Czarne końce liści u kwiatów, co mogą oznaczać, jak im zaradzić?
Brązowienie i wysuszenie końcówek liści u roślin uprawianych w domu to częsty problem, który pojawia się głównie zimą. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale i szkodliwe dla naszych kwiatów. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny tego i jak temu zapobiec, aby rośliny wyglądały pięknie i zdrowo rosły.
Spis treści:
Dlaczego końcówki liści robią się brązowe lub czarne?
Brązowe, suche plamy na końcach roślin to nierzadki widok w naszych domach. Najczęściej problem ten pojawia się wraz z początkiem jesieni oraz zimy. Jednak może on również wystąpić podczas pozostałych pór roku.
Brązowiejące końcówki liści to oznaka, której nie należy lekceważyć, ponieważ każda zmiana w wyglądzie naszych roślin może nas alarmować o możliwym rozwoju groźnych chorób albo ataku szkodników.
Najczęściej czarne końcówki występują na roślinach, których ozdobą są duże liście, takich jak monstera, skrzydłokwiat czy storczyk.
Przyczyną mogą być nie tylko choroby rośliny, ale również warunki, w jakich jest uprawiana.
Dlaczego końcówki liści schną?
Zasychanie końcówek liści roślin doniczkowych najczęściej pojawia się zimą. W zależności od gatunku rośliny mogą zasychać wyłącznie końcówki liści lub brzegi całych blaszek liściowych.
Oprócz tego suche końcówki starszych liści mogą świadczyć o niedoborze potasu. Ten składnik pokarmowy jest niezbędny do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych roślin. Jego niedobór sprawia, że rośliny tracą odporność na przesuszenie, łatwo więdną, a ich nowe pędy są wiotkie i bardzo delikatne.
Dodatkowo wymienia się też inne przyczyny, które mogą powodować, że końcówki liści schną:
- choroby grzybowe,
- nieprawidłowe podlewanie,
- wyjałowione podłoże,
- ustawienie rośliny w przeciągu.
Czy obcinać suche końcówki liści?
Wysuszone brzegi liści roślin doniczkowych nie wyglądają zbyt estetycznie. W przypadku, gdy suche plamy zajmują dużą powierzchnię, to konieczne będzie usunięcie całego liścia. Należy to zrobić za pomocą czystego i ostrego noża, a cięcie wykonuje się blisko podłoża lub łodygi rośliny.
Jednak, gdy mamy do czynienia jedynie z drobnymi przesuszeniami, to nie powinniśmy ich obcinać, ponieważ może to prowadzić do dalszego usychania liści oraz osłabienia całej rośliny.
Czarne końce liści u kwiatów - jak temu zapobiec?
Uprawiając rośliny, warto wiedzieć, jak zapobiec pojawianiu się czarnych końców liści. Jest kilka sposobów, które pomogą działać profilaktycznie i uniknąć problemu, który nie tylko jest nieestetyczny, ale i szkodliwy dla naszych kwiatków:
- ustaw wokół roślin podstawki wypełnione wodą, które będą naturalnymi nawilżaczami powietrza
- powieś na kaloryferze pojemniki z wodą, która będzie parować
- nalej wodę do podstawki pod doniczką i nasyp do niej drobnych kamyków, aby doniczka nie stała w wodzie, ale nad nią, dzięki czemu nie będą gniły korzenie rośliny.
- powieś na kaloryferze mokre ręczniki lub ustaw w pokoju z roślinami np. suszarkę z praniem, która nawilży powietrze w pomieszczeniu
- kup nawilżacz powietrza, który pomoże utrzymać wilgotność powietrza na stałym poziomi
- podczas wietrzenia pomieszczenia przestaw rośliny tak, aby nie były narażone na przeciągi
Zobacz także: