Szyby nie będą parować nawet zimą. Sprytny trik za grosze

Woda skraplająca się na oknach to problem nie tylko natury estetycznej. Brak reakcji na ten stan rzeczy może doprowadzić do prawdziwego rozkwitu pleśni i grzybów w naszych czterech ścianach. Walka z tego rodzaju intruzami jest trudna, a ich obecność w mieszkaniu może być niebezpieczna dla zdrowia – nie tylko dla alergików. Wykorzystaj sprytny trik na parujące okna, by zniwelować wilgoć w domu.

Zaparowane okna często są sygnałem, że poziom wilgoci w domu jest zbyt wysoki. Tego ostrzeżenia nie wolno nam lekceważyć
Zaparowane okna często są sygnałem, że poziom wilgoci w domu jest zbyt wysoki. Tego ostrzeżenia nie wolno nam lekceważyć123RF/PICSEL

Skąd bierze się wilgoć na oknach?

Oto zjawisko, z którym mamy do czynienia w miesiącach jesiennych i zimowych. Najczęściej odpowiada za to brak odpowiedniej wentylacji i ograniczony przepływ powietrza. Z tego powodu nie należy rezygnować z wietrzenia mieszkania zimą. To może jednak nie załatwić sprawy całkowicie.

Wilgoć na oknach pojawia się również wtedy, gdy nie korzystamy z okapu kuchennego podczas gotowania. Suszenie prania na grzejnikach to nadal popularny zwyczaj w polskich domach, którego jednak warto się oduczyć. Nie pomijajmy regularnych i częstych porządków wnętrza, zwłaszcza odkurzania podłóg i dywanów, ścierania kurzu i mycia okien, by pozbywać się na bieżąco ewentualnych zarodników pleśni.

Jak ochronić mieszkanie przed wilgocią? Są na to proste sposoby
Jak ochronić mieszkanie przed wilgocią? Są na to proste sposoby123RF/PICSEL

Co zrobić, gdy okna parują? Banalny patent na wilgoć

Oczywiście można wziąć pod uwagę zakup pochłaniacza wilgoci. Jest to jednak niemały wydatek, a urządzenie zajmuje też miejsce. Właściciele mieszkań o niewielkim metrażu zwykle starają się nie zagracać dodatkowo swojej przestrzeni.

W takim wypadku, by zwalczyć wodę na oknach gromadzącą się na potęgę, warto wypróbować prosty trik. Potrzebujesz jedynie starej, czystej skarpetki, do której wsypiesz porcję suchego ryżu. Zabezpiecz zawiniątko gumką recepturką i umieść przy oknie. Ziarna będą pochłaniać nadmiar wilgoci. Pamiętaj jedynie o wymianie ryżu co kilka dni, by cały czas działał efektywnie.

Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Parujące szyby w aucie  to zjawisko, które może skutkować kolizją czy wypadkiem
Parujące szyby w aucie to zjawisko, które może skutkować kolizją czy wypadkiem123RF/PICSEL

Podany przez nas patent jest bardzo uniwersalny. Pomoże również uporać się z wilgocią w aucie. Zaparowane szyby są w końcu dużym problemem, ograniczającym widoczność podczas jazdy. Umieszczenie kilku skarpetek z ryżem pomoże pochłaniać nadmiar pary. W tym przypadku również nie można zapomnieć o regularnej wymianie (średnio raz na dwa-trzy dni) domowego środka na wilgoć w samochodzie.

Kierowcy testują różne rozwiązania. Pomocne okaże się także zastosowanie pianki do golenia. Nałóż ją na szybę, następnie dokładnie wytrzyj do sucha. Zabezpieczy to okna przed parowaniem, nie tworząc nieestetycznych smug.

Ekologicznie: Soda oczyszczona w domu

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas