Czy można wejść z psem na cmentarz? Oto co mówi prawo
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Zbliżające się święto 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych to okazja do odwiedzenia cmentarzy, grobów bliskich nam osób. Niektórzy zastanawiają się, czy w tym wyjątkowym dniu, właśnie na cmentarzu, może towarzyszyć nam pies w ramach spaceru? Co z zakazami wprowadzania psów na teren cmentarza komunalnego?
Spis treści:
Czy pies może wejść na cmentarz? Prawny dylemat
Dzień Wszystkich Świętych to czas, w którym Polacy tłumnie odwiedzają groby swoich bliskich na cmentarzach. Niekiedy robią to w ramach rodzinnego spaceru, a niekiedy zamienia się to w wielogodzinne podróże między cmentarzami.
Jaką moc prawną mają te zakazy i czy faktycznie musimy się do nich stosować? Okazuje się, że w świetle prawa zakaz ten nie ma racji bytu. Nigdzie w przepisach nie ma zapisu o zakazie wprowadzania psów na tereny cmentarne.
Dowodzić tego może też sprawa z Gdańska z kwietnia 2023 roku. Jak donosi Biuletyn Informacji Publicznej RPO, zakaz wprowadzania psów na cmentarze komunalne w Gdańsku został uchylony po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich.
W 2022 roku do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga mieszkańca Gdańska, który rozważał to, czy zgodne z prawem jest zakazywanie wprowadzania psów na tereny cmentarzy komunalnych w jego mieście. Autor pisma był także właścicielem psa i uważał, że ten zakaz ogranicza prawo do korzystania z przestrzeni publicznej.
Podjęto stosowne kroki i faktycznie zakaz uchylono na podstawie ustawy o samorządzie gminnym. Finalnie Rada Miasta Gdańska uchwałą nr LX/1535/23 wykreśliła zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt na cmentarze z regulaminu korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.
Miejsce nie ma znaczenia. Właściciel i tak może ponieść konsekwencje
O ile zakazy wystawiane przez konkretne cmentarze komunalne w Polsce nie mają poparcia w prawie, to jednak należy pamiętać o tym, że na cmentarzu, jak i w każdym innym publicznym miejscu, to właściciel jest odpowiedzialny za zachowania swojego psa.
Jeżeli pies kogoś zaatakuje na cmentarzu lub będzie poruszał się bez kontroli opiekuna, ten może otrzymać mandat. Według przepisów za zaniedbanie, nieprzestrzeganie środków ostrożności przy spacerze z psem właściciel zwierzęcia może otrzymać mandat od 50 do 250 złotych.
Jeśli zaś właściciel nie przestrzega środków ostrożności i dodatkowo stworzy wraz ze swoim psem, za którego jest odpowiedzialny, niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia drugiego człowieka, mandat będzie wynosić 500 złotych.
Spacer po cmentarzu z psem w Dzień Wszystkich Świętych. Czy to dobry pomysł?
Przepisy to jedna strona medalu, ale co z samopoczuciem i bezpieczeństwem samego psa? Święto, w którym tak wiele ludzi odwiedza tego jednego dnia cmentarz niekoniecznie będzie dobrym miejscem na spacer z psem.
Tłum, ścisk, możliwość poparzenia ogniem (pies może podejść do zniczy stających na nagrobku), to sytuacje, w których pies może się bać, czuć się niekomfortowo, a zestresowany może zareagować agresją.
Oczywiście, niektóre psy są trenowane do poprawnego zachowania w takich warunkach, ale jeżeli nasz pies nie miał wcześniej styczności z taką sytuacją, to lepiej tego dnia zdecydować o zostawieniu go w domu, by nie narażać go na niepotrzebny stres.
Dodatkowo, jeżeli już zdecydujemy się wejść na cmentarz z psem, to należy liczyć się z pilnowaniem go, by nie załatwiał swoich potrzeb w pobliżu nagrobków.