Czyste ubrania mniejszym kosztem? Sprytne patenty na szybsze pranie i niższe rachunki

Wizja coraz wyższych rachunków z pewnością nie napawa optymizmem. Okazuje się, że niemal w każdym domu stoi sprzęt, który odpowiada za największe zużycie energii. Chodzi tutaj o pralkę, bez której nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Co zrobić, by skutecznie zaoszczędzić na praniu? Jak zużywać mniej energii i wody? Sprawdź metody użytkowania pralki, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze.

Proste i zaskakujące patenty na tańsze pranie
Proste i zaskakujące patenty na tańsze pranie123RF/PICSEL

  • Wypracowanie dobrych nawyków podczas prania pomaga widocznie obniżyć koszty zużywania wody oraz energii elektrycznej.
  • Na efektywność pracy pralki wpływa jej odpowiednie wypoziomowanie. Sprzęt najlepiej ustawić na płaskiej, równej i twardej powierzchni.
  • Zacznij od dokładnego namoczenia poplamionych ubrań w wodzie z detergentem lub octem. W ten sposób zaoszczędzisz na kosztach prania wstępnego.

Dobierz odpowiednią wielkość

Pranie wydaje się czynnością dość oczywistą, nad którą nie trzeba się długo zastanawiać, jednak dobrze jest podejść do niej z głową. Zacznijmy od wstępnego posegregowania rzeczy według kolorów oraz typów tkanin. Zadbajmy o to, by bęben nie był ani w połowie pusty, ani zbytnio przeładowany.

Nadmierna ilość wsadu zmniejszy efektywność prania i wydłuży czas cyklu. Tym samym pralka zużyje więcej wody oraz energii elektrycznej. Może także wywołać usterki, których naprawę przez fachowca również odczujemy na własnej kieszeni. Jeśli posiadasz nowoczesną pralkę, nie bój się korzystać z dedykowanych programów. Nie tylko zadbają o stan odzieży, ale także zoptymalizują zużycie prądu.

Przygotuj własny proszek

Domowy proszek do prania przygotujesz z kilku składników
Domowy proszek do prania przygotujesz z kilku składników123RF/PICSEL

Jeśli masz dość kupowania sklepowych detergentów, nic nie stoi na przeszkodzie do przygotowania własnego specyfiku. Przy użyciu kilku łatwo dostępnych produktów w kilka chwil wykonasz domowy i w pełni ekologiczny proszek do prania białych tkanin.

Składniki:

  • 150 g sody kalcynowanej
  • 150 g sody oczyszczonej
  • 100 g szarego mydła
  • 100 g kwasku cytrynowego
  • olejek eteryczny

Przygotowanie:

Zacznij od ubrania rękawiczek ochronnych i starcia szarego mydła na tarce o drobnych oczkach. Wrzuć je do czystej miski, a następnie dodaj sodę oczyszczoną i kalcynowaną, kwasek cytrynowy oraz ulubiony olejek eteryczny - kilka kropli w zupełności wystarczy. Całość dokładnie wymieszaj, a następnie przełóż do szklanych słoiczków ze szczelnym zamknięciem. Jeśli chcesz, by twoje pranie za każdym razem zachwycało świeżym zapachem, przed ponownym użyciem wzbogać domowy proszek o kolejnych kilka kropel olejku.

Właściwie dozuj detergenty

Świeże i pięknie pachnące pranie natychmiastowo wprawia w dobry nastrój. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z wlewanymi do pralki detergentami. Nie tylko szybciej je zużyjemy, ale także trudniej będzie je wypłukać. Nadmiar zebranych wewnątrz mydlin może skutecznie zatkać część filtrów, a także przedłużyć czas końcowego płukania. W skrajnej sytuacji może doprowadzić do poważnego uszkodzenia lub awarii urządzenia.

Pierz taniej nocą

Pranie nocą pozwoli oszczędzić na rachunkach
Pranie nocą pozwoli oszczędzić na rachunkach123RF/PICSEL

Pralka to jedno z tych urządzeń domowych, które pobiera najwięcej energii. Dzieje się to głównie wtedy, gdy samo pranie trwa bardzo długo i obejmuje wszystkie możliwe etapy - od prania wstępnego, przez właściwe, na wirowaniu kończąc. Bardzo szybko odczujemy wybór takiego programu w wyższych rachunkach za prąd i wodę.

Choć wydaje się to nieco niekonwencjonalne, by zaoszczędzić na energii elektrycznej, warto przestawić się na pranie nocne. Wielu dostawców oferuje korzystniejsze stawki między godziną 22 w nocy a 6 rano oraz od 13 do 15. Początkowo może być nam trudno się na to przestawić, ale warto jak najszybciej wyrobić w sobie ten nawyk, by skutecznie zapobiec konieczności naruszania budżetu domowego.

Regularnie dbaj o pralkę

Wkładasz brudne pranie, wyjmujesz czyste i aż do następnego razu zapominasz o pralce. W ten sposób możesz niechcący wpłynąć na skrócenie jej żywotności. Spróbuj do cotygodniowych porządków włączyć czyszczenie filtrów, usuwanie kłaczków oraz pozostałości nagromadzonych detergentów z bębna urządzenia.

Tylko regularne dbanie o pralkę zapewni jej długie i prawidłowe działanie. W innym przypadku musimy liczyć się z tym, że zaniedbanie poskutkuje wydłużeniem czasu pracy, a co za tym idzie - nadmiernym zużywaniem energii elektrycznej oraz wody. Efekty takich poczynań odczujemy w kolejnych rachunkach.

Unikaj twardej wody

Twarda woda przyczynia się do powstawania usterek w pralce
Twarda woda przyczynia się do powstawania usterek w pralce123RF/PICSEL

To cichy i niepozorny, a zarazem wyjątkowo skuteczny pogromca licznych sprzętów AGD. Dlaczego twarda woda jest tak niebezpieczna dla urządzeń elektrycznych? Podstawową sprawą jest to, że przyspiesza gromadzenie się kamienia oraz osadu. Tym samym obniża wydajność i jeszcze bardziej zwiększa zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Używanie niewłaściwej wody sprawia, że wzrasta ryzyko wystąpienia usterek oraz awarii. Stosowana do prania utrudnia lub nawet uniemożliwia prawidłowe rozpuszczenie stosowanego detergentu. W jaki sposób sprawdzić twardość wody? Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny tester. Jeśli otrzymamy niekorzystny wynik, dobrze jest sięgnąć po zmiękczacz wody lub filtr odwróconej osmozy.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas