Co zrobić, gdy tulipany i inne kwiaty cebulowe przekwitną? Odrodzą się z nową mocą

Wiele roślin cebulowych jest zwykle pierwszym sygnałem wiosny i budzącej się do życia natury. Zdobią rabaty barwnymi płatkami, wprawiając nas w dobry nastrój po przygnębiającej zimie. Jednak na zachwytach nie możemy zakończyć naszej wizyty w ogrodzie. Co zrobić z tulipanami po przekwitnięciu? Jak zadbać o rośliny cebulowe, aby w kolejnym roku ponownie rozkwitły?

Tylko zdrowe cebulki zapewnią ci sukces w ogrodzie
Tylko zdrowe cebulki zapewnią ci sukces w ogrodzie123RF/PICSEL

Wiosna, ach to ty!

Jesteśmy w stanie zaryzykować stwierdzenie, że tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów cebulowych, jakie podziwiać można w polskich ogrodach. Urozmaicają naszą przydomową przestrzeń, kwitnąc na biało, żółto, różowo, czerwono, fioletowo, a płatki niektórych odmian bywają dwukolorowe.

Kiedy kwitną tulipany? Ich urodą możemy cieszyć się stosunkowo krótko. Zwykle kwitnienie trwa kilkanaście dni i przypada na okres między marcem a kwietniem. Jeśli w danym roku zima długo nie chciała odpuścić, może się zdarzyć, że tulipany w ogrodzie zobaczymy jeszcze w maju.

Nie są to jednak jedyne kwiaty cebulowe, na które warto zwrócić uwagę. Popularnością wśród ogrodników cieszą się np. hiacynty oraz żonkile. Zauważasz, że tracą już swój urok? Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, co zrobić z roślinami cebulowymi po przekwitnięciu.

Tulipany potrzebują odpowiedniego traktowania, by bujnie zakwitnąć na wiosnę
Tulipany potrzebują odpowiedniego traktowania, by bujnie zakwitnąć na wiosnę123RF/PICSEL

Tulipany po przekwitnięciu — co zrobić, by zakwitły w kolejnym roku?

Roślin cebulowych nie należy spisywać na straty po jednym sezonie. Jeśli właściwie o nie zadbamy, kierując się zaleceniami pielęgnacyjnymi, kalendarzem i obserwacją swoich okazów, bez trudu przetrwają kolejne miesiące, a w następnym roku znów uraczą nas widokiem barwnych kwiatów. Unikniemy również kosztów związanych z zakupem kolejnych cebul. Być może nie są to duże nakłady finansowe, ale po co przepłacać?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, gdy tulipany i inne rośliny cebulowe przekwitną, jest usunięcie starych kwiatostanów, które nie prezentują się już zachęcająco. Cały czas jednak kontynuujemy ich podlewanie. Jest to etap, w którym nasze okazy intensywnie pracują nad magazynowaniem w cebulach cennych składników odżywczych. Póki co, nasza praca się kończy.

Uważnie obserwuj liście

Pod żadnym pozorem nie usuwaj liści — z tą czynnością należy się wstrzymać do momentu, aż same uschną. Może nie jest to najpiękniejszy widok, ale przyspieszanie pewnych procesów nie będzie sprzyjało roślinom cebulowym. Zazwyczaj pędy zamierają w czerwcu. Jest to idealny moment na ich wycięcie oraz odpowiedź na pytanie, kiedy wykopać tulipany. Nie należy zostawiać ich w ziemi na okres letni. Wysoka temperatura i wilgotność panująca w tym czasie doprowadziłaby do rozwoju niebezpiecznych chorób.

Co zrobić z cebulami tulipanów i innych roślin?

Wykopywanie cebul należy przeprowadzić ostrożnie, aby ich nie uszkodzić. Co dalej?

  • Konieczne będzie ich suszenie. W tym celu umieszczamy je w ciepłym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Nie zaleca się suszyć cebul w pełnym słońcu!
  • Po upływie dwóch-trzech tygodni przystępujemy do czyszczenia cebul. Usuwamy zasuszone partie rośliny oraz resztki gleby.
  • Robimy dokładny przegląd, aby odrzucić cebulki uszkodzone lub noszące ślady chorób, ataków szkodników i gnicia. Takie egzemplarze możemy bez żalu wyrzucić, umieszczając je w pojemniku na odpady organiczne.
  • Kolejnym etapem jest zaprawienie cebul poprzez namoczenie ich w preparacie grzybobójczym. Wypróbuj też domowe sposoby zabezpieczenia przed chorobami.
  • Gdy przeschną, ułóż je w ażurowych skrzyniach, ponownie znajdując dla nich miejsce w przewiewnym i suchym pomieszczeniu. Możesz włożyć je także do papierowych torebek. Dobrze, by leżakowały w temperaturze 15-20°C.
Sadzenie tulipanów — wiosną czy jesienią?
Sadzenie tulipanów — wiosną czy jesienią?123RF/PICSEL

Kiedy sadzimy tulipany do gruntu?

W lecie mamy w ogrodzie sporo pracy, więc w tym czasie nie musimy zbytnio zaprzątać sobie głowy cebulkami. Co jakiś czas warto jednak do nich zajrzeć, by w porę usunąć egzemplarze, które zaczynają się psuć — to może zdarzyć się niezależnie od naszej skrupulatności podczas czynności, które wykonujemy po wykopaniu cebul.

Do pracy przystępujemy pod koniec lata i wczesną jesienią. Kiedy sadzimy tulipany i inne kwiaty cebulowe? Zaplanuj to na wrzesień, ewentualnie początek października. Będą miały czas, aby ukorzenić się przed nadejściem mrozów.

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas