Co warto posadzić obok lawendy? Zobacz, jakie gatunki roślin nadają się najlepiej
Lawenda to piękna roślina, która swoim wyglądem zachwyca wielu ogrodników. Największą jej zaletą jest intensywny i przyciągający zapach. Działa relaksująco i pozwala odprężyć się po ciężkim dniu w pracy. Co więcej, lawenda ma sporo właściwości zdrowotnych, które wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Warto mieć podstawową wiedzę na temat tego gatunku. Co warto posadzić obok lawendy? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Jak wygląda lawenda?
Lawenda to gatunek o intensywnym zapachu, który ma piękne i bujne kwiatostany w odcieniu fioletu lub bieli. Wysokość okazów uzależniona jest od odmiany, ale waha się w granicach 50-80 centymetrów. Liście lawendy są sztywne i dość wąskie, pokryte są delikatnym meszkiem. Lawenda do prawidłowego wzrostu potrzebuje nasłonecznionego miejsca, przepuszczalnego podłoża o odczynie zasadowym.
Dlaczego warto mieć w ogrodzie lawendę?
Lawenda to roślina, która wpływa kojąco na układ nerwowy i pozwala się zrelaksować. Czas spędzony w lawendowym ogrodzie pozwoli wrócić do równowagi. Oprócz tego olejki eteryczne zawarte w okazie mają działanie przeciwbakteryjne, a ich aromat łagodzi ból głowy i pozwala spokojnie zasnąć. Uprawiając lawendę w ogrodzie, tworzysz środowisko dla owadów zapylających. Dodatkowo okazy te stanowią doskonałą ozdobę przestrzeni wokół domu. Warto podkreślić, że roślina jest łatwa w uprawie, nadaje się dla początkujących ogrodników.
Co sadzić obok lawendy?
Nim posadzisz lawendę w ogrodzie, zorientuj się, jakie okazy będą nadawać się do sąsiadowania z nią. To tak zwana uprawa współrzędna, mająca wiele zalet. To dość innowacyjny sposób uprawy różnych okazów, który przynosi wymierne korzyści. Rośliny posadzone razem nie wpływają na siebie negatywnie. Co więcej, świadome sadzenie okazów pomaga w ograniczeniu rozwoju chorób grzybowych lub ataku szkodników.
Oto gatunki, które najlepiej będą rosnąć obok lawendy:
Róże: sprawdzi się większość odmian, zarówno rabatowe, pnące, jak i okrywowe. Lawenda zjawiskowo kontrastuje na tle okazałych kwiatów róży.
Kwitnące byliny: takie jak szałwia, ostrożeń, maczek, niezapominajki czy floksy. Kwiaty tych roślin w różnych kolorach pięknie kontrastują z fioletowymi kłosami lawendy.
Zioła: nie tylko pięknie wyglądają, ale też mają wiele zastosowań kulinarnych i leczniczych. W pobliżu lawendy można posadzić tymianek, oregano, miętę czy melisę.
Okazy jednoroczne: dodają ogrodowi koloru i uroku, a ich różnorodność pozwala na stworzenie wielu ciekawych kompozycji. Najlepiej sprawdzą się petunie, aksamitki czy lobelie lub nagietki.
Zobacz: