Reklama

Inwazyjny gatunek grzyba rozprzestrzenia się w polskich lasach. Czy mamy się czego bać?

Na terenie naszego kraju pojawił się niespotykany jak dotąd gatunek grzyba. Chodzi o Złotaka wysmukłego, który w ostatnim czasie intensywnie się rozprzestrzenia w polskich lasach. Masowo ma pojawić się już we wrześniu. Czy jest jadalny? Jak go odróżnić od innych podobnych gatunków grzybów?

Złotak wysmukły - co to za grzyb?

Złotak wysmukły - zwany też borowikiem wysmukłym lub borowikiem wrzosowym, to grzyb pochodzący z północno-wschodnich terenów USA. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zaczął pojawiać się Europie, na Tajwanie, a nawet na Madagaskarze. W 2011 roku zauważono go na Litwie, dwa lata później na Łotwie, a kilka lat temu spotykamy go także w Polsce. Początkowo najchętniej wyrastał na bałtyckim wybrzeżu, z czasem rozplenił się na inne części kraju - obecnie rośnie już w większości polskich lasów. Zdaniem znawców grzybów można go spotkać np. na nowosądeczczyźnie.  

Reklama

Zobacz też: Metoda podbija internet. Suszą grzyby za pomocą lodówki

Złotak wysmukły. Jak wygląda?

Borowika amerykańskiego raczej łatwo jest odróżnić od innych gatunków grzybów - wyglądem nie przypomina trujących, jest jedynie odrobinę podobny do jadalnych koźlarzy.  

W odróżnieniu od Borowika szlachetnego złotak jest bardziej wysmukły (podobnie jak koźlarz). Ma:

  • pomarańczowy kapelusz z charakterystyczną falbanką na brzegach (u młodych okazów jest zwykle ciemnobrązowy)
  • żółty lub brzoskwiniowy trzon
  • wypukły, niewypłaszczający się, szeroki, dosyć gruby kapelusz i gładką skórką - jego średnica może mieć od 4 do 20 cm
  • różowawy odcień miąższu (jego barwa ta nie zmienia się pod wpływem utlenienia)


Czytaj także: Niesamowity grzyb rodem z wioski Smerfów. Jadalny modrzak gratką dla grzybiarzy

Czy Złotak wysmukły jest jadalny?

Borowik pochodzący z USA jest jadalny i co więcej zdaniem grzybiarzy - bardzo smaczny. Będzie nadawał się do potraw, w których zwykle wykorzystuje się borowiki - zup, sosów itp.   

Czy Borowik wysmukły może być zagrożeniem dla polskich lasów?

Borowik wysmukły najlepiej rośnie w obecności sosen, z którymi to wchodzi w symbiozę - tzw. mikoryzę. Ten inwazyjny gatunek wspiera polskie drzewa w nawodnieniu i odżywianiu. Obecnie podaje się więc, że nie powinien stwarzać dla nich żadnego zagrożenia. Przyszłość pokaże czy rzeczywiście tak jest, jednak teraz, na wszelki wypadek lepiej nie wyrzucać resztek tego grzyba na tereny leśne, gdzie będzie jeszcze intensywniej się rozprzestrzeniał.

Prezentację Złotaka wysmukłego z dokładnym opisem jego wyglądu można obejrzeć również na platformie YouTube - materiał na temat tego gatunku zamieścił m.in. użytkownik "Paweł i Grzyby".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyb | Borowiki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy