Co oznacza ból głowy z przodu? Możesz się zdziwić. Dietetyczka ostrzega

Boli cię głowa? Miejsce bólu ma znaczenie. Przyczyną tej powszechnej dolegliwości są m.in. zmiany ciśnienia czy stres. Nieważne, jakie ma nasilenie – potrafi być naprawdę uciążliwy. Dietetyczka wymienia trzy rodzaje bólu głowy i przyznaje, że jego lokalizacja ma znaczenie.

Boli cię głowa? Lokalizacja ma znaczenie
Boli cię głowa? Lokalizacja ma znaczenie123RF/PICSEL

Ból głowy. Nieważne, w jakim miejscu - zawsze jest tak samo uciążliwy. Zwłaszcza, jeśli utrzymuje się długo i przez to utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli jest mocny i często nam doskwiera, warto wybrać się z wizytą do lekarza.  

Bo z bólem głowy nie ma żartów - powszechna dolegliwość ma związek ze zmianami ciśnienia, stresem, zaburzoną przemianą materii. Ma też związek z trybem życia, jaki prowadzimy. Czasami jest tez oznaką poważniejszych schorzeń i wymaga leczenia.

Rodzaje bólu głowy

Boli cię głowa? Najpierw zlokalizuj miejsce bólu - to ma znaczenie
Boli cię głowa? Najpierw zlokalizuj miejsce bólu - to ma znaczenie123RF/PICSEL

Bóle głowy dzielimy na pierwotne i wtórne. Pierwsze z nich to na przykład bóle migrenowe, napięciowe i klasterowe. Z kolei do wtórnych zaliczamy bóle związane z innymi dolegliwościami, np. urazami, infekcjami a nawet ze stosowaniem niektórych leków.

Co oznacza ból z tyłu głowy? Możesz się zdziwić. Dietetyczka ostrzega

Dietetyczka Martyna Tomoń na swoim Instagramie opublikowała film, w którym omawia trzy rodzaje bólu głowy i podaje ich przyczyny.

Lokalizacja może mieć znaczenie w kontekście przyczyny bólu
wyjaśnia ekspertka.

Ból w przedniej części głowy? - Będzie spowodowany słabym snem, zarwaną nocą lub po prostu niewyspaniem się, dlatego że podczas snu nasz organizm się regeneruje - zwraca uwagę Martyna Tomoń.

- Natomiast jeżeli głowa boli cię na środku jest to bardzo często związane z odwodnieniem. Niestety większość z nas nie wypija odpowiedniej ilości wody. Aby nasz organizm był odpowiednio nawodniony musimy dostarczać mu około 2 litrów płynów dziennie, nie licząc kawy herbaty czy np. zup - informuje na Instagramie.

Co z kolei oznacza ból z tyłu głowy?

- Jest związany najczęściej z przewlekłym stresem. W XXI wieku ciężko jest tego stresu jednak unikać. Ale warto zadbać o odpoczynek i ćwiczenia relaksacyjne. Wszystko co stresujące, najlepiej odsunąć od siebie lub unikać - radzi dietetyczka.

Jakie badania wykonać, gdy często boli cię głowa?

Jeśli jednak bóle głowy powtarzają się często, najlepiej udać się na konsultację do lekarza. Specjalista zleci wykonanie badań potrzebnych do postawienia diagnozy. To pomoże w szybszym wdrożeniu odpowiedniego lecenia. Najpopularniejsza metoda to rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.

***

Częste migreny? Nie jedz tych produktówInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas