Dlaczego hortensje nie kwitną?

Duże i kolorowe kwiatostany hortensji widać z daleka, a za sprawą kulistego kształtu trudno pomylić je z jakimkolwiek innym okazem ogrodowym. Ich widok to prawdziwa uczta dla oka nie tylko dla największych pasjonatów ogrodnictwa. Zdarza się jednak, że hortensja w ogrodzie nie kwitnie. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny bywają różne, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że ten stan rzeczy często wynika z ogrodniczych błędów. Sprawdź, na co uważać w pielęgnacji hortensji.

Zależy ci na takim efekcie? Poznaj tajniki pielęgnacji hortensji
Zależy ci na takim efekcie? Poznaj tajniki pielęgnacji hortensji123RF/PICSEL

Kiedy kwitnie hortensja?

Pierwsze kwiaty pojawiają się na początku lata. Choć zdarza się, że ich widokiem cieszyć się można już pod koniec czerwca, zazwyczaj to lipiec uznaje się za pewny termin pojawienia się kulistych kwiatostanów. Jeśli odpowiednio zadbamy o nasze rośliny, kwitnienie potrwa aż do jesieni - w niektórych przypadkach kwiaty utrzymują się nawet do początku października.

Brzmi obiecująco? Trzeba wziąć pod uwagę, że uprawa hortensji w ogrodzie nie jest skomplikowana, lecz wymaga od nas pewnej dyscypliny i znajomości podstawowych wymagań tego ozdobnego krzewu. Dbać o niego trzeba pod różnymi względami i o różnych porach roku, a pielęgnacja nie sprowadza się wyłącznie do podlewania.

Hortensje to  rośliny, które mogą przestać kwitnąć. Co robić w takiej sytuacji?
Hortensje to rośliny, które mogą przestać kwitnąć. Co robić w takiej sytuacji?123RF/PICSEL

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Winne może być cięcie

Przycinanie hortensji to zabieg, który wymaga precyzji. Kluczowe jest jednak dopasowanie go do odmiany, na której uprawę się zdecydowaliśmy. Dlaczego to tak ważne? Popularna hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc ich wycięcie często okazuje się powodem, przez który hortensja nie kwitnie w kolejnym sezonie. W jej przypadku lepiej ograniczyć się wyłącznie do ostrożnego usunięcia przekwitłych kwiatostanów. Pracę należy zaplanować najpóźniej na wczesną jesień, kiedy roślina nie jest narażona na działanie przymrozków.

Jeśli w ogrodzie mamy do czynienia z hortensją bukietową lub krzewiastą, przycinanie należy wykonać wiosną - jeszcze przed pojawieniem się liści.

Jakie stanowisko dla hortensji będzie najlepsze?

Miejsce, w którym posadzimy eleganckie krzewy, ma ogromny wpływ na późniejsze kwitnienie. Podczas aranżowania przestrzeni w ogrodzie trzeba wziąć pod uwagę, że kwitnieniu nie sprzyja ani ostre słońce, ani cień. Hortensja najlepiej rozwija się w półcieniu. Służy jej również lokalizacja, w której jest osłonięta przed działaniem porywistego wiatru.

Na takiej glebie kwiatów nie będzie!

To kolejna kwestia, której nie należy pozostawiać przypadkowi. Jeśli wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy prawidłowo, a mimo to zauważamy, że nasza hortensja w ogrodzie nie kwitnie, może być to reakcja rośliny na nieodpowiednie podłoże.

Do uprawy hortensji potrzebna jest gleba o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,0), spulchniona i napowietrzona. Przed sadzeniem warto przekopać ją z obornikiem albo kompostem, nie zaszkodzi również dodatek zakwaszającego podłoże torfu. Konieczne pozbądźmy się chwastów z jej otoczenia, a po posadzeniu obficie podlejmy.

Błędy w nawożeniu hortensji

Rośliny, które obficie kwitną, szczególnie potrzebują właściwego odżywiania. Z tego powodu brak nawożenia lub błędy na tej płaszczyźnie w przypadku hortensji mogą skutkować brakiem kwitnienia. Jeśli nie masz dużego doświadczenia, możesz zdecydować się na gotowe nawozy dedykowane hortensjom. Dostarczyć je roślinie należy wiosną - na początku wegetacji oraz bezpośrednio przed kwitnieniem.

Wstrzymaj się z nawożeniem jesienią, zwłaszcza gdy mowa o preparatach azotowych. Zmobilizują one hortensję do wytworzenia młodych pędów, które nie zdążą zdrewnieć przed pierwszymi przymrozkami, co odbije się negatywnie na kondycji całego krzewu.

Stworzyła wspaniały ogród! Zobacz© 2021 Associated Press

Pielęgnacja hortensji przed zimą

Zastanawiasz się, dlaczego hortensja nie kwitnie albo jej kwiatostany nie prezentują się zbyt spektakularnie? Postaraj się wrócić pamięcią do zeszłorocznej jesieni i wykonaj ogrodniczy rachunek sumienia. Hortensja, która przemarzła w zimie, nie wyda latem upragnionych kwiatów. Z tego powodu nigdy nie zapominaj o jej ściółkowaniu, a także zabezpieczeniu krzewów agrowłókniną, słomą lub najzwyklejszym kartonem.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas