Reklama

Czy należy myć mandarynki i pomarańcze?

Pomarańcze, grejpfruty i mandarynki to jedne z najpopularniejszych zimowych owoców. Dodajemy je do gorącej herbaty, grzańca, ciast i sałatek, przystrajamy nimi świąteczne stroiki. Ponieważ są to owoce z grubą skórką, to wydaje się nam, że nie ma potrzeby ich myć. Czy jest tak jednak w rzeczywistości?

Zanim owoce cytrusowe dostaną się do naszych domów, przebywają długą podróż i są spryskiwane ogromną ilością środków chemicznych. To im zawdzięczają swój perfekcyjny wygląd i smak, który tak kochamy. Wydaje nam się, że wystarczy obrać je ze skórki, by pozbyć się szkodliwych konserwantów. Jak jest naprawdę? 

Dlaczego należy myć owoce cytrusowe?

Przyjęło się, że owoce cytrusowe (czyli owoce z grubą skórką) wystarczy obrać, by pozbyć się z nich całej chemii. Faktycznie, środki chemiczne zostają zazwyczaj głównie na powierzchni skórki i nie przedostają się do środka. Często zapominamy jednak o tym, że obierając cytrusy mamy kontakt ze szkodliwymi substancjami, które zostają na dłoniach i jeśli ich nie umyjemy, mogą doprowadzić do zatruć pokarmowych. 

Jeżeli latami spożywać będziemy niemyte owoce cytrusowe i wciąż mieć kontakt z zatrutą skórką, chemiczne substancje powoli wyniszczać nam będą układ nerwowy, nerki i wątrobę. Mogą również prowadzić do problemów z płodnością, a nawet chorób nowotworowych! 

Jak prawidłowo umyć cytrusy? Brudne są bardzo szkodliwe!

Reklama

Zanim zabierzemy się za obieranie cytrusów, powinniśmy je dokładnie umyć! Na początek możemy przelać je wrzącą wodą, a potem wyszorować w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. 

Cytrusy można również oczyścić z chemicznych substancji za pomocą octu jabłkowego. Najpierw zanurzamy je w wodzie z octem, a potem przerzucamy do miski z wodą i sodą oczyszczoną i dokładnie płuczemy. Ten zabieg pomaga pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i bezpiecznie cieszyć się smakiem zimowych owoców. 

***
Zobacz również:


Nigdy nie ubieraj choinki w ten sposób. To błąd! 

Marzysz o świeżym pieczywie? Wykorzystaj patent z jabłkiem!

Jak pielęgnować storczyki?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandarynki | cytrusy | owoce cytrusowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy