Co sadzić obok truskawek? Te rośliny pobudzą je do wzrostu

Umiejętne sadzenie truskawek pozwoli nam cieszyć się obfitymi plonami słodkich owoców. Planując to zadanie, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wymagania glebowe czy pielęgnacyjne owocowych krzaczków, ale również odpowiednie sąsiedztwo. Co można sadzić obok truskawek i dlaczego ma to tak duże znaczenie? Okazuje się, że niektóre rośliny (w tym popularne warzywa oraz zioła) pozwalają znacząco ograniczyć ilość chemicznych oprysków, a zarazem skutecznie chronić uprawy przed atakami szkodników i chorób.

Co można uprawiać razem z truskawkami?
Co można uprawiać razem z truskawkami?123RF/PICSEL

Jakie znaczenie mają inne rośliny w uprawie truskawek?

Dla wielu z nas soczyste truskawki są pysznym symbolem początku lata. Najlepiej smakują prosto z krzaczka, dlatego tym bardziej trzeba zadbać o każdy etap samodzielniej uprawy. Odpowiednie stanowisko, podlewanie i nawożenie to nie wszystko. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, że w sąsiedztwie niektórych gatunków roślin truskawki rosną lepiej, przy innych gorzej. Z czego to wynika?

Mogą one konkurować o składniki odżywcze zawarte w glebie. Dodatkowo część roślin (zwłaszcza warzywa kapustne) wydzielają substancje, które hamują rozwój truskawek. Prezentujemy zatem, co sadzić obok truskawek, by rosły jak na drożdżach.

"Na zdrowie": Aromatyczne truskawki. Smakowite i odżywcze owoceInteria.tv

Sadzenie truskawek obok warzyw

Współrzędna uprawa truskawek z warzywami może przynieść wiele korzyści. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy dla owoców odpowiednie sąsiedztwo. Jakie warzywa możemy śmiało zaliczyć do śmietanki towarzyskiej?

  • Czosnek, cebula, por i szczypior: Pewnie każdy z nas kojarzy je z wyrazistym smakiem i aromatem, a także działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Okazuje się, że działają pozytywnie nie tylko na ludzki organizm, ale także na truskawki! Warzywa te wydzielają bowiem fitocydy, czyli substancje lotne. Ich obecność chroni owocowe krzaki przed wizytami szkodników oraz chorobami grzybowymi, zwłaszcza szarą pleśnią.
  • Rośliny strączkowe: Szczególnie zalecane jest umieszczanie fasoli i grochu w pobliżu grządek z truskawkami. Mają one zdolność wiązania azotu z powietrza i zasilania nim gleby. Skutkuje to bujniejszym wzrostem truskawek i bardziej obfitymi plonami w postaci dużych, dorodnych owoców.
  • Liściasta zielenina: Sałata, roszponka i szpinak również będą rozwijać się w zgodzie z truskawkami. Mogą one korzystnie wpływać na smak owoców, ale przede wszystkim nie zaburzają ich wzrostu. Dzięki temu na jednej grządce możemy uprawiać różnorodne warzywa i owoce, które wzbogacą nasz jadłospis w niezbędne minerały i witaminy.

Jakie zioła posiać obok truskawek?

Wśród ziół, które powinny znaleźć się w sąsiedztwie truskawek, na szczególną uwagę zasługuje tymianek. Przyda nam się nie tylko do przyprawiania dań, ale przede wszystkim odstraszy szkodniki, które mogłyby żerować na owocowych krzakach. Niektóre zioła dodatkowo wzbogacają smak truskawek, a należą do nich:

  • kolendra siewna,
  • cząber ogrodowy,
  • kminek,
  • szałwia lekarska,
  • mięta pieprzowa.

Na rabatach z truskawkami warto znaleźć miejsce dla roślin, które znane są ze swoich leczniczych właściwości - rumianku oraz ogórecznika lekarskiego. Działają jak magnes na owady, które zapylają kwiaty, a także mobilizują truskawki do kwitnienia.

Czego nie lubią truskawki?

Wspomniane już zostało, że w niechlubnym gronie roślin, z którymi truskawki się nie zaprzyjaźnią, obecne są warzywa kapustne. Szczególnie unikać należy sadzenia truskawek z kapustą, brukselką, kalafiorem, brokułem, jarmużem i kalarepą. Negatywnie na ich wzrost wpływają również ogórki.

Krzaki truskawek nie będą bujnie owocować w towarzystwie poziomek, malin i jeżyn. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że rośliny są atakowane przez te same choroby i szkodniki. Jeśli jedna z nich będzie niedomagać, cała reszta również znajdzie się w dużym niebezpieczeństwie.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas