Czai się na oknach i rujnuje twoje zdrowie. Nigdy jej nie bagatelizuj

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Pleśń nie jest niczym pożądanym - zwłaszcza, kiedy pojawia się na oknach. Jeśli ją zauważymy, to powinna nam się zapalić ostrzegawcza lampka, ponieważ jej usunięcie może nie zawsze okazywać się proste. Gdy się pojawiła, nie trzeba również załamywać rąk: jest jeszcze ratunek, aby się jej pozbyć.

Parowanie okien w perspektywie czasu może przyczynić się do rozwoju pleśni
Parowanie okien w perspektywie czasu może przyczynić się do rozwoju pleśni123RF/PICSEL

Pleśń na oknach? Wiadomo, skąd się wzięła

Czarne wykwity pojawiły się na oknie? To nie jest dobry omen, a przyczyn jej powstawania jest wiele. Zacząć należy od sprawdzenia poziomu wilgotności w pomieszczeniu: im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo jej powstania. Za jej obecność również można obwiniać niedogrzanie domu, a także nieszczelności samych okien. Niekiedy może być także wynikiem naszego niedbalstwa, czyli zbyt rzadkiego mycia ram i szyb albo może być to też wynik zbyt dużej liczby roślin ustawionych na parapecie.

Pleśń na oknach nie może być bagatelizowana. Co prawda wpływa to nie tylko na estetykę wnętrza, ale na nasze zdrowie. Czarne wykwity są niebezpieczna dla osób z niską odpornością, alergików oraz dzieci czy osób starszych.

Zacznij od zmian!

Zanim jednak przejdziemy do omówienia sposobów usunięcia pleśni z okien, trzeba najpierw zmienić warunki panujące w pomieszczeniu. Jeśli tego kroku nie zrobimy, to cała praca pójdzie na marne, bo ona - prędzej czy później - pojawi się znowu. Na początek, przyjrzyjmy się kondycji naszych okien, dokręćmy śrubę dociskową ramy albo uszczelnijmy wszystkie miejsca, skąd uchodzi ciepło.

Pleśń ponadto rozwija się w niedogrzanych pomieszczeniach, więc trzeba pokręcić temperaturę w domu. Choć za oknem często jest mróz, to pokoje trzeba również wietrzyć regularnie, aby wpuścić nie tylko nieco świeżego powietrza, ale także, by pozbyć się wilgoci. Niekiedy nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzenie się w specjalne pochłaniacze wilgoci, które zredukują jej ilość.

Jak pozbyć się pleśni?

Jeśli wiemy już, że czynniki sprzyjające pojawianiu się pleśni zostały wyeliminowane, to trzeba teraz pozbyć się wykwitów. Zanim jednak sięgniemy po środki chemiczne, najpierw warto dać szansę naturalnym środkom czystości. Najpierw sięgnijmy po ocet: wystarczy nasączyć nim ręczniki papierowe, a te ustawić na pleśni, pozostawić na minimum 30 minut, a dopiero ściągnąć. Dla lepszego efektu można wymieszać w miseczce sodę oczyszczoną i ocet, aby powstałą gęsta pasta. Taki środek można zaaplikować na ramy i porządnie wyszorować miękką ściereczką.

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatu, dopiero można sięgnąć po środki chemiczne. W pierwszej kolejności sposobem na pleśń na oknie może być płyn do mycia toalet, ponieważ często zawierają chlor - czyli pierwiastek o działaniu dezynfekcyjnym.

Mały Paryż w Twoim domu
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas