Odkładasz środki na emeryturę? Możesz to odliczyć od podatku i zyskać ponad 2 tys. zł

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to popularny wybór osób, które chcą samodzielnie odkładać pieniądze na swoją emeryturę. Stanowi ono również furtkę do skorzystania z pewnych ulg podatkowych. Ile wynoszą i kto może z nich skorzystać? Jak odliczyć wpłaty na IKZE od podatku?

Rozliczając PIT wpłaty na IKZE można odliczyć do wysokości ich rocznych limitów
Rozliczając PIT wpłaty na IKZE można odliczyć do wysokości ich rocznych limitów123RF/PICSEL
Rozliczając PIT wpłaty na IKZE można odliczyć do wysokości ich rocznych limitów
Rozliczając PIT wpłaty na IKZE można odliczyć do wysokości ich rocznych limitów123RF/PICSEL

IKZE to produkt emerytalny, który umożliwia samodzielne gromadzenie pieniędzy na czas emerytury. Korzystanie z niego jest dobrowolne, a zebrane środki będą dodatkowym wsparciem materialnym obok świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Dlaczego warto odkładać pieniądze na emeryturę poza ZUS?

Regularne odkładanie środków na przyszłość to jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa finansowego. Zgromadzone pieniądze mogą być szczególnie przydatne w momencie zakończenia kariery zawodowej i przejścia na emeryturę.

Dane pochodzące z ZUS nie napawają optymizmem — obecnie najniższa emerytura wynosi zaledwie 1338,44 zł netto. Po zapowiadanej na pierwszą połowę roku waloryzacji ma ona nieco wzrosnąć, wciąż będzie to jednak niezbyt duża kwota. Dodatkowym czynnikiem skłaniającym do samodzielnego oszczędzania na emeryturę jest widocznie starzejące się społeczeństwo i bardzo niski przyrost naturalny.

W 2022 r. w Polsce na świat przyszło najmniej dzieci od zakończenia II Wojny Światowej.  W zestawieniu z coraz dłuższą średnią życia, oznacza to spore problemy w utrzymaniu systemu emerytalnego w znanej nam formie.

Czym jest IKZE?

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie przyszłości jest odkładanie środków na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Podobnie jak IKE funkcjonuje ono na mocy  ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

IKZE zakłada regularne wpłaty na konto zadeklarowanej kwoty (lub większej), która docelowo ma być wypłacona po ukończeniu przez właściciela funduszu 65 roku życia. Po dotrzymaniu tego obowiązku środki finansowe zwolnione są z tzw. podatku Belki (jest to 19 proc. od zysku z inwestycji).

Co ciekawe, pieniądze na swoją emeryturę mogą odkładać już osoby, które ukończyły 16 lat.

Z ulgi na IKZE mogą skorzystać podatnicy rozliczający się wg. podatku liniowego, skali podatkowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Z ulgi na IKZE mogą skorzystać podatnicy rozliczający się wg. podatku liniowego, skali podatkowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych123RF/PICSEL

IKZE a ulga podatkowa

Gromadzenie środków na IKZE umożliwia skorzystanie z ulgi podatkowej. Dokonane w ciągu roku podatkowego wpłaty można odliczyć w czasie rozliczenia z fiskusem. Jest to spora oszczędność, z której mogą skorzystać zarówno osoby rozliczające się według skali podatkowej, jak i podatku liniowego czy ryczałtu. Bez znaczenia jest również źródło osiąganych dochodów.

Ile wynosi ulga na IKZE?  Jej wysokość jest równa stawce podatku, którą opłaca podatnik. Może to więc być 12 proc. lub 32 proc. na zasadach ogólnych albo 19 proc. w przypadku podatku liniowego.

Obecnie jest to maksymalnie 2 663,04 zł w przypadku podatników znajdujących się w drugim progu podatkowym oraz  2 371,77 zł w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Kwoty te obowiązują w sytuacji, gdy podatnik wpłacał na IKZE maksymalne kwoty określone przez obowiązujące limity. W przypadku wpłacania niższych lub nierównych kwot warto wykorzystać kalkulator ulgi na IKZE. 

Jak obliczyć ulgę na IKZE?

Aby uzyskać prawo do ulgi podatkowej w roku, w którym dokonano wpłat na IKZE, konieczne jest wykazanie dochodu do opodatkowania. W rocznym zeznaniu podatkowym ulgę na IKZE można odliczyć na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-36L. Niezbędne jest również wypełnienie załącznika PIT-O, który zawiera informacje o odliczeniach. 

Więcej informacji na temat rozliczenia ulgi IKZE można znaleźć na stronie podatki.gov.pl

Ulga na IKZE a wspólne rozliczenie małżonków

Małżeństwa wspólnie rozliczające się z urzędem skarbowym również mogą odliczyć od podatku ulgę na IKZE. Każdy z małżonków ma prawo do wykorzystania własnego limitu.

***

"Kobiety w polityce się nie wspierają" - Kasia Dąbrowska u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas