Dlaczego kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją? Roślina wysyła ważny sygnał

Skrzydłokwiat jest jedną z najpopularniejszych tropikalnych roślin doniczkowych w naszym kraju. Polacy chętnie decydują się uprawiać go we własnym mieszkaniu, z uwagi na walory dekoracyjne jego liści i kwiatów. Niestety te drugie nie zawsze są idealnie białe. Wyjaśniamy, dlaczego kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją i podpowiadamy, jak można poradzić sobie z tym fantem. Problemu nie należy lekceważyć, gdyż w ten sposób roślina wysyła nam ważną wiadomość.

Skrzydłokwiaty to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Niekiedy jednak białe kwiaty zielenieją
Skrzydłokwiaty to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Niekiedy jednak białe kwiaty zielenieją123RF/PICSEL

Skrzydłokwiatyto piękne rośliny doniczkowe, które przywędrowały do nas z odległych, równikowych lasów tropikalnych. Na przestrzeni lat kwiaty cieszyły się w Polsce coraz większym uznaniem, a dziś są już jednymi z najchętniej wybieranych żywych elementów ozdobnych mieszkań. Niektórzy wierzą nawet, że skrzydłokwiat na domowym parapecie przyciąga szczęście, spokój i harmonię, a singlom może pomóc... w znalezieniu drugiej połówki.

  • Oczywiście nie zostało to w żaden sposób potwierdzone naukowo, dlatego dziś skupimy się jedynie na walorach estetycznych, do których zaliczają się wiecznozielone liście i kremowobiałe kwiatostany skrzydłokwiatu
  • Początkujący hodowcy kwiatów często niepokoją się, gdy wygląd rośliny zaczyna odbiegać od normy. Wyjaśniamy więc, jak zmienia się on na przestrzeni czasu
  • Dlaczego kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją? Okazuje się bowiem, że w ten sposób nasz zielony przyjaciel może wysyłać nam bardzo ważną wiadomość

Ile razy w roku kwitnie skrzydłokwiat?

Fani urody skrzydłokwiatów na pewno ucieszą się z faktu, że roślina ta może kwitnąć nawet cały rok kalendarzowy. Aby jednak było to możliwe, trzeba spełnić kilka wymagań. Do najważniejszych należy to, aby zapewnić jej odpowiednie warunki, na czele z temperaturą na poziomie 16-22 stopni Celsjusza i wysokim poziomem wilgotności powietrza. 

Skrzydłokwiat wymaga częstego podlewania. Nie należy go jednak przelewać
Skrzydłokwiat wymaga częstego podlewania. Nie należy go jednak przelewać

Stanowisko zalecane będzie jasne, lecz nie nadmiernie nasłonecznione. Najważniejsze jest to, aby było ono oddalone od przeciągów. Podłoże skrzydłokwiatu powinno być natomiast żyzne i przepuszczalne, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie.

Dodatkowo na dnie doniczki warto wysypać zaś kilkucentrymentrową warstwę drenażu, aby zapobiegać w ten sposób zalewaniu korzeni.

Jak dbać o kwiat skrzydłokwiat w swoim mieszkaniu?

Świadomość, jak dbać o skrzydłokwiat pozwala uchronić roślinę przed chorobami i zapewnia jej dobre kwitnienie. Do ważnych czynności, o których nie wolno nam zapomnieć przy pielęgnacji skrzydłokwiatów zalicza się m.in.:

  • zraszanie kępy, 
  • podlewanie skrzydłokwiatów wodą przegotowaną o temperaturze pokojowej (2-3 razy w tygodniu latem, a zimą rzadziej) 
  • odsączanie nadmiaru wody kwadras po podlaniu kwiatów,
  • ustawienie skrzydłokwiatu,
  • dokarmianie roślin nawozami wieloskładnikowymi do roślin doniczkowych raz na dwa tygodnie, (zwłaszcza w okresie wzrostu),
  • delikatne przecieranie zakurzonych liści ściereczką ,
  • przesadzanie roślin średnio co 2 lata na wiosnę,
  • najlepszy sposób rozmnażania to podział bryły korzeniowej.

Jak zmieniają się liście i kwiaty skrzydłokwiatu?

Jeżeli na tydzień lub dwa zdarzy nam się zapomnieć o skrzydłokwiecie, jego lancetowate liście delikatnie oklapną. Po podlaniu sytuacja powinna jednak wrócić do normy. Nieodpowiednia temperatura lub byt intensywne nawadnianie może zaś skutkować ich więdnięciem, lub zmianą zabarwienia. Częstym zjawiskiem jest wówczas pojawianie się plamek na liściach.

W przypadku kwiatów skrzydłokwiatu zielony kolor może wynikać z jej gatunku. Na rynku można zakupić bowiem różne odmiany rośliny o pochwach kwiatostanowych w odcieniu jasnej zieleni m.in. skrzydłokwiat spathiphyllum blandum.

Stopniowe zielenienie skrzydłokwiatu równie często jest efektem zupełnie naturalnego procesu w przypadku dojrzałych i przekwitających kwiatostanów. Zamierające części rośliny zaleca się wówczas usuwać, aby pomóc jej w szybszym wypuszczaniu nowych kwiatów.

Dlaczego kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją?

Wyjaśniliśmy już w skrócie, jak zmieniają się kwiaty skrzydłokwiatu. Nie zawsze jednak zmiana zabarwienia jest wynikiem matki natury. Zdarza się, że roślina w ten sposób wysyła nam sygnały, że dzieje się z nią coś niedobrego. Dlaczego kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją, choć nie powinny?

Najczęściej jest to sygnał, że roślina cierpi na niedobór substancji odżywczych w glebie. W takiej sytuacji należy zintensyfikować jej nawożenie gotową lub domową odżywką do skrzydłokwiatu. Do jej przygotowania wykorzystać można produkty prosto ze spiżarni, m.in. fusy z kawy.

Często również zdarza się, że kwiaty skrzydłokwiatu przebarwiają się na kolor zielony z uwagi na złe warunki i stanowisko, które dla niego wybraliśmy. Jeśli do rośliny dociera zbyt mało światła, zaczyna wykorzystywać swoją całą swą powierzchnię do procesów fotosyntezy tak, by zachować funkcje życiowe. Gdy chlorofil zabarwia i nasze kwiaty, problem powinno rozwiązań przeniesienie doniczki do jaśniejszego pomieszczenia. 

Czytaj również:

Zobacz także: 

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas