Reklama

Reklama

Co może się stać, gdy nie zamkniesz na noc drzwi? Strażak alarmuje

Strażak pokazał na TikToku wnętrze budynku dotkniętego pożarem. Na nagraniu uwiecznił najpierw wolną od zniszczeń sypialnię, a potem spalony korytarz. To filmu dodał opis: "To może się stać, gdy nie zamkniesz drzwi na noc".

Pewien Strażak z USA opublikował na TikToku wideo, które zyskało ogromną liczbę wyświetleń oraz polubień. W jednym z domów jednorodzinnych doszło do pożaru. Po jego ugaszeniu, mężczyzna ku przestrodze postanowił nakręcić krótki filmik. W opisie dodał kilka słów wyjaśnienia:

Na nagraniu widzimy najpierw wnętrze sypialni - zupełnie nietknięte pożarem. Wszystkie znajdujące się tam rzeczy jak łóżko, fotel, komoda czy zasłony są w idealnym stanie. Następnie strażak przekierował kamerę na korytarz - zupełnie strawiony przez ogień. Na nagraniu wyraźnie widać, że to drzwi uchroniły sypialnię przed zniszczeniem. Mężczyzna tym samym chciał zakomunikować, że zamykanie na noc pomieszczeń, w których śpimy, może nawet uratować czyjeś życie.

Reklama

Czytaj też: Tego nie wolno trzymać na strychu! Grozi ci pożar i wysoka kara

Nagranie szybko zasłynęło w sieci - do tej pory polubiło je już 802 tys. internautów. Materiał odtworzono natomiast 8,5 mln razy.

Internauci komentowali wideo na potęgę i wyrażali swoje opinie na temat porady dotyczącej bezpieczeństwa.

Jedna z użytkowniczek TikToka przyznała nawet, że filmik wywołał u niej lęki.

Stężenie tlenku węgla w pokoju i temperatura - jak mają się do zamkniętych czy otwartych drzwi?

Jak się okazuje, przestroga strażaka została już wcześniej opisana przez Instytut Badawczy Bezpieczeństwa Pożarowego. W 2018 r. na kanale instytutu opublikowano podobny film, pokazujący jakie znaczenie podczas pożaru mogą mieć zamknięte i otwarte drzwi do sypialni.

Czytaj także: Pożary i zatrucia zagrożeniem. Rośnie ryzyko w sezonie grzewczym

Na stronie closeyourdoor.org można przeczytać, że zamknięcie drzwi od konkretnego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu może zmniejszyć temperaturę z 1000 st. C do 100 st. C., czyli aż o 900 stopni. Okazuje się też, że zamknięte drzwi np. do sypialni, są barierą przed przedostawaniem się znacznych ilości tlenku węgla. W otwartym pomieszczeniu to aż 10 tys. PPM (wartość ta określa stężenie), natomiast w zamkniętym — jedynie 1 tys. PPM. Stężenie przekraczające 12 tys. PPM potrafi spowodować zgon człowieka w przeciągu kilku minut.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strażak | zagrożenie pożarowe | tlenek wegla

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy