko wielu wskazówek dotyczących miejsc, pory dnia czy zjawisk atmosferycznych, po których warto wybrać się na grzyby. Takie informacje można uzyskać np. na popularnym portalu grzyby.pl, gdzie dostępne są również mapki występowania grzybów w Polsce, a także profilach na Facebooku. Ostatnio np. "Lubuscy Łowcy Burz" opublikowali post, z którego wiemy, że w okolicach Drzonowa w powiecie zielonogórskich udało się ostatnio znaleźć jednorazowo 20 sztuk dorodnych borowików amerykańskich. Jest to gatunek inwazyjny, który zaczyna się rozprzestrzeniać w Polskich lasach.
Więcej na ich temat przeczytasz tutaj: Inwazyjny gatunek grzyba rozprzestrzenia się w polskich lasach. Czy mamy się czego bać?
Oto jak natrafić na wysyp borowików. Spójrz do góry
O tym, gdzie istnieje największa szansa na wysyp borowików opowiedziała ostatnio rzeczniczka prasowa Polskiego Towarzystwa Mykologicznego - dr hab. Marta Wrzosek w rozmowie z Faktem.
Ekspertka wyjaśniła, że prawdziwków przede wszystkim trzeba szukać w okolicach konkretnych gatunków drzew. Najczęściej pojawiają się one blisko tych starych, dużych, ale w doskonałej kondycji. Będąc więc w lesie, dobrze jest się rozejrzeć i spojrzeć w górę, by zorientować się, gdzie rośnie spory dąb, sosna, buk czy świerk. Z tymi drzewami borowik najchętniej współpracuję, a przy sprzyjających warunkach pogodowych i dostatecznej wilgotności istnieje duża szansa, że właśnie tam znajdziemy ich najwięcej.