Choroby porzeczek: Objawy, zwalczanie i zapobieganie

Uprawa porzeczek to całkiem wdzięczne zadanie. Owocowe krzewy wykazują dużą tolerancję na większość rodzajów podłoża, a zabiegi pielęgnacyjne, którym należy je poddawać, nie należą do zbyt skomplikowanych. Czerwone, czarne, a może białe? Niezależnie od koloru owoców, trzeba liczyć się z tym, że krzewy bywają podatne na różnego rodzaju infekcje. Sprawdź, jak rozpoznać choroby porzeczek, by skutecznie je zwalczać. Przekonasz się również, że proste zabiegi są w stanie zapobiegać niepokojącym objawom i utrzymywać uprawy w dobrej kondycji.

Jak rozpoznać choroby porzeczek?
Jak rozpoznać choroby porzeczek?123RF/PICSEL

Choroby porzeczek: Zachowaj czujność przez cały sezon!

Co prawda najgorszym doświadczeniem w uprawie krzewów owocowych jest zaobserwowanie objawów chorobowych tuż przed zbiorem, ale ogrodnicy muszą być uważni już od wczesnej wiosny. Infekcje mogą występować również podczas kwitnienia, w fazie zawiązywania i rozwoju owoców, a także po zbiorach. Podpowiadamy, jakie są najbardziej niepokojące sygnały i najpowszechniejsze choroby porzeczek, których pod żadnym pozorem nie można lekceważyć.

Domowa nalewka z czarnej porzeczki - jak ją zrobić?Interia Kulinaria

Antraknoza porzeczki

Antraknoza, znana również jako opadzina liści porzeczek, jest chorobą grzybową, której sprzyja duża wilgotność. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia zwiększa się, kiedy okres między majem a lipcem jest deszczowy, a temperatura powietrza oscyluje średnio w przedziale 16-20°C. Pierwszymi objawami antraknozy są niewielkie brunatne plamy na liściach, które z czasem zajmują coraz większą powierzchnię, aż w końcu dochodzi do masowego zrzucania liści. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do porażenia owoców i zdrewniałych pędów.

Jak zapobiegać? W przypadku tej choroby znaczenie mają bardzo proste czynności:

  • Ryzyko wystąpienia opadziny zmniejsza się, jeśli pod koniec lata i jesienią będziesz regularnie usuwać z podłoża opadające liście.
  • Zadbaj o to, by krzewy nie były zbyt zagęszczone.
  • Nie używaj nawozów azotowych w nadmiarze.

W przypadku infekcji konieczne będzie użycie środków grzybobójczych. Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych metod ochrony roślin, zastosuj oprysk z czosnku.

Co oznacza żółknięcie liści porzeczki?

Jest to objaw, który pojawia się w przypadku różnych chorób, jednak najbardziej charakterystyczny jest dla łyżeczkowatości liści porzeczki i najczęściej atakuje odmianę czerwoną. Na liściach pojawia się mozaika żółtych plam. Kolejnym etapem jest zmiana wyglądu i deformacja liści - przyjmują kształt przypominający łyżeczkę. Pochodzenie nazwy infekcji wydaje się być teraz oczywiste.

Warto wiedzieć, że choroba ta często pojawia się w ogrodach, sadach i na działkach, w których uprawiane są także maliny. Za łyżeczkowatość odpowiada wirus, który rujnuje uprawy tych owocowych krzewów i bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Ogrodnicy osobiście się do tego przyczyniają, używając tych samych, niezdezynfekowanych narzędzi ogrodniczych. Podstawy higieny muszą być zachowane także w plenerze!

Porzeczka a szara pleśń

To prawdziwa zmora ogrodników. Choroba często atakuje pomidory i truskawki, ale szara pleśń nie oszczędza także porzeczek. Objawia się szarym, mączystym nalotem, który w pierwszej kolejności widoczny jest na liściach. Szara pleśń z czasem może porażać wszystkie nadziemne części krzewów: kwiaty, pędy i owoce. Jeśli nie zareagujesz w porę, zauważysz liczne przebarwienia. Liście zaczną żółknąć, brązowieć i usychać, wierzchołki pędów obumrą, a owoce zgniją.

Zainfekowane części roślin należy natychmiast usunąć, ponieważ szara pleśń rozprzestrzenia się bardzo szybko. Może zaatakować nawet rośliny znajdujące się w sąsiedztwie. Konieczne okaże się także regularne stosowanie oprysków. Ich częstotliwość zależy od kalendarza i fazy rozwoju, w jakiej właśnie znajduje się krzew porzeczki.

W celu zapobiegania szarej pleśni poleca się częste usuwanie chwastów z bezpośredniego otoczenia porzeczek i cięcie nadmiernie rozrastających się pędów. Unikać należy wylewania wody bezpośrednio na liście podczas podlewania.

Biała plamistość liści porzeczki

Początki infekcji są niepozorne. W pierwszym etapie na liściach zauważyć można drobne i ciemne plamki. Jeśli nasze czujne ogrodnicze oko ich nie dostrzeże, przebarwienia zaczną się powiększać i zmienią barwę na szarobiałą. Ich cechą charakterystyczną jest ciemna obwódka. Na plamach daje się zauważyć także niewielkie czarne plamki - to zarodniki grzyba, czyli winowajcy całego zamieszania.

Przyjrzyj się dokładnie swoim uprawom
Przyjrzyj się dokładnie swoim uprawom123RF/PICSEL

Rozprzestrzenianie zachodzi szybko, skutkiem czego jest zrzucanie liści, zmniejszenie plonów porzeczki i jej osłabienie. Staje się bardziej podatna na niesprzyjające warunki, zwłaszcza zimowe temperatury. Co gorsza, w przypadku białej plamistości liści często dochodzi do infekcji wtórnych.

By zapobiec tej chorobie, nadal trzeba dbać o porządek w ogrodzie i regularnie usuwać chwasty oraz suche liście i pędy. Przenawożenie również może być powodem, przez który porzeczka staje się bardziej narażona na plamistość liści. Jak w przypadku wszystkich chorób grzybowych, reakcją na ich pojawienie się powinno być usunięcie zainfekowanych części rośliny i zastosowanie preparatu grzybobójczego.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas