Czynsze grozy w przyszłym roku? Przepisy mówią wyraźnie

Kiedy właściciel może podnieść czynsz?
Kiedy właściciel może podnieść czynsz?Łukasz OstalskiEast News
  • Inflacja ma wpływ nie tylko na ceny towarów i usług, zależy od niej także wysokość czynszu. Właściciele mają prawo podnieść czynsz o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli o średnią inflację w roku ubiegłym.
  • Właściciel może też podnieść czynsz, jeśli nie pokrywa on kosztów utrzymania lokalu, nie zapewnia zwrotu kosztów jego kupna, budowy, remontu oraz nie daje godziwego zysku.
  • Właściciel musi uzasadnić powody, dla których podniósł czynsz, chyba że podwyżka i czynsz w skali roku nie przekraczają 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu.
  • Lokator może nie zgodzić się na podwyżkę i umowa najmu zostaje rozwiązana, może wnieść pozew do sądu lub zażądać uzasadnienia i kalkulacji na piśmie, jeśli właściciel nie odpowie w ciągu 14 dni — podwyżka uznana jest za nieważną.

Co musi zrobić właściciel, żeby podnieść czynsz?

Zobacz również:

Wypowiedzenie czynszu musi zostać przedstawione na piśmie
Wypowiedzenie czynszu musi zostać przedstawione na piśmie123RF/PICSEL

Kiedy właściciel może podnieść czynsz?

Co to jest wartość odtworzeniowa lokalu?

Właściciel może podnieść wysokość czynszu o średnioroczny wskaźnik inflacji
Właściciel może podnieść wysokość czynszu o średnioroczny wskaźnik inflacjiMarek BAZAK/East NewsEast News
  1. Przychody właściciela z czynszu nie pozwalają mu pokryć kosztów utrzymania lokalu, nie zapewniają zwrotu kapitału w niego zainwestowanego oraz nie dają mu zysku. Jednak określony przez właściciela zwrot kapitału nie może być wyższy w skali roku niż 1,5 proc. nakładów poniesionych na kupno czy budowę mieszkania oraz 10 proc. nakładów poniesionych na remont, czy zakup nowych sprzętów do wynajmowanego lokalu, a jego zysk powinien być “godziwy". 
  2. Jeśli ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ubiegłym roku kalendarzowym, to właściciel może podnieść czynsz o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, który jest ogłaszany w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w "Monitorze Polskim". Innymi słowy, właściciel mieszkania może podnieść czynsz o wysokość inflacji, tyle że według prawa musi brać pod uwagę wskaźnik za zeszły rok, który do końca tego roku wynosi 105,1, co oznacza wzrost cen o 5,1 proc. Biorąc pod uwagę aktualny wskaźnik inflacji, w 2023 r. należy się spodziewać, że uzasadniona prawem podwyżka czynszu będzie na o wiele wyższym poziomie.

Jak często właściciel może podnosić czynsz?

Co może zrobić lokator, który nie chce zgodzić się na podwyżkę?

  • może odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki, co sprawi, że wraz z upływem okresu wypowiedzenia, umowa najmu zostanie rozwiązana, 
  • zażądać w formie pisemnej od właściciela wyliczenia kosztów i uzasadnienia podwyżki, jeśli wynajmujący nie odpowie w ciągu 14 dni, podwyżka jest nieważna (tę zasadę można wykorzystać, pod warunkiem że podwyżka przekracza pułap 3 proc. wartości odtworzeniowej lub jest naliczana już z wyższego pułapu), 
  • skierować do sądu pozew o ustalenie, czy podwyżka jest zasadna lub, czy nie jest zbyt wysoka — wówczas właściciel musi udowodnić, że miał rację, podnosząc czynsz.
Liść laurowy. Magiczna i zdrowa przyprawaInteria.tv