Cynamon – przyprawa uwielbiana przez ludzi i rośliny. Odrobina odżywi domowe uprawy

Naturalne preparaty to ciekawa alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin. Za ich wyborem przemawiają nie tylko wysoka efektywność oraz brak skutków ubocznych dla środowiska, ale także niskie ceny, które nie obciążają portfela. Co warto wpisać na listę zakupów, jeśli chcemy uprawiać ogród bez chemikaliów? Zacznijmy od cynamonu, który ochroni nasady przed grzybami, insektami oraz wirusami.

Cynamon wzmocni uprawiane w ogrodzie rośliny
Cynamon wzmocni uprawiane w ogrodzie rośliny123RF/PICSEL

  • Sproszkowana kora cynamonowca podbiła nie tylko serca kucharzy, ale również ogrodników.
  • Cynamon zastępuje drogie i chemiczne środki dostępne w sklepach ogrodniczych. Poleca się go jako naturalny zamiennik preparatów grzybobójczych, który dodatkowo wpływa na lepsze ukorzenienie roślin.
  • Niewielka ilość przyprawy potrafi zahamować rozwój zarodników oraz odstraszyć insekty, które szkodzą roślinom i wywołują gnicie łodyg oraz żółknięcie i usychanie liści.

Dobroczynne właściwości cynamonu

Dlaczego floryści oraz właściciele przydomowych ogródków tak chętnie sięgają po cynamon? Okazuje się, że jego niezwykłe działanie jest ściśle powiązane z mocno zróżnicowanym składem chemicznym. To właśnie w nim dopatrzymy się wielu substancji aktywnie czynnych, m.in.: witamin, kwasów tłuszczowych, polifenoli kumaryny, aldehydu cynamonowego, epikatechiny.

Na przestrzeni lat przyprawa zdążyła podbić wymagające podniebienia licznych smakoszy na całym świecie. Również kucharze chętnie dodają ją do gotowania, nie tylko ze względu na charakterystyczny aromat, ale także wyjątkowy korzenno-pikantny smak. Cynamon ceni się również za działanie przeciwgnilne oraz hamujące namnażanie się wirusów oraz niebezpiecznych roztoczy. Co sprawia, że cynamon poleca się do uprawy i pielęgnacji roślin? To zasługa diterpenów, które są naturalnym i niezwykle silnym środkiem owadobójczym.

Ochrona przed szkodnikami

Cynamon skutecznie odstraszy mrówki
Cynamon skutecznie odstraszy mrówki123RF/PICSEL

Ogrodnicy od wielu lat stosują w ogrodzie cynamon jako naturalny i ekologiczny preparat na mrówki oraz mszyce. Choć nie zabija on insektów, jego zapach sprawia, że omijają z daleka obsypane nim miejsca. Przyprawa, a konkretnie olejek cynamonowy, sprawdzi się także do walki z owadami atakującymi rośliny doniczkowe. Jak go używać?

Do średniej wielkości miski wlewamy dwie szklanki ciepłej wody, a następnie dodajemy 20 kropli olejku cynamonowego. Dokładnie mieszamy aż do momentu połączenia się składników. Jeśli chcemy uzyskać skuteczniejszą emulsję, dodajmy do roztworu kilka kropel płynu do mycia naczyń lub delikatnego mydła w płynie. Gotowy oprysk przelewamy do butelki z atomizerem i stosujemy maksymalnie dwa razy w tygodniu. Dzięki temu uchronimy rośliny przed atakami przędziorków i wciornastków.

Cynamon w walce z pleśnią i grzybami

Nadmierne podlewanie oraz stosowanie w uprawie roślin doniczkowych zbyt żyznej gleby sprawia, że często na wierzchniej warstwie podłoża pojawia się szarawa lub biała pleśń o podłożu grzybowym. W pierwszej chwili jest mylona z osadem powstającym po zbyt twardej wodzie. Najczęściej nie stanowi wielkiego zagrożenia dla roślin, wygląda jednak nieestetycznie i lepiej jej unikać.

Na szczęście problem da się rozwiązać w szybki, tani i nieinwazyjny sposób. Wystarczy dokładnie obsypać całą powierzchnię ziemi w doniczce sproszkowanym cynamonem. Ważne, by zachować regularność i stosować patent aż do zniwelowania narośli.

By w pełni wykorzystać przeciwgrzybowe właściwości cynamonu, dobrze jest przygotować domowy środek ochronny. Jak go wykonać? 3-4 łyżki mielonej przyprawy wsypujemy do miski, a następie zalewamy przefiltrowaną, odstaną oraz chłodną wodą. Roztwór odstawiamy w chłodne miejsce na całą noc, a następnie przecedzamy przez watę lub muślinową ściereczkę. Powstałą mieszankę stosujemy bez rozcieńczania.

Naturalny ukorzeniacz

Sproszkowany cynamon wspomaga ukorzenianie się roślin
Sproszkowany cynamon wspomaga ukorzenianie się roślin123RF/PICSEL

Popularny w kuchni cynamon okazuje się przydatny podczas domowego rozmnażania roślin z sadzonek zielonych, zdrewniałych lub półzdrewniałych. Przyprawa w proszku działa jak naturalny ukorzeniacz, a kosztuje niewiele. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że tuż po pozyskaniu sadzonek pędowych oraz wierzchołkowych należy umieścić je w wodzie. Dopiero po rozwinięciu korzeni możemy przenieść je do doniczek.

Roztwór na bazie cynamonu pozwoli przyspieszyć ten proces, a dodatkowo nie wydamy na niego zbyt dużo pieniędzy. Zamiennikiem cynamonu będzie także popularna aspiryna. Oba składniki wykazują silne działanie stymulujące, a dodatkowo chronią wodę przed rozwojem drobnoustrojów. Co zrobić, by sadzonka szybciej przyjęła się w glebie? Zanurzmy jej końcówkę w mielonym cynamonie i ostrożnie umieśćmy w ziemi. Pamiętajmy, by nie wciskać sadzonki w podłoże, gdyż zetrzemy z niej przyprawę.

Cynamonowy opatrunek dla roślin

Kora cynamonu oraz jej sproszkowana forma znalazły swoje główne zastosowanie w kulinariach. Medycyna naturalna stosuje ją także w leczeniu niewielkich ranek, śladów po ukąszeniach owadów oraz jako metodę powstrzymującą uczucie swędzenia i pieczenia. Wymienione właściwości przyprawy pomagają nie tylko ludziom, ale także roślinom.

Zdarza się, że podczas wykonywania licznych prac ogrodowych przypadkowo nadłamiemy lub uszkodzimy rośliny. Dzięki szybkiej reakcji oraz odrobinie cynamonu będziemy w stanie ją uratować. Jak to zrobić? Wystarczy, że obficie obsypiemy zranione miejsce przyprawą w proszku. W ten sposób nie tylko znacznie przyspieszymy cały proces gojenia, ale również zniwelujemy ryzyko porażenia przez infekcje, patogeny grzybowe oraz mikroorganizmy.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas