Reklama

Reklama

Co na mrówki w domu? Poznaj sprawdzone metody. Przyda się cytryna i pieprz

Mrówki w domu to żadna nowość. Mówią o nich nawet stare porzekadła. Nic więc dziwnego, że istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się ich z mieszkania. Jak poradzić sobie z mrówkami w domu? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów.

 Mrówki w domu - skąd się biorą?

Mrówki, podobnie jak inne szkodniki, zalęgają się w naszych domach w poszukiwaniu ciepłego kąta oraz pożywienia. Kiedy takie znajdą, zostaną z nami na dłużej. Z racji na swoje małe rozmiary, są w stanie wejść do domu nie tylko przez otwarte drzwi czy okna, ale również przez małe szczeliny, np. między ramą okna a pianką montażową. Najłatwiej zauważyć je przy źródłach pożywienia - sprawdzaj czy nie pojawiają się w cukiernicach, koszach na śmieci oraz resztkach jedzenia. Jeśli znajdziesz jedną, zapewne wkrótce pojawią się następne.

Sprawdź również: Pozbądź się mrówek z ogrodu. Oto naturalne sposoby

Reklama

Jak znaleźć mrowisko w domu?

W naturze mrówki budują swoje gniazda tak, aby zapewnić odpowiednią wilgotność oraz temperaturę jajom, larwom oraz królowej. Właśnie dlatego domowe mrowisko często zdarza się znaleźć pod panelami, podłogą oraz w pobliżu źródeł wody. Zanim jednak sięgniesz po łom i rozmontujesz pół parkietu w poszukiwaniu mrówczego gniazda, warto zdecydować się na mały eksperyment. Spróbuj szczęścia z obserwacją - przygotuj dla swoich mrówek łakomy kąsek, możesz rozsypać na podłodze odrobinę cukru lub położyć odrobinę pożywienia. Teraz czas na najważniejszy element - obserwację. Ten etap będzie wymagał od ciebie cierpliwości. Usiądź i przyglądaj się zastawionej przed chwilą smakowitej pułapce, poczekaj, aż zjawi się mrówka, aby zabrać pokarm, a następnie śledź ją tak, żeby się nie spłoszyła. W ten sposób doprowadzi się do gniazda.

Jak się pozbyć mrówek domowym sposobem?

Kiedy już odkryjesz gniazdo, pora przystąpić do działania. Staraj się, jak najlepiej przyjrzeć się mrówce. W zależności od jej koloru oraz wielkości możesz określić gatunek. Przed rozpoczęciem poszukiwania gniazda warto sprawdzić, jak wyglądają przedstawiciele:

  • faraonek
  • gmachówek
  • mrówek darniowych

Te trzy gatunki przychodzą do naszego domu, aby założyć nowe gniazdo i - w przypadku mrówek faraona - stawiają więcej niż jedną kolonię. Właśnie dlatego najtrudniej pozbyć się ich z domu. Istnieje kilka sposobów, są one dosyć brutalne, ale niezwykle skuteczne - zwłaszcza jeśli uda nam się odkryć wszystkie gniazda. Za najskuteczniejszy uważa się zalewanie gniazda wrzącą wodą, najlepiej z rozcieńczonym w niej mydłem oraz obłożyć mazią ze zmiksowanych skórek cytrusów wymieszanych z wodą.

Tego zapachu nie znoszą mrówki 

Jeśli natomiast w naszym domu pojawiły się mrówki, które nie zakładają gniazd lub zwyczajnie wolimy je przepędzić, zamiast zlikwidować, warto skorzystać z metod stosowanych przez nasze babcie. Najlepsze są proste rozwiązania - i takich pełno możemy znaleźć np. w aptece lub sklepie spożywczym. Kupując miętę czy pokrzywę, ocet lub płyn do mycia naczyń, a nawet sok z cytryny czy olejek eteryczny wyposażamy się w środki odstraszające mrówki. Dzieje się tak dlatego, że mrówki poruszają się po ścieżkach z feromonów. Wymienione produkty mają silny i nieprzyjemny (zdaniem owadów) zapach, dlatego mrówki uciekają od nich najdalej jak to możliwe. 

Sprawdź: Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Pomoże środek za 3 zł

Czego nie lubią mrówki w domu?

Aby zapobiegać pojawianiu się oraz rozprzestrzenianiu mrówek po naszym mieszkaniu, musimy dbać o czystość. Większość środków do sprzątania nie tylko zaciera ślady z feromonów, po których przemieszczają się mrówki, ale także wydziela zapachy odpychające dla owadów. Poza tym, sprzątając codziennie kuchenne blaty, unikniemy sytuacji, w której resztki jedzenia lub kropla soku zostają na cały dzień bez kontroli, nęcąc tym samym okoliczne mrówki. Warto wyposażyć się w kosze na śmieci, których pokrywy w pełni się zamykają oraz często pozbywać się odpadów organicznych. Oprócz tego możemy zakupić urządzenie emitujące ultradźwięki o zmiennej częstotliwości, które skutecznie wypłoszy mrówki z naszego domu oraz odstraszy te mieszkające w pobliżu.

Czytaj także: Soda na mszyce w ogrodzie. Jak stosować?

Cytryna na mrówki 

Jak można pozbyć się mrówek z domu? Dobrym sposobem okazuje się także wykorzystanie cytryny. Jej ostry zapach i kwaśny smak skutecznie poradzi sobie z mrówkami. Wystarczy stworzyć miksturę: sok z cytryny rozcieńczamy w szklance wody. Miksturę najlepiej przelać do spryskiwacza, a następnie spryskać nią miejsca, w których widzieliśmy mrówki. 

Pieprz na mrówki 

Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się mrówek jest pułapka z pieprzu. Do jej stworzenia będziemy potrzebować zmielonych ziarenek (najlepiej intensywnie pachnących) i szklankę wody. Miksturę przelewamy do spryskiwacza i podobnie, jak w opisanym sposobie z cytryną, rozpylamy w miejscach, gdzie pojawiają się w naszym domu mrówki. 

INNE SPRAWDZONE DOMOWE METODY NA MRÓWKI: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mrówki zwalczanie | mrówki mieszkanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy