Dlaczego pies liże właściciela? Co oznacza psi język miłości?
Twój pies liże cię po dłoniach, nogach, czy twarzy i zastanawiasz się, dlaczego to robi? Czy zawsze w ten sposób okazuje miłość i oddanie? Pies poznaje świat poprzez zmysły, a jego język spełnia o wiele więcej funkcji niż nasz, ludzki. Przez lizanie pies komunikuje dużo rzeczy.
Spis treści:
- Dlaczego pies liże? Funkcje języka u psa
- Dlaczego pies liże mnie po twarzy? Miłość, czy zachowanie atawistyczne?
- Dlaczego pies liże po rękach i nogach? Cenne informacje i smaki
- Pies liże chore miejsca i rany na ciele. Uważaj na higienę
- Dlaczego pies liże człowieka? Proszę, zwróć na mnie uwagę
- Pies liże podłogę lub ścianę? Kiedy to powinno niepokoić?
- Lizanie a wyciszenie. Pozwól na to swojemu psu
Dlaczego pies liże? Funkcje języka u psa
Pies poznaje świat poprzez zmysły. Psi węch, czy słuch, to zmysły, które często nie mają sobie równych. A do czego psu służy język, który obok uszu i nosa jest niezwykle ważnym dla psa organem? Oczywiście, tak jak u nas ludzi, służy on do odczuwania smaków spożywanego posiłku, ale... nie tylko. Zwracając uwagę na język psa, właściciel może czerpać sporo informacji o swoim pupilu:
- o jego kondycji
- emocjach
- stanie psychicznym
Jak to możliwe? Psi język także należy do... języka ciała. Kiedy w połączeniu z innymi sygnałami, jakie wysyła nam, czy innemu psu nasz pupil, np. ziewa, dyszy i wywiesza język, i oblizuje swój nos, może to oznaczać, że potrzebuje więcej przestrzeni i czuje się nieco zestresowany.
Może także wysyłać nam różne sygnały, liżąc nas lub różne przedmioty. Co wówczas to może oznaczać?
Zobacz także: Dlaczego warto mieć psa? Zaskakujące korzyści
Dlaczego pies liże mnie po twarzy? Miłość, czy zachowanie atawistyczne?
Wracasz do domu, a twój pies w emocjach stara się doskoczyć do twojej twarzy i ją polizać? Oczywiście, najczęściej oznacza to sympatię, radość z powrotu właściciela i chęć okazania tych wszystkich emocji. Jednak geneza tego zachowania pochodzi od wilków. Według badań lizanie po twarzy właściciela może mieć związek z pokarmem. Młode wilki liżą matkę po pysku, gdy ta wraca z polowania, prowokując u niej zwrócenie lekko nadtrawionego pokarmu.
To okres przejściowy u szczeniąt wilków między spożywaniem mleka matki a samodzielnym uczestnictwie w polowaniu i spożywaniu świeżego mięsa. Wobec tego mogą być to pozostałości atawistyczne, ale w połączeniu z eksplozją radości na widok swojego ulubionego człowieka, górę bierze po prostu... miłość.
Dlaczego pies liże po rękach i nogach? Cenne informacje i smaki
Często można spotkać się z teorią, że lizanie właściciela po rękach i stopach jest wyrazem uległości i szacunku. W stadzie psów, osobniki niżej w hierarchii liżą po pyskach i łapach te, które są w niej postawione wyżej. Jednak teoria jakoby pies miał budować z człowiekiem, czyli przedstawicielem innego gatunku, niż swój, stado o strukturze hierarchicznej, dawno została obalona.
Nie jest to więc wyraz szacunku i uległości do osobnika wyżej postawionego w stadzie, bo człowiek z psem domowym nie tworzy stada, a już tym bardziej nie ma między nimi hierarchii. Wciąż oczywiście może być to wyraz sympatii, jak lizanie po twarzy, ale to także sposób na zdobycie o nas informacji. Oczywiście główną rolę odgrywa w tej kwestii nos, ale łączy się on z narządem Jacobsona, czyli narządem lemieszowo-nosowym, znajdującym się po obu stronach przegrody nosowej, a mającym swoje ujście do jamy ustnej, które znajduje się z kolei przy górnych siekaczach.
Pies, aby dostarczyć informacje zapachowe do narządu Jacobsona, musi polizać daną substancję czy powierzchnię, w tym przypadku nasze ręce, stopy, twarz. Zabiegowi towarzyszy spora ilość śliny, która transportuje cząsteczki zapachowe w głąb narządu. Tak więc zapach, który odgrywa niesamowicie ważną rolę w poznawaniu świata przez psa, trafia do analizy dwoma drogami - poprzez nos i pośrednio przez język i jamę ustną psa.
Dzięki temu psy są w stanie wyczuć nawet nasze emocje i humor. Dzieje się tak za sprawą wydzielanych przez nasze ciała hormonów produkowanych w trakcie przypływu szczęścia, złości czy smutku. Lizanie człowieka po ciele to także po prostu smak. Może na naszych dłoniach został zapach i smak jedzenia, a może nasze dłonie i stopy wydzieliły pot, który często jest właśnie przez psy zlizywany.
Pies liże chore miejsca i rany na ciele. Uważaj na higienę
Niesamowity węch u psa, który jest wspomagany przez narząd Jacobsona, daje mu także możliwości wykrywania chorób. Dlatego, nie ma w tym nic dziwnego, że psy doskonale wyczuwają na naszym ciele zmiany skórne czy rany, zbierając więcej informacji o tym, co znajduje się na naszej skórze. Jednak w tym przypadku powinniśmy szczególnie uważać na kontakt miejsca zranionego, chorego ze śliną psa.
Poprzez swoją eksplorację środowiska pies może przenosić różne bakterie i drobnoustroje, które mogą niekorzystnie wpłynąć na chory obszar na naszym ciele.
Zobacz także: Jak dbać o zęby psa? Proste sposoby
Dlaczego pies liże człowieka? Proszę, zwróć na mnie uwagę
Pies, liżąc nas często, też zwraca na siebie uwagę. Jeżeli nagrodzimy to zachowanie uwagą, pogłaskaniem psa, zwróceniem się do niego - pies otrzyma to, czego chciał. Niektórzy nie chcą, by pies ich lizał, choć należy podkreślić, że jest to w pełni naturalne zachowanie zwierząt. Aby je wyciszyć, możemy próbować nie reagować lub przerywać czynność przez odejście od psa, a następnie przekierowanie zachowania na wspólną zabawę. Z pewnością nie należy karcić psa krzykiem czy karami fizycznymi.
Zobacz także: Jak dbać o zęby psa? Proste sposoby
Pies liże podłogę lub ścianę? Kiedy to powinno niepokoić?
Z wyżej wymienionych powodów, jak zbieranie informacji o otoczeniu, pies może lizać także przedmioty, podłogę lub ściany. Na podłodze może np. znaleźć resztki jedzenia, które pragnie zebrać. Jednak, gdy obserwujemy takie zachowanie często i długo, powinniśmy zainteresować się problemem. Może mieć źródło w problemach behawioralnych lub zdrowotnych psa.
Lizanie ścian lub podłogi może być oznaką:
- niestrawności
- zapalenia gardła
- zgagi
- przewlekłego stresu
- lęku separacyjnego
Dlatego, jeśli tylko zaobserwujemy u naszego psa powtarzające się zachowanie, które trudno jest nam przerwać, powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii i skonsultować problem z behawiorystą.
Lizanie a wyciszenie. Pozwól na to swojemu psu
Lizanie pełni jeszcze u psa jedną ważną funkcję. Może służyć regulacji emocji i wyciszeniu. Od szczeniaka lizanie jest niezwykle istotnym zachowaniem u psów - matki liżą swoje szczenięta w ramach zachowania higieny i pobudzenia układu wydalniczego, a z kolei szczeniaki liżą matki przed pobraniem pokarmu. Nic więc dziwnego, że takie zachowanie może kojarzyć się psu z bezpieczeństwem i spokojem. Dlatego warto pomyśleć o podawaniu pożywienia psu w formie lickmaty, czyli silikonowej maty z niewielkimi zagłębieniami, w które wcieramy karmę dla psa. Zwierzak spożywa swój posiłek dłużej, wylizując pożywienie z rowków maty, wyciszając się przy okazji.