Co może się stać, gdy nie zamkniesz na noc drzwi? Strażak alarmuje
Strażak pokazał na TikToku wnętrze budynku dotkniętego pożarem. Na nagraniu uwiecznił najpierw wolną od zniszczeń sypialnię, a potem spalony korytarz. To filmu dodał opis: "To może się stać, gdy nie zamkniesz drzwi na noc".
Pewien Strażak z USA opublikował na TikToku wideo, które zyskało ogromną liczbę wyświetleń oraz polubień. W jednym z domów jednorodzinnych doszło do pożaru. Po jego ugaszeniu, mężczyzna ku przestrodze postanowił nakręcić krótki filmik. W opisie dodał kilka słów wyjaśnienia:
Pamiętaj, aby zamknąć drzwi do sypialni przed snem na noc. To może zrobić różnicę.
Zobacz również:
Na nagraniu widzimy najpierw wnętrze sypialni - zupełnie nietknięte pożarem. Wszystkie znajdujące się tam rzeczy jak łóżko, fotel, komoda czy zasłony są w idealnym stanie. Następnie strażak przekierował kamerę na korytarz - zupełnie strawiony przez ogień. Na nagraniu wyraźnie widać, że to drzwi uchroniły sypialnię przed zniszczeniem. Mężczyzna tym samym chciał zakomunikować, że zamykanie na noc pomieszczeń, w których śpimy, może nawet uratować czyjeś życie.
Nagranie szybko zasłynęło w sieci - do tej pory polubiło je już 802 tys. internautów. Materiał odtworzono natomiast 8,5 mln razy.
Internauci komentowali wideo na potęgę i wyrażali swoje opinie na temat porady dotyczącej bezpieczeństwa.
Zaczęliśmy to robić kilka lat temu po tym, jak przyjaciel pokazał mi filmik o bezpieczeństwie. Teraz wszystkie drzwi są zawsze zamknięte na noc.
Wstrząsające!
Jedna z użytkowniczek TikToka przyznała nawet, że filmik wywołał u niej lęki.
Teraz się boję.
Stężenie tlenku węgla w pokoju i temperatura - jak mają się do zamkniętych czy otwartych drzwi?
Jak się okazuje, przestroga strażaka została już wcześniej opisana przez Instytut Badawczy Bezpieczeństwa Pożarowego. W 2018 r. na kanale instytutu opublikowano podobny film, pokazujący jakie znaczenie podczas pożaru mogą mieć zamknięte i otwarte drzwi do sypialni.
Na stronie closeyourdoor.org można przeczytać, że zamknięcie drzwi od konkretnego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu może zmniejszyć temperaturę z 1000 st. C do 100 st. C., czyli aż o 900 stopni. Okazuje się też, że zamknięte drzwi np. do sypialni, są barierą przed przedostawaniem się znacznych ilości tlenku węgla. W otwartym pomieszczeniu to aż 10 tys. PPM (wartość ta określa stężenie), natomiast w zamkniętym — jedynie 1 tys. PPM. Stężenie przekraczające 12 tys. PPM potrafi spowodować zgon człowieka w przeciągu kilku minut.