Cynamon w ogrodzie: Jak wykorzystać?
Cynamon to znana i aromatyczna przyprawa, która jest wykorzystywana do wielu potraw. Jednak nie wszyscy wiedzą, że cynamon znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w ogrodzie! Jest to naturalny środek o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Pomaga zwalczać pleśń oraz chroni rośliny przed gniciem i chorobami grzybowymi, a także świetnie się sprawdza jako ukorzeniacz do sadzonek. Cynamon odstraszy również komary, mrówki i ślimaki w ogrodzie oraz zwalczy przędziorki – uciążliwe szkodniki roślin. Na co jeszcze pomoże cynamon? Jak go stosować?
Zastosowanie cynamonu w ogrodzie
Przy uprawie ogrodu warto wykorzystywać naturalne preparaty i sposoby, które nie tylko są bezpieczne dla środowiska i ludzi, ale też świetnie wpływają na rośliny. Takim środkiem jest z pewnością cynamon - popularna przyprawa o wielu cennych właściwościach. Zawiera polifenole, kumaryny, aldehyd cynamonowy, kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy. Dzięki temu cynamon działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
Cynamon ma korzystny wpływ zarówno na człowieka, ale - jak się okazuje - również na rośliny. Przyda się w ogrodzie do ukorzeniania sadzonek, opatrywania uszkodzeń roślin oraz ich ochrony przed chorobami grzybowymi. Doskonale też odstrasza różne owady i szkodniki, m.in. komary, muszki, mrówki, ślimaki czy przędziorki. Jak wykorzystać cynamon w ogrodzie?
Cynamon do ukorzeniania roślin
Jeśli chodzi o wykorzystanie cynamonu w ogrodzie, warto wiedzieć, że może być on stosowany jako naturalny ukorzeniacz roślin. Taki preparat przyspiesza tworzenie się korzeni oraz sprawia, że sadzonki są bardziej odporne na gnicie, choroby grzybowe i bakteryjne. Wystarczy w tym celu rozsypać mielony cynamon na papierowym ręczniku, a w nim obtoczyć końcówkę sadzonki, którą chcemy ukorzenić. Następnie wydrążamy otwory w ręczniku i umieszczamy sadzonki w ziemi. Najlepiej nie wciskać bezpośrednio sadzonek w ziemię, by nie zetrzeć z nich cynamonu.
Cynamon na pleśń i choroby grzybowe
Na ziemi w doniczkach z roślinami, które są zbyt obficie podlewane, może pojawić się biała lub szara pleśń. Aby się jej pozbyć, warto wykorzystać grzybobójcze działanie cynamonu. Należy posypać nim ziemię w doniczce i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Można także przygotować oprysk z cynamonu na choroby grzybowe, które atakują rośliny. W tym celu musimy zalać 3-4 łyżeczki cynamonu litrem wody i zostawić na noc. Przelewamy mieszankę do butelki z atomizerem i spryskujemy rośliny, na których zauważyliśmy pierwsze objawy choroby. Oprysk z cynamonu można stosować 1-2 razy w tygodniu.
Cynamon na mrówki w ogrodzie
Zapach cynamonu odstrasza wiele owadów i szkodników roślin. Warto m.in. wykorzystać go do zwalczania mrówek w ogrodzie. Aby się ich pozbyć, należy rozsypać cynamon wokół roślin i grządek oraz na trasie wędrówek mrówek. Nieproszeni gości szybko znikną z ogrodu.
Cynamon na ślimaki w ogrodzie
Bardzo uciążliwymi szkodnikami roślin są ślimaki. Żywią się warzywami i materią organiczną, wygryzają dziury w liściach i pędach roślin, a siewki potrafią zjeść w całości. Często sprawiają, że rośliny stają się słabsze i są bardziej podatne na choroby. Jak się pozbyć ślimaków przy pomocy cynamonu? Jego zapach jest bardzo drażniący dla ślimaków, dlatego należy go rozsypać wokół roślin i rabat. Szkodniki już nie będą siać spustoszenia w ogrodzie.
Cynamon na komary, muszki i inne owady
Zapach cynamonu odstraszy również komary, muszki i inne insekty. Te uciążliwe owady potrafią czas spędzony przed domem w letnie wieczory. Aby komary się nie zlatywały do domu czy na taras, wystarczy położyć na stole lub parapecie miskę z ciepłą wodą z dodatkiem odrobiny mielonego cynamonu. Jego aromat odstraszy owady i uchroni nas przed ukąszeniami.
Cynamon na przędziorki
Mało znanym sposobem na zastosowanie cynamonu jest wykorzystanie go do zwalczania przędziorków - szkodników, które oplatają rośliny drobnymi pajęczynami i powodują, że na okazach pojawiają się jasne plamki, a liście żółkną i opadają. Z czasem rośliny mogą usychać i zamierać. Aby pozbyć się przędziorków, należy przygotować oprysk z cynamonu i innych przypraw.
Do słoika o pojemności ponad litra wsypujemy łyżeczkę mielonego cynamonu, dwie łyżeczki ziół prowansalskich i łyżeczkę goździków. Całość należy zalać litrem wrzącej wody i wymieszać. Gdy preparat ostygnie, dodajemy dwie łyżki rozgniecionych ząbków czosnku i odstawiamy na godzinę. Następnie odcedzamy mieszankę przez sitko lub gazę i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Można na koniec dodać kroplę płynnego szarego mydła, aby poprawić przyczepność roztworu do roślin. Oprysk trzeba wykonać w dniu przygotowania preparatu. Można go powtarzać co trzy dni i w sumie wykonać pięć oprysków w czasie dwóch tygodni.
Cynamon na uszkodzenia roślin
Cynamon można też wykorzystać do przyspieszania gojenia się uszkodzeń i ran po cięciu roślin. Należy wtedy posypać uszkodzoną gałązkę sproszkowanym cynamonem. To pomoże szybciej się zagoić ranom i uszkodzeniom roślin oraz zapobiegnie wnikaniu chorobotwórczych grzybów do tkanek rośliny.