Co jest lepsze – pomidor czy jego przetwory? Katarzyna Bosacka zabrała głos

Dagmara Kotyra

Opracowanie Dagmara Kotyra

Katarzyna Bosacka postanowiła zwrócić uwagę internautów na pomidory oraz wszelkie przetwory powstające na bazie tych warzyw. Influencerka wyjaśniła, która opcja jest zdrowsza i dlaczego. Jak się okazuje, wszystko przez likopen. Gdzie jest go najwięcej?

Tym razem Katarzyna Bosacka wzięła pod lupę pomidory oraz wszelkie przetwory i przeciery pomidorowe
Tym razem Katarzyna Bosacka wzięła pod lupę pomidory oraz wszelkie przetwory i przeciery pomidoroweMateusz Jagielski/East NewsEast News

Katarzyna Bosacka edukuje Polaków

Dziennikarka zachęca do czytania składów, a co za tym idzie, wybierania produktów odznaczających się wysoką jakością. Poza tym chętnie rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące wartości odżywczych oraz dzieli się przepisami na zdrowe przekąski.

Tym razem influencerka wzięła pod lupę pomidory oraz wszelkie przetwory i przeciery pomidorowe. Katarzyna Bosacka postanowiła wskazać, co jest lepszym wyborem. Skupiła się m.in. na zawartości likopenu, który odpowiada za ich czerwoną barwę.

Dziennikarka podkreśliła, że substancja ta jako silny antyoksydant zwalcza wolne rodniki, a także wykazuje właściwości antynowotworowe oraz antystarzeniowe. W dodatku pozytywnie wpływa na wzrok, skórę, włosy i paznokcie, a także zapobiega chorobom serca.

Najwięcej likopenu występuje w przecierze pomidorowym
Najwięcej likopenu występuje w przecierze pomidorowym123RF/PICSEL

Gdzie jest więcej likopenu? W pomidorze czy jego przetworach?

Katarzyna Bosacka wyjaśniła, że wbrew pozorom największa ilość likopenu nie występuje w pomidorach. Mają one mniej więcej, w zależności od gatunku średnio 4 mg likopenu w 100 g. "W przecierze pomidorowym będzie więcej likopenu, bo 12 mg, w keczupie jeszcze więcej - 17 mg. No i najwięcej w rekordziście, czyli w koncentracie - 25 mg, bo tu pomidory są po prostu mocno skoncentrowane" - stwierdziła dziennikarka.

Influencerka podkreśliła, że przetwory z pomidorów są zdrowsze od tych świeżych warzyw. "Im dłużej pomidory gotujemy, a jest to jeden z sekretów kuchni śródziemnomorskiej i diety śródziemnomorskiej prozdrowotnej, tym więcej tego likopenu powstaje w tym sosie, a jeśli dodamy oliwę albo inny olej roślinny, wtedy likopen jeszcze lepiej nam się przyswaja" - zaznaczyła.

Katarzyna Bosacka dodała, że nie zmienia to faktu, że powinniśmy jeść świeże pomidory. Podkreśliła jednak, żeby również korzystać z pomidorowych przecierów, przetworów i koncentratów.

***

Tchnienie świeżości o poranku
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas