Co oznacza ból głowy z przodu? Możesz się zdziwić. Dietetyczka ostrzega
Boli cię głowa? Miejsce bólu ma znaczenie. Przyczyną tej powszechnej dolegliwości są m.in. zmiany ciśnienia czy stres. Nieważne, jakie ma nasilenie – potrafi być naprawdę uciążliwy. Dietetyczka wymienia trzy rodzaje bólu głowy i przyznaje, że jego lokalizacja ma znaczenie.
Ból głowy. Nieważne, w jakim miejscu - zawsze jest tak samo uciążliwy. Zwłaszcza, jeśli utrzymuje się długo i przez to utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli jest mocny i często nam doskwiera, warto wybrać się z wizytą do lekarza.
Bo z bólem głowy nie ma żartów - powszechna dolegliwość ma związek ze zmianami ciśnienia, stresem, zaburzoną przemianą materii. Ma też związek z trybem życia, jaki prowadzimy. Czasami jest tez oznaką poważniejszych schorzeń i wymaga leczenia.
Bóle głowy dzielimy na pierwotne i wtórne. Pierwsze z nich to na przykład bóle migrenowe, napięciowe i klasterowe. Z kolei do wtórnych zaliczamy bóle związane z innymi dolegliwościami, np. urazami, infekcjami a nawet ze stosowaniem niektórych leków.
Zobacz też: Ból głowy. Jakie choroby może zwiastować?
Dietetyczka Martyna Tomoń na swoim Instagramie opublikowała film, w którym omawia trzy rodzaje bólu głowy i podaje ich przyczyny.
Ból w przedniej części głowy? - Będzie spowodowany słabym snem, zarwaną nocą lub po prostu niewyspaniem się, dlatego że podczas snu nasz organizm się regeneruje - zwraca uwagę Martyna Tomoń.
- Natomiast jeżeli głowa boli cię na środku jest to bardzo często związane z odwodnieniem. Niestety większość z nas nie wypija odpowiedniej ilości wody. Aby nasz organizm był odpowiednio nawodniony musimy dostarczać mu około 2 litrów płynów dziennie, nie licząc kawy herbaty czy np. zup - informuje na Instagramie.
Co z kolei oznacza ból z tyłu głowy?
- Jest związany najczęściej z przewlekłym stresem. W XXI wieku ciężko jest tego stresu jednak unikać. Ale warto zadbać o odpoczynek i ćwiczenia relaksacyjne. Wszystko co stresujące, najlepiej odsunąć od siebie lub unikać - radzi dietetyczka.
Zobacz też: Migrena, czyli ból nie do wytrzymania. Jak z nią walczyć?
Jeśli jednak bóle głowy powtarzają się często, najlepiej udać się na konsultację do lekarza. Specjalista zleci wykonanie badań potrzebnych do postawienia diagnozy. To pomoże w szybszym wdrożeniu odpowiedniego lecenia. Najpopularniejsza metoda to rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.
Zobacz też: Co o zdrowiu mówią częste bóle głowy? Neurolog wyjaśnia
***