Czy na diecie można jeść jajecznicę? Sprawdź, jak przygotować jej niskokaloryczną wersję

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Jajecznica to świetny sposób na sycące i smaczne śniadanie. To proste danie kryje w sobie mnóstwo cennych witamin oraz składników odżywczych. Wystarczy wiedzieć, jak je przygotować. Dzięki odpowiednim dodatkom stanie się niskokalorycznym posiłkiem, który pomoże w procesie odchudzania. Dowiedz się, dlaczego opłaca się ją jeść.

Czy jajecznica na diecie to dobry pomysł?
Czy jajecznica na diecie to dobry pomysł?123RF/PICSEL

Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem, którego nie warto pomijać. Osoby na diecie mogą wybrać lekkie i sycące potrawy, dzięki którym przez długo nie będą głodne. Jedną z nich jest jajecznica.

Czy jajecznica jest dobra na odchudzanie?

Głównym składnikiem jajecznicy są jajka, które mają niebagatelny wpływ na nasz organizm. Mają w sobie mnóstwo białka, zdrowych tłuszczy oraz witamin, dzięki którym mogą pomóc w procesie odchudzania.

Jajka zapewniają sytość na długo. Zawarte w nich białko sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy mięśniowej podczas procesu odchudzania. Mają w sobie niewiele kalorii — jedno jajko zawiera tylko 70-80 kcal. Dzięki temu można stworzyć z nich pożywny, zdrowy posiłek, który nie zaburzy naszej diety.

Zaletą jajecznicy podczas odchudzania jest również to, że można ją bardzo łatwo dostosować do naszych preferencji. Dodatek cebulki, pomidorów czy innych ulubionych warzyw sprawia, że możemy modyfikować danie każdego dnia. Na pewno szybko nam się nie znudzi.

Z ilu jajek jajecznica na diecie?

Ilość jajek w jajecznicy warto dostosować do poziomu naszego głodu. Najczęściej robi się ją z 2-3 sztuk. Mają one w sobie niewiele kalorii, przez co warto kierować się własnymi preferencjami podczas przygotowania dania.

Lepiej zwrócić uwagę na dodatki do jajecznicy i ich kaloryczność, niż na ilość jajek, która się w niej kryje. Aby zmniejszyć liczbę kalorii w daniu, dobrze jest ograniczyć ilość tłuszczu, na którym smażymy jajka. Objętość potrawy można z kolei zwiększyć poprzez dodatek warzyw. Błonnik, który jest w nich zawarty, w połączeniu ze sporą dawką białka jest przepisem na bardzo sycący posiłek, po którym nie będziemy głodni przez wiele godzin.

Jajecznica? Z bekonu lepiej zrezygnować
Jajecznica? Z bekonu lepiej zrezygnować123RF/PICSEL

Na diecie lepiej odpuścić sobie boczek, szynkę czy kiełbasę, które często są dodawane do jajecznicy. Mają w sobie sporo tłuszczu i mogą zwiększyć liczbę kalorii w daniu. Lepiej będzie zastąpić je chudą wędliną, którą zjemy na kanapce jako dodatek do dania.

Dodatki do jajecznicy — jesz i chudniesz

Jajecznica jest bardzo uniwersalnym daniem. Można do niej dodać wiele warzyw czy przypraw, a w dalszym ciągu będzie pysznie smakować. Aby wzmocnić jej zdrowotne właściwości, warto dorzucić do niej swoje ulubione składniki. Sprawdzą się pomidory, szpinak, papryka czy cebula. Podsmażone idealnie komponują się z jajkami, nie mają w sobie wielu kalorii i sprawiają, że jesteśmy najedzeni na dłużej.

Wiele osób decyduje się dodać do jajecznicy przyprawy, które wspierają odchudzanie. Jest to np. kurkuma. Pobudza działanie enzymów, które odpowiedzialne są za trawienie i metabolizm tłuszczów. Przez to przyspiesza przemianę materii, jednocześnie wspierając proces odchudzania. Dodatkowo reguluje apetyt poprzez wpływ na hormon głodu, grelinę. Może pomóc w redukcji ilości spożywanych kalorii.

Podobne działanie wykazuje pieprz chili cayenne, który na pewno zasmakuje fanom ostrzejszych smaków. Podobnie jak kurkuma pomaga w szybszym spalaniu kalorii i przyspieszeniu metabolizmu. Z kolei zawarta w nim kapsaicyna wpływa na uczucie głodu i pomaga szybciej poczuć sytość po posiłku.

Jajecznica z warzywami jest lżejsza, ale bardziej sycąca. Jak ją przygotować?
Jajecznica z warzywami jest lżejsza, ale bardziej sycąca. Jak ją przygotować?123RF/PICSEL

Dietetyczna jajecznica z pomidorami — przepis

Składniki:

  • 2 jajka,
  • 1 pomidor,
  • 50 g papryki,
  • 1 łyżka oliwy,
  • dodatkowo: 50 g sera feta.

Paprykę oraz pomidora kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy z oliwek, a następnie wrzucamy warzywa. Smażymy przez kilka minut, a następnie dodajemy ser feta. Kiedy się rozpuści i połączy z pomidorem oraz papryką, wbijamy jajka. Smażymy, mieszając do momentu uzyskania pożądanej przez nas konsystencji. Przekładamy na talerz i podajemy z kromką razowego pieczywa.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas